کد مطلب: 42103| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۱ ۹:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
افشاگری های این مرد مصر را به هم ریخت  + تصویر

«التحریر» علیـه «السیسی»

افشاگری های این مرد مصر را به هم ریخت + تصویر

بین الملل - ایران نیوز24: جرقه اعتراضات جمعه و شنبه گذشته در مصر با افشاگری‌های یک تاجر مصری فراری علیه "عبدالفتاح السیسی" رییس جمهوری مصر آغاز شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان ترک، "محمد علی" تاجر 41 ساله مصری که در تبعیدی خودخواسته در اسپانیا زندگی می‌کند، در سلسله ویدئوهای افشاگرانه درباره فساد سیاسی و اقتصادی سیسی و هیات حاکمه مصر، مردم مصر را پس از بیش از 6 سال سکوت و خانه‌نشینی بار دیگر به میدان تظاهرات کشانده است.این تاجر 41 ساله مصری در ویدئوهایی که منتشر کرده مدعی شده به مدت 15 سال پیمانکار ساخت و ساز در ارتش مصربوده و برای سیسی قصری مجلل در یک پایگاه نظامی در مصر ساخته است.او همچنین مدعی شده فساد اقتصادی در هیات حاکمه مصر به قدری زیاد است که میلیون‌ها دلار از اموال او را به باد داده است.

" محمد علی" تاجر مصری ساکن اسپانیا؛ محرک تظاهرات بر ضد رییس جمهوری مصر

محمد علی از مردم مصر خواسته برای اعتراض علیه فساد به پا خیزند . او هفته گذشته با انتشار یک ویدئوی 30 دقیقه‌ای ، برای روز جمعه گذشته فراخوان تظاهرات داد که با اجابت گروه‌های گسترده‌ای از معترضان در داخل مصر مواجه شد. چند حزب مصری از جمله "اخوان امسلمین" و  " حزب سوسیال دموکرات مصر" از فراخوان تظاهرات محمد علی حمایت کرده‌اند.روزهای جمعه و شنبه گذشته برخی شهرهای مصر صحنه تظاهرات علیه سیسی بودند. این تظاهرات پس از 6 سال سکوت انجام شده و نخستین تظاهرات اعتراضی گسترده پس از به قدرت رسیدن سیسی در مصر است.

تظاهرات شبانه مردم قاهره علیه دولت عبدالفتاح سیسی رییس جمهوری مصر

سیسی در جریان کنفرانس خبری هفته گذشته محمد علی را به دروغگویی متهم کرد و تلویزیون دولتی مصر نیز مصاحبه ای با پدر محمد علی ترتیب داد و پدر محمد علی در این مصاحبه پسرش را به دروغگویی و بیان اظهارات خلاف واقع متهم کرد. "عبدالفتاح السیسی"  که در یک کودتای نظامی در سال ۲۰۱۳ روی کار آمد، قدرت خود را با سرکوب هر چه تمام‌تر مخالفت‌ها و اسکات منتقدان، محدود کردن آزادی بیان و پایان دادن به هر جلوه‌ای از سیاست دموکراتیک تثبیت کرد. حتی نرم‌ترین مخالفت‌ها با مجازات‌های سخت و احکام طولانی‌مدت زندان مواجه می‌شد. روز جمعه پلیس مبادرت به پرتاب گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان کرد، اما برخی دیگر از گروه‌های معترض همچنان به تظاهرات ادامه داده و با پلیس وارد درگیری شدند. در نزدیکی میدان تحریر دست‌کم ۴ نفر بازداشت شدند. «کمیسیون حقوق و آزادی‌های مصر» که وضعیت زندانیان را رصد می‌کند، می‌گوید: این میدان برای مصری‌ها خاطره‌انگیز و نوستالژیک است؛ چراکه یادآور اعتراض آنها در راستای سرنگونی دولت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ بود. یک سازمان دیگر به نام «مرکز مصری حقوق اقتصادی و اجتماعی» هم می‌گوید حدود ۳۶ دستگیری را در قاهره و شهرهای دیگر مستند کرده است.

کد مطلب: 42103| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۱ ۹:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب