کد مطلب: 40923| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۸ ۱۰:۳:۱۰| نسخه چاپی
ارز بگیران بی نام و نشان!

ارز بگیران بی نام و نشان!

بانک و بیمه - اخبار ملل: بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، از ابتدای فروردین سال ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ بیش از ۲۹ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار به واردکنندگان پرداخت شده است، یکی از عجایب لیست این بود که از میان ۱۰ هزار شرکت دریافت کننده، بیشترین رقم دریافتی، تنها به سه شرکت پرداخت شده بود. نکته عجیب دیگر وجود نام خیریه امیرالمومنین متعلق به موسوی اردبیلی در میان اسامی و دریافت ۹ میلیون دلار توسط این مجموعه بود.

آنگونه که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده بود، ما به التفاوت ارز آزاد و دولتی که به برخی شرکت‌ها و افراد واگذار شده، حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است.اما این لیست عجایب دیگری هم داشت؛ یکی از پرداخت‌ها مربوط به شرکتی به نام غلات میهن بوده است. این در حالی است که شرکتی به این نام هماکنون وجود ندارد چراکه این شرکت در پایان سال مالی ۹۷ نام خود را به «غلات بان» تغییر داده است.

نکته جالب اینجاست که ابتدای سال ۹۷ نام شرکت یکبار از «زر باختر آسیا» به «غلات میهن» تغییر داده بود. این یعنی در یک سال چند بار نام شرکت عوض شده اما در داده‌های بانک مرکزی، نام شرکت دریافت کننده ارز دولتی، همچنان «غلات میهن» ذکر شده است. با اینهمه به جز مواردی که در روزنامه رسمی آمده، نه اطلاعات دقیقی از شرکت «زرباختر آسیا» در دست است، نه «غلات میهن» و نه «غلات بان»!

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد شرکت غلات میهن نیز یکی از ۲۰ شرکتی بوده که در یک سال گذشته رقم قابل توجهی ارز دولتی دریافت کرده است. بر اساس آمار، این شرکت ۱۳۹۴.۴۲۸.۸۸۷ دلار دریافت کرده است. تنها اطلاعات موجود از این شرکت در روزنامه رسمی کشور موجود است که بر اساس آن، شرکت در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده و به تولید نان صنعتی می‌پردازد. این شرکت تا پیش از دریافت ارز دولتی در زرندیه استان مرکزی فعالیت می‌کرده است. اطلاعات به درد بخور دیگری از اعضای هیات مدیره این شرکت در دست نیست.

آنگونه که اطلاعات روزنامه رسمی نشان می‌دهد، در زمان دریافت ارز دولتی، در پاییز سال گذشته، سرمایه این شرکت از ۲۰۰ هزار تومان به ۲۰ میلیارد تومان افزایش داشته که گفته شده از محل مطالبات حال شده بوده است. در همان تاریخ بازرس شرکت نیز تغییر کرده و چندی بعد هم آدرس شرکت از استان مرکزی به تهران تغییر می‌یابد. بدین ترتیب شرکت غلات میهن در سال ۹۷ هم دفتر خود را به تهران منتقل می‌کند، هم توانسته سرمایه خود را به شکل جهشی افزایش دهد.

کد مطلب: 40923| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۸ ۱۰:۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب