کد مطلب: 43549| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۱۵ ۱۳:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
خط نشان چین برای ترامپ؛ آماده جنگ هستیم!

خط نشان چین برای ترامپ؛ آماده جنگ هستیم!

بین الملل - ایران نیوز 24: گزارش یک نهاد دولتی چین هشدار داده که موج فزاینده‌ لفاظی‌های خصمانه علیه پکن به دلیل شیوع کرونا ممکن است رابطه این کشور با ایالات متحده را به سمت درگیری نظامی سوق دهد.

افراد مطلع در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شده‌اند این گزارش را وزارت امنیت کشور چین تدوین کرده و آن را اوایل ماه گذشته میلادی به رهبران این کشور از جمله «شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین ارائه کرده‌اند.در گزارش وزارت امنیت چین آمده احساسات چین‌ستیزانه در دنیا در بالاترین سطح بعد از حادثه میدان تیان‌آمن در سال ۱۹۸۹ قرار گرفته است.

افراد آشنا به محتوای این گزارش که خبرگزاری رویترز اشاره‌ای به نام آنها نکرده گفته‌اند چین بعد از شیوع کرونا با موج احساسات چین‌ستیزانه‌ای روبرو است که ایالات متحده هدایت آن را بر عهده گرفته است. در این گزارش رسمی تصریح شده چین در بدترین سناریو باید برای درگیری مسلحانه میان این دو قدرت جهانی آماده باشد.یک اندیشکده وابسته به وزارت امنیت کشور چین («موسسه روابط معاصر بین‌المللی») هم این گزارش را منتشر کرده است. یک سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرگزاری رویترز گفت: «اطلاعی در این مورد ندارم

اتهامات دولت ترامپ به چین

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و برخی از مقام‌های دولت او از جمله «مایک پامپئو» بعد از شیوع ویروس کرونا تلاش‌هایی را برای مقصر جلوه نشان دادن چین آغاز کرده‌اند.با این حال جامعه اطلاعاتی آمریکا در بیانیه‌ای روز پنجشنبه تصریح کرد که ویروس کرونا دست‌ساز بشر نیست و اطلاعات ژنتیکی آن دستکاری نشده است.

تلویزیون دولتی چین امروز دوشنبه سخنان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین بوده را «دیوانه‌وار و مسئولیت‌گریزانه» خواند و آن را محکوم کرد.مایک پامپئو روز یکشنبه بار دیگر مدعی شد که دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد منشأ ویروس کرونا، آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است. وی در ادامه ادعاهایش گفت که چین اجازه ورود کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه ووهان را نداده است.دولت ایالات متحده به ریاست «دونالد ترامپ» در تلاش است چین را مسئول شیوع این بیماری همه‌گیر جهانی معرفی کند. این در حالی است که این فرضیه از سوی سازمان جهانی بهداشت، جامعه علمی و حتی بخش‌هایی از دولت خود آمریکا رد شده است.

واکنش چین به اتهام ترامپ

تلویزیون دولتی چین با استناد به سخنان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت و متخصصان مسائل علمی که گفته‌اند کرونا منشأ طبیعی دارد گفت: «پامپئو شرور در حال سم‌پراکنی و انتشار دروغ است.»  در ادامه این تحلیل آمده است: «این سخنان غیرعقلانی و نادرست از سوی سیاستمداران آمریکایی برای افراد بیشتر و بیشتری آشکار می‌کند که شاهدی در تأیید این ادعا وجود ندارد.» تلویزیون دولتی چین همچنین گفت: «گفتن اینکه این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون درز کرد دروغ محض است. سیاستمداران آمریکایی به این دلیل که تلاش‌های خودشان برای جلوگیری از این بیماری گرفتاری ایجاد کرده دنبال راهی برای مقصر کردن دیگران هستند

منشأ ویروس کرونا طبیعی است

ادعاهای مقام‌های آمریکایی در حالی مطرح شده که جامعه اطلاعاتی آمریکا هم روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ویروس کرونا به صورت طبیعی ایجاد شده و شواهدی از دخالت بشر در ساخت آن وجود ندارد.دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز پنجشنبه تأکید کرد: «کل جامعه اطلاعاتی مستمراً اقدام به ارائه حمایت‌های حیاتی از سیاست‌سازان آمریکایی و افراد دخیل در مبارزه با این ویروس کرده است.»  در ادامه این بیانیه آمده است: «جامعه اطلاعاتی همچنین با جامعه علمی از این بحاظ که ویروس کووید-۱۹ ساخته دست بشر نیست یا در آن تغییر ژنتیکی صورت نگرفته هم‌نظر است.»

کد مطلب: 43549| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۱۵ ۱۳:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب