کد مطلب: 49295| زمان انتشار: ۱۴۰۰/۱/۲۲ ۸:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
سکوت بانک مرکزی درباره اسامی ارزبگیران پس از برجام

سکوت بانک مرکزی درباره اسامی ارزبگیران پس از برجام

بانک و بیمه - ایران نیوز 24: با وجود اینکه عبدالناصر همتی، پنجشنبه شب در یکی از «روم»‌های کلاب‌هاوس سه ساعت و نیم حضور داشت و به سوالات پاسخ می‌داد، اما کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی صحبت‌های او پیرامون اقداماتش در بانک مرکزی را نه تنها قانع‌کننده ندانسته، بلکه بر این‌ باورند همتی باید در خصوص اقداماتی که در مساله تخصیص ارز انجام شده، شفاف‌سازی کند.

شفافیت نیز تنها محدود به سال‌هایی نمی‌شود که او به عنوان رییس کل بانک مرکزی فعالیت کرده است. در این میان، تخصیص ارز دولتی از جمله مواردی است که همواره مورد انتقاد قرار گرفته است. از یکسو برخی بر این باورند که در صورت حذف آن برای کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، قیمت‌ها افزایش بیشتری پیدا می‌کند و همین کالاهای باقیمانده که اقشار کم‌درآمدی می‌توانند بخرند نیز از سبد مصرفی آنها حذف می‌شود.

در سوی دیگر نیز منتقدانی قرار گرفته‌اند که ادامه‌دار شدن تخصیص ارز را به ضرر منابع ارزی می‌دانند و آن را صرفا راهی برای خروج ارزهای بانک مرکزی از کشور می‌دانند. نمونه آن نیز دستگیری برخی از مدیران پیشین بانک مرکزی در سال‌های اخیر است. نحوه و توزیع ارز در سال‌های پس از برجام و در دورانی که درآمدهای ارزی دولت از فروش نفت و صادرات غیر نفتی به 104 میلیارد دلار نیز می‌رسید، یکی از نقاط مبهم اقتصاد ایران است.

با وجود آنکه در این سال‌ها و تا پیش از خروج یکجانبه ترامپ از برجام، اوضاع اقتصادی خوب توصیف شده بود، اما در سال‌های 94 تا 96 بیش از 40 میلیارد دلار از کشور خارج شده است. هر چند روند خروج ارز از کشور در سال‌های 97 تا سال گذشته نیز ادامه یافت. از سال 97 که ارز دولتی تعیین و اسامی ارزبگیران نیز منتشر شد، دسترسی به اسامی ارزبگیران نیز راحت‌تر صورت گرفته است. اما همچنان افرادی که در سال‌های پس از امضای برجام ارز گرفته‌اند، نامشخص است.

نکته دیگر در خصوص صحبت‌های همتی، انحراف تسهیلات بانکی به سمت بخش‌های غیردولتی است. شاید مدعای آن نیز حضور ابربدهکاران بانکی باشد. براساس گفته‌های رییس کل بانک مرکزی 11 ابربدهکار بانکی حدود 90 هزار میلیارد تومان بدهکار هستند. به باور کارشناسان، افزایش مطالبات معوق بانک‌ها در شرایطی ایجاد می‌شود که تسهیلات بانکی به حوزه‌های غیرمولد مانند بازارهای ارز یا سکه راه می‌یابند یا در قالب منابع ارزی توسط همین ابربدهکاران از کشور خارج شده و به کشورهای همسایه مانند ترکیه می‌روند و در آنجا تبدیل به ملک یا شرکتی برای سرمایه‌گذاری می‌شوند

. نکته دیگری که در خصوص وام‌دهی بانک‌ها مطرح است، افزایش سطح تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال گذشته نسبت به سال 98 آن هم در شرایط قرنطینه و محدودیت‌های چند باره است. براساس آنچه بانک مرکزی منتشر کرده، در یازده ماه سال 99 سیستم بانکی 1606 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 96 درصد افزایش داشته است؛ تسهیلات پرداخت‌شده تا بهمن 48 درصد نقدینگی اعلام شده تا پایان آذر سال 99 بود؛ 3300 هزار میلیارد تومان. با وجود اینکه در سال 99 محدودیت‌ها و قرنطینه شهرها چند بار اعلام و تمدید شد، اما تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته داشت. این امر نشان می‌دهد که تسهیلات نه برای تولید که برای تامین سرمایه در گردش یا نقدینگی واحدها یا بخش‌هایی بوده که وام و تسهیلات به آنها تعلق گرفته است.

کد مطلب: 49295| زمان انتشار: ۱۴۰۰/۱/۲۲ ۸:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب