کد مطلب: 40883| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۳ ۹:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
رونمایی از طرح‌های نظامی آمریکا علیه ایران / مقدمه چینی پنتاگون برای حمله نظامی

بررسی طرح اعزام ۱۲۰ هزار نیروی آمریکایی به منطقه برای مقابله با ایران

رونمایی از طرح‌های نظامی آمریکا علیه ایران / مقدمه چینی پنتاگون برای حمله نظامی

بین الملل - ایران نیوز 24: نشریه نیویورک تایمز با انتشار مقاله‌ای از بازبینی طرح‌های نظامی آمریکا علیه ایران خبر داد.

به نوشته یورونیوز، به گزارش این نشریه پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه طرح‌های نظامی به‌روز شده را به رئیس جمهوری این کشور و مشاورانش ارائه داده است. به ادعا این نشریه در صورت حمله ایران به نیروهای آمریکایی یا نزدیک شدن تهران به ساخت سلاح هسته‌ای، واشنگتن ۱‍۲۰ هزار سرباز به خاورمیانه خواهد فرستاد.

همچنین در این طرح استفاده از تسلیحات سایبری برای فلج کردن سیستم‌های ارتباطی در ایران در نخستین ساعات درگیری احتمالی پیش‌بینی شده است.نیویورک تایمز بدون نام بردن از مقام ارشدی که این اطلاعات را به این روزنامه داده نوشته که این رویکرد از سوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و از محافظه‌کاران تندرو پیشنهاد شده است.

بر اساس این گزارش مقامات حاضر در این جلسه خواستار اشغال نظامی ایران با نیروی زمینی نبودند زیرا معتقدند این نوع اشغال به نیروهای بسیار بیشتری نیاز دارد.با این حال مشخص نیست که دونالد ترامپ که وعده داده بود نیروهای آمریکایی را از افغانستان و سوریه خارج کند، حاضر باشد ده‌ها هزار نیروی را بار دیگر به خاومیانه بفرستد.

به گزارش نیویورک تایمز در دولت ترامپ اختلاف نظر عمیقی درباره چگونگی واکنش به ایران در صورت افزایش تنش‌ها وجود دارد. خبرگزاری رویترز نوشته است که کاخ سفید و پنتاگون هیچ یک تاکنون حاضر به ارائه توضیحی درباره این گزارش نشده‌اند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی، جینا هسپل، رئیس سازمان سیا، دان کوتس، مدیر اطلاعات ملی و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این جلسه حضور داشته‌اند. به استناد این گزارش، آنها در این جلسه جزئیات چندین طرح را مورد بررسی قرار داده‌اند.

تنش میان ایران و ایالات متحده آمریکا از زمان خروج آمریکا از توافق برجام تشدید شد. روند رو به افزایش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران و ارسال ناو هواپیمابر، هواپیماهای بمب‌افکن و موشک‌های پاتریوت به منطقه خلیج فارس نگرانی‌ها را درباره رویارویی نظامی دو طرف افزایش داده است. با این حال ایران می گوید که اقدامات آمریکا نوعی «جنگ روانی» است و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه بیشتر «یک هدف» برای ایران هستند تا «یک تهدید» .

در آمریکا نیز دو دیدگاه در میان مقامات ارشد آمریکایی درباره ارزیابی تشدید فعالیت‌های دولت آمریکا در خاورمیانه علیه ایران وجود دارد: یک دیدگاه معتقد است که طرح‌های نظامی ایالات متحده حتی اگر در مراحل مقدماتی هم باشند نشان می دهد که تهدیداتی که می‌تواند از سوی ایران وجود داشته باشند تا چه اندازه خطرناک و جدی است. از سوی دیگر برخی دیگر که خواستار حل دیپلماتیک تنش‌ها میان دو طرف هستند می گویند که اقدامات دولت ترامپ نوعی تاکتیک برای ترساندن و هشدار به ایران است.

در دولت ترامپ اختلاف نظر بر سر نحوه پاسخ به ایران بسیار شدید است. برخی مقامات ارشد آمریکایی گفته‌اند که این طرح حتی در مراحل ابتدایی نیز نشان می‌دهد چقدر تهدید از جانب ایران جدی شده است. دیگرانی که اصرار به راه حل دیپلماتیک دارند می‌گویند این تاکتیک‌ها برای هشدار دادن و ترساندن ایران است.متحدان اروپایی آمریکا که روز دوشنبه با مایک پمپئو وزیر خارجه دیدار کردند گفته‌اند که نگران تنش‌ها میان واشنگتن و تهران هستند.

نیویورک تایمز درباره جزییات نشست اعضای امنیت ملی دولت نوشت: در این جلسه شاناهان و جوزف دانفورد رییس ستاد نیرو‌های مسلح حضور داشته‌اند که از پاسخگویی در این باره به این نشریه خودداری کرده‌اند.تعداد نیرو‌هایی که برای اعزام در نظر گرفته شده بسیار زیاد است. ۱۲۰ هزار نیرو نزدیک به همان تعدادی است که برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ در نظر گرفته شده بود.

تحلیل‌های اطلاعاتی آمریکا در ماه آپریل نشان می‌دهد ایارن به دنبال تحریک آمریکا برای ورود به یک جنگ در کوتاه مدت نیست. اما گزارش‌های اطلاعاتی جدید از جمله تصاویر ماهواره‌ای نشانگر آماده باش نیرو‌های ایران برای حمله به نیرو‌های آمریکایی در منطقه است.روز ۵ می‌، جان بولتون با استناد به این اطلاعات از اعزام یک ناوگروه و بمب افکن آمریکایی به خاورمیانه برای مقابله با تهدید بالقوه ایران خبر داد. نیویورک تایمز درگزارش خود تاکید کرده این اولین بار نیست که جان بولتون تصمیم به استفاده از گزینه نظامی علیه ایران گرفته است. امسال وزارت دفاع و مقامات ارشد آمریکایی گفته‌اند که بولتون همان دستورالعملی را دنبال می‌کند که پنتاگون سال گذشته بعد از حمله به سفارت آمریکا در بغداد داشته است.

 در آن زمان جیم متیس وزیر وقت دفاع در پاسخ به اصرار‌های بولتون گزینه‌های نظامی از جمله حمله هوایی مرزی به تاسیسات نظانی ایران که بیشتر جنبه سمبلیک داشت را در نظر گرفت. اما متیس و دیگر سران نظامی آمریکا با حمله تقابلی به نیرو‌های ایران در واکنش به حمله بغداد مخالف بودند و آن را غیر موثر می‌دانستند. اما این خبر واکنش‌های زیادی از مقامات دولت پیشین آمریکا را در پی داشته است.کالین کال مقام وزارت خارجه در دولت اوباما درباره طرح نظامی جدید آمریکا علیه ایران در توییتر خود گفته من سیاست‌ها و طرح‌های ایران در پنتاگون بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در اوج نگرانی درباره برنامه هسته‌ای ایران را رصد کرده‌ام؛ هیچ احتمالی به جز تغییر نظام و حمله نظامی نیازی به اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به خاومیانه ندارد.

 

کد مطلب: 40883| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۳ ۹:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب