کد مطلب: 42872| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
جنگ لفظی مقامات اقلیم کردستان با سید حسن نصرالله بر سر نقش سردار سلیمانی در دفاع از اربیل

جنگ لفظی مقامات اقلیم کردستان با سید حسن نصرالله بر سر نقش سردار سلیمانی در دفاع از اربیل

بین الملل - ایران نیوز 24: پس از آن که سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، در سخنانی به مناسبت هفتمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و همراهانش، به مسعود بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان تاخت، مقامات اقلیم با تندی جواب او را دادند.

«نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای اظهار داشت نصرالله سخنانی به دور از عٌرف سیاسی که زیبنده مسعود بارزانی و فداکاری‌ها و قهرمانی‌های نیرو‌های پیشمرگه نیست، ایراد کرد.او ادامه داد: «جای تاسف دارد که شخصی، چون نصرالله، نقش تاریخی رئیس بارزانی در مبارزه با نظام دیکتاتوری و نقش میدانی وی در شکست داعش را نادیده بگیرد و با اینگونه سخنان، احساسات مردم کردستان را جریحه‌دار کند.»

بارزانی در بیانیه خود با اشاره به اینکه مردم کردستان و پیشمرگه‌ها از اقلیم محافظت کرده و در حفاظت و آزادسازی بسیاری از مناطق عراق هم مشارکت داشته اند، اضافه کرده است: «مردم کردستان همواره قدردان کمک‌های دوستان هستند و از تمام کسانی که به اقلیم کردستان در جنگ علیه داعش کمک رساندند، تشکر می‌کنند و به کسانی که از اقلیم کردستان پشتیبانی کردند تقدیر و تجلیل می‌کنند و آن‌ها را فراموش نخواهند کرد.»بیانیه رئیس اقلیم کردستان البته در مقابل آنچه پیشتر از سوی «جوتیار عادل»، سخنگوی دولت اقلیم کردستان، در واکنش به اظهارات دبیرکل حزب‌الله لبنان منتشر شده لحن بسیار ملایمتری دارد.

در بیانیه سخنگوی اقلیم ضمن اشاره به جایگاه بارزانی در میان کردها، خطاب به نصرالله گفته شده بود: «جای بسی شگفتی است که با صدایی لرزان به اقلیم کردستان و رهبر ملتی ناسزا می‌گویی. تو که سال‌هاست روشنایی روز را ندیده‌ای و در کانال‌های زیرزمینی خود را پنهان کرده‌ای، حال به ملتی قهرمان و دلیر توهین می‌کنی.»

در این بیانیه که «کرد پرس» آن را منتشر کرده است، علاوه بر حمله‌ای تند به شخص نصرالله، ادعا شده است که تنها پیشمرگه از اربیل دفاع کرده است: «بر همگان روشن است که این نیروی پیشمرگ بود که از اربیل و کردستان دفاع کرد نه افرادی دیگر. با این حال ما قدردان تمام کسانی بوده‌ایم که در این راه ما را یاری کرده‌اند. اما شخصی که در زمان دیدار با بارزانی حضور داشت و گویا نماینده شما بود، احتمالا همان شخصی باشد که با دیگر هم فکرانش در روز‌های ۱۶ و ۲۰ و ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ آرزوی اشغال کردستان را داشت و در پی تحقق این هدف بود، اما در مقابل مقاومت قهرمانانه پیشمرگ، با ذلت سرشان به سنگ خورد و آرزهایشان بر باد رفت.»

به نظر می‌رسد اظهارات سخنگوی اقلیم به درگیری‌های میان نیرو‌های عراقی و حشد الشعبی با پیشمرگه اشاره دارد که پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان صورت گرفت. این درگیری‌ها منجر به از دست دادن نیمی از مناطق تحت کنترل حکومت کردستان عراق شد و منابع نفتی کرکوک که اصلی‌ترین منبع درآمد حکومت کردستان عراق بود از دست آن‌ها خارج شد.

این بیانیه بار دیگر به دبیرکل حزب الله لبنان تاخته است که «تو که از ترس دشمنانت حتی نمی‌توانی هوای آزاد را استشمام کنی، چرا به ملتی هجوم می‌بری که هیچ ارتباطی به تو ندارند. رهبر بارزانی سمبل مقاومت ملتی است و تو بسیار کوچکتر از آنی که چنین سخنانی بر زبان جاری کنی.»

روز یک شنبه، ۲۲ دی ماه، سید حسن نصرالله در سخنانی گفت: «امیدواریم که مسعود بارزانی ممنون حاج قاسم باشد. او امروز باید از حاج قاسم متشکر باشد که زمانی که از دوستانت (آمریکاییها) کمک خواستی کمکت نکردند و حاج قاسم اولین کسی بود که به کمکت آمد و نشان به آن نشان که یکی از برادران حزب الله هم همراهش بود و گفتند وقتی نزد تو آمدند، مسعود بارزانی از ترس به خود می‌لرزید. امیدوارم که شما و دیگران و مسئولان عراقی در کنار مردم عراق بخشی از پاسخ باشید و از اخراج آمریکایی‌ها حمایت کنید.»

کد مطلب: 42872| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب