کد مطلب: 42532| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۰ ۱۳:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
برنامه‌ریزی مصباح یزدی برای تصاحب صندلی هاشمی در خبرگان

برنامه‌ریزی مصباح یزدی برای تصاحب صندلی هاشمی در خبرگان

سیاسی - ایران نیوز 24: آنگونه که وزیر کشور گفته ‌امور اجرایی انتخابات نخستین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از روز شنبه نهم آذر ماه سال ۹۸ آغاز می‌شود. آیت الله یزدی و آیت الله مصباح و آیت الله دژاکام امام جمعه شیراز سه چهره‌ای هستند که گفته می‌شود خود را برای انتخابات خبرگان آماده می‌کنند.

اصولگرایان امیدوارند اسفند ۹۸ مصباح یزدی ۸۶ ساله و محمد یزدی ۸۹ ساله را راهی مجلس خبرگان کنند تا اگر اتفاقی برای احمد جنتی ۹۱ ساله افتاد، بتوانند ریاست این رکن مهم را حفظ کنند.

آیت الله مصباح یزدی می‌آيد؟

درست همزمان با آغاز این مرحله از انتخابات مجلس خبرگان، آیت الله مصباح یزدی مصاحبه‌ای مفصل انجام داد؛ مصاحبه‌ای که انتشار آن روز قبل از ثبت نام خبرگان اتفاقی نیست. بگذارید فضای مجلس خبرگان را بررسی کنیم تا دریابیم چرا مصاحبه آیت الله مصباح اتفاقی نیست.مجلس خبرگان در چند سال گذشته نمایندگانی را از دست داده است؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله هاشمی شاهرودی مهمترین آنها بودند. اما در این سال‌ها ۵ عضو دیگر مجلس خبرگان به دیار باقی شتافته‌اند. ۲۱ اسفند ۹۶ «آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی» دیگر نماینده تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت.

سال ۹۷ سال خوبی برای مجلس خبرگانی‌ها نبود و به فاصله چند روز «حبیب‌الله مهمان‌نواز» و «آیت‌الله ایمانی» از استان‌های خراسان شمالی و فارس فوت کردند. آیت الله محمد مومن که مدتها بر اثر عارضه سکته مغزی به کما رفته بود در تاریخ ۲ اسفند ۹۷ فوت کرد. چند روز قبل از آن هم آیت الله میرمحمدی، مسن‌ترین عضو مجلس خبرگان در ۹۶ سالگی درگذشت.در حال حاضر امامی کاشانی، موحدی کرمانی، احمد جنتی، علی اکبر قریشی، محمدعلی موسوی جزایری و سید کاظم نوری مفیدی، تنها اعضای خبرگان هستند که از ابتدای انقلاب هر دوره با رای مردم وارد این مجلس شدند. مصاحبه مصباح یزدی در حالی منتشر شد که فضای انتخابات خبرگان عموما سردتر از سایر انتخابات است. جامعه اسلامی دانشجویان با انتشار نامه‌ای به آیت الله مصباح یزدی از او خواسته برای حضور در این مجلس و نشستن روی یکی از صندلی‌های خالی آن نامزد شود: «آیا این جفا نیست در حق ما و مردم که در یکی از مهمترین نهاد‌های جمهوری اسلامی در این برهه زمانی حضور نیافته و مجلس خبرگان را از برکات وجودی خود بدین وسیله متنعم نفرمایید؟»

در این نامه آمده است: «همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، حضور شما وزانت مجلس خبرگان را بیشتر کرده و نبودن شما برای مجلس خبرگان خسارت است. حضرت علامه؛ شما بعد از ۷۰ سال مبارزه با جهل، انحراف و التقاط، بهتر از ما دست‌های خبیث و آلوده به خون جوانان برومند مسلمان ما را می‌بینید؛ شما بهتر از ما خصم و دندان‌های کینه توزانه شان را برای دریدن همه عقایدمان درک می‌کنید؛ راضی نشوید که ما مردم مسلمان ایران از برکت وجود شما در مجلس خبرگان محروم بمانیم. از شما تقاضا داریم در این نهاد مهم انقلاب که هر اقدامش در ظهور امام زمان مان تاثیر بسیار دارد، ایفای نقش نموده و وظیفه و رسالت انقلابی تان را بیش از پیش کامل کنید. ما همچون تشنگانی هستیم که منتظر قدوم پر برکت شما هستند.»

آیت الله یزدی ثبت نام می‌کند

تسنیم نوشته مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین از دعوت گروهی از طلاب و اساتید حوزه علمیه قم از آیت‌الله یزدی برای کاندیداتوری در انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان خبر داد.او همچنین در رابطه با نظر آیت‌الله یزدی درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری در انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری تصریح کرد: ایشان هنوز تصمیمشان را در این زمینه اعلام نکرده‌اند و حضور یا عدم حضور ایشان در همان دوران ثبت‌نام نامزد‌ها مشخص می‌شود.آیت الله سید احمد خراسانی عضو جامعه مدرسین درباره احتمال حضور آیت‌الله یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در میان‌دوره خبرگان اظهار داشت: احتمالا ایشان آمادگی‌شان را اعلام و در انتخابات ثبت‌نام کنند.

شیراز؛ امام جمعه به جای امام جمعه

از شیراز خبر می‌رسد اصولگرایان روی نامزدی آیت الله دژکام به جمع بندی رسیدند و برخی نیرو‌های میانه‌رو هم با توجه به شرایط سخت تایید صلاحیت، حاضرند از امام جمعه جدید این شهر حمایت کنند. امام جمعه شیراز که حدود یک سال است در این مسئولیت قرار گرفته است و صحبت‌های او در اوج تنش‌های هفته گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. دژکام خطاب به نیرو‌های امنیتی گفته بود «اعلام کرده و می‌کنم که اگر می‌توانند بسم الله، اگر نه بسیج و عاشقان نظام و انقلاب و دلسوزان حاضر به حضور در میدان هستند.» در حال حاضر دژکام، یزدی و مصباح یزدی سه چهره‌ای هستند که به یک طیف سیاسی نزدیک هستند و خود را برای مجلس خبرگان آماده می‌کنند. این در حالی است که پس از فوت آیت الله هاشمی، جناح مقابل این طیف خود را در ضعیف‌ترین حالت خود می‌بیند؛ این یعنی اثرگذاری طیف مصباح یزدی در آینده همچنان بیشتر خواهد شد.

کد مطلب: 42532| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۰ ۱۳:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب