کد مطلب: 40401| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ ۱۵:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
جزئیات ماجرای جاسوسی وزیر اسرائیلی برای ایران

جزئیات ماجرای جاسوسی وزیر اسرائیلی برای ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: در ۲۶ فوریه گونین سگو، وزیر پیشین انرژی و زیرساخت اسرائیل، به جرم جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم شد. حکم وزیر جاسوس نسبتا خفیف بود چرا که سگو، ضمن پذیرش اتهامات، با دادگاه همکاری کرده است.

یک دادگاه اسرائیلی حکم کرده که وزیر سابق به ارتکاب «جرایم سنگین جاسوسی و دادن اطلاعات به یک دشمن با هدف ضربه زدن به امنیت ملی» محکوم شده است.سگو، که در دهه ۱۹۹۰ برای دولت اسرائیل کار کرده بود، در تابستان ۲۰۱۸ از گینه استوایی به اسرائیل مسترد شده است. دستگاه اطلاعاتی اسرائیل می‌گوید سگو در سال ۲۰۱۲ جاسوسی برای آژانس‌های اطلاعاتی ایران را آغاز کرد و با استفاده از اسناد قدیمی، اطلاعات متنوعی درباره اسرائیل به ایران داد.
برخی گزارش‌های ضدونقیض حاکی از آن است که یک مقام اطلاعاتی ایران، که در سفارت ایران در نیجریه کار می‌کرد، در سال ۲۰۱۲ سگو را استخدام کرده و وزیر اسرائیلی از آن زمان دو بار به ایران سفر کرده است.یک شهروند اسرائیلی ممکن است چه اطلاعاتی را از نیجیریه به ایران منتقل کند؟ این اطلاعات تا چه اندازه ارزشمند است؟ هنوز پاسخ دقیقی به این پرسش‌ها داده نشده است. با این حال، حتی اگر سگو به ایران اطلاعات مهمی نداده است، صرف همکاری او با آژانس‌های اطلاعاتی ایران، ممکن است دستاوردی برای ایران به شمار برود. چرا که استخدام جاسوسی در سطح وزیر سابق به سادگی امکان‌پذیر نیست.
سید هادی برهان، استاد دانشگاه تهران و مسائل کشور‌های غرب آسیا، به خبرگزاری اسپوتنیک، گفته از آنجا که اطلاعات اسرائیل عملیاتی علیه ایران انجام می‌دهد، جمهوری اسلامی هم مجبور شده که اقدامات متقابل انجام بدهد. طبق گزارش‌های رسانه‌ای، دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیلی اقداماتی علیه ایران، از جمله ترور دانشمندان هسته‌ای، انجام داده است. ایران برای دفاع از خود، باید اطلاعاتی درباره طرح‌ها و پروژه‌های اسرائیل به دست بیاورد.در مقابل، دکتر سیمون تسیپیس، کارشناس روابط بین الملل در انستیتوی مطالعات امنیت ملی، در تل‌آویو، به اسپوتنیک گفته جزئیات پرونده سگو، که گزارش‌های رسانه‌ای زیادی درباره آن منتشر شده، فقط یک روی سکه است.
تسیپیس افزود: «گونین سگو، از مدت‌ها قبل زیر ذره بین اطلاعات اسرائیل بود. آن‌ها برای مدت طولانی او را رصد کردند. چون سرنخ‌هایی درباره ارتباطات او با طرف سوم وجود داشت. اطلاعات (اسرائیل) تلاش کرد بفهمد این شخص چه اطلاعاتی می‌تواند به دشمنان اسرائیل بدهد.»
این کارشناس اسرائیلی، تلاش کرده اطلاعات سگو را کم اهمیت نشان دهد. به گفته تسیپیس، سگو برای آژانس‌های ارتش اسرائیل کار نکرده است؛ بنابراین اطلاعات بسیار سری نداشت که به درد دشمنان بخورند. تسیپیس افزود: «زمانی که او وزیر زیرساخت بود، او مسئول، تهیه امکانات و خدمات عمومی نظیر جاده، پل، انتقال برق، گاز، آب و... بود. بله، او می‌دانست اهداف ارتش اسرائیل کجا هستند، اما اطلاعاتی که او داشت، عمومی بود. جزئیات برخی از این اهداف را می‌توان از منابع عمومی به دست آورد. به همین دلیل، دستگاه اطلاعات در ابتدا، تردید‌هایی داشت که چرا سگو برای ایرانیان یک منبع ارزشمند است.»
به گفته تسیپیس، زمانی که پرونده سگو به دقت بررسی شد، معلوم شد که دستگاه اطلاعاتی ایران سگو را استخدام نکرده است بلکه خود سگو با دیپلمات‌های ایرانی در نیجریه تماس گرفته است. این کارشناس اسرائیلی ادامه داد: «دلیل اینکه چرا او چنین کاری را انجام داد، کاملا ناچیز بود. پس از اینکه از مقام وزارت اخراج شد، او به دلیل یک جرم شخصی، این تماس را انجام داد.» همین امر موجب شد که دادگاه توصیه کند وضعیت روانی سگو سنجیده شود.
طبق روایت تسیپیس، سگو پس از اخراج از وزارت، تلاش کرد یک کسب و کار شخصی در زمینه پزشکی در آفریقا به راه بیندازد. او در نیجیریه یک کلینیک باز کرد. کارشناس اسرائیلی معتقد است که سگو مایل بود یک شبه پولدار شود. در ادامه ادعا‌های این کارشناس آمده که سگو برای بدست آوردن پول با دیپلمات‌های ایران در نیجریه تماس گرفت و در ازای پول پیشنهاد کمک کرد. سپس از نیجیریه به گینه استوایی رفت و به همکاری با ایران ادامه داد.

 

کد مطلب: 40401| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ ۱۵:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب