کد مطلب: 49149| زمان انتشار: ۱۴۰۰/۱/۱۴ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
چین، دولت ایران را دور زد تا مستقیما با رهبری مذاکره کند

چین، دولت ایران را دور زد تا مستقیما با رهبری مذاکره کند

سیاسی - ایران نیوز 24: مصطفی میرسلیم درباره قرارداد ایران و چین اظهار داشت تمام قبله امید دولت یازدهم اروپا و آمریکا بود و چین اینقدر هوشمند بود که بفهمد ماجرا چیست. دولت چین به این نتیجه رسید که دولت روحانی از آنها سوءاستفاده می‌کند بنابراین به این نتیجه رسید که مستقیما با رهبر انقلاب مذاکره کند و سفر شی جین پینگ به ایران و دیدار با رهبری در همین راستا بود که بعد از آن فکر اصلی و مقدمات قرارداد بلندمدت با چین فراهم شد.

میرسلیم می‌گوید: چین اعتمادی به دولت نداشت زیرا از دولت روحانی خیری ندیده بود و این علامت قرارداد بلندمدت نبود اما دیدار با رهبری برای آنها امید ایجاد کرد و به همین دلیل نظام فرد دیگری را برای قرارداد در نظر گرفت و مسئولیت انجام قرارداد به آقای علی لاریجانی سپرده شد که آن زمان رییس مجلس بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: چون دولت علاقه‌ای به این کار نداشت، قرارداد به تعویق افتاد زیرا آنها هنوز دل در گرو آمریکا داشتند اگرنه نباید این قرارداد سه تا چهار سال طول می‌کشید. دولت میخواست هرجوری که هست اثبات کند که قرارداد برجام خوب است بنابراین تمایلی به این قرارداد نشان نمی‌داد.

میرسلیم ادامه داده است: رهبری با مذاکره مستقیم با آمریکا موافق نبود اما با اصرار دولت راضی به مذاکره شد و در نهایت دیدیم که آمریکا خیانت کرد و سر ما کلاه گذاشتند بنابراین تحریم‌ها به ایران خسارت زد و این یعنی آمریکا باید پاسخگو باشد و خسارت‌ها را جبران کند.

نماینده مجلس یازدهم می‌گوید: با این شرایط قرارداد ایران و چین قرارداد خوبی است و منابع بسیار بزرگی به کشور وارد می‌شود اما برای اجرایی شدن آن نیاز است که تمام وزارتخانه‌ها تک به تک قرارداد ببندند و جزییات آن را مشخص کنند و منافع دو طرف را معین کنند. قراردادی که اکنون بسته شده، راهبرد کلی است و جزییات آن را باید دولت مشخص کند اما بعید است این موضوع به عمر دولت کنونی برسد.

کد مطلب: 49149| زمان انتشار: ۱۴۰۰/۱/۱۴ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب