کد مطلب: 39569| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۰:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
جنجال یک عکس از نیویورک؛ نوه آیت‌الله یزدی یا فرزند یک اصلاح‌طلب!

حضور بحث برانگیز تحصیل فرزندان مقامات در غرب

جنجال یک عکس از نیویورک؛ نوه آیت‌الله یزدی یا فرزند یک اصلاح‌طلب!

سیاسی - ایران نیوز 24: ظاهرا قرار نیست حاشیه‌ها برای دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پایان یابد. پس از جنجال نامه آیت الله محمد یزدی به آیت الله شبیری زنجانی، حالا انتشار توئیتی از نوه دختری آیت‌الله یزدی حاشیه ساز شده است. توئیتی که نشان می‌دهد نوه این سیاستمدار کهنه کار جهوری اسلامی در سرزمین دشمن یعنی آمریکا تحصیل می‌کند.

انتشار تصویری از نیویورک توسط زهرا تخشید در صفحه اینستاگرام او بازتاب فراوانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است. او در توضیح تصویر منتشر شده خود نوشته است "عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش". این عکس نمایی از دانشگاه فودرهام در منهتن نیویورک را نشان می‌دهد.

زهرا تخشید فرزند محمد رضا تخشید استادیار گروه روابط بین‌الملل و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و نوه دختری آیت الله محمد یزدی است.محمد رضا تخشید دوره دکتری روابط بین‌الملل را در آمریکا گذرانده‌است، او از اواسط تیرماه ۱۳۹۴ ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را بر عهده دارد. تخشید در دوران ریاست رضا فرجی دانا بر دانشگاه تهران (در دولت محمد خاتمی) نیز مدتی ریاست دانشکده حقوق را بر عهده داشته‌است.

پست اینستاگرامی زهرا تخشید بحث برانگیز شد

محمد رضا تخشید به عنوان مدیری اصلاح طلب شناخته می‌شود و پس از انتخابش به عنوان رییس دانشکده حقوق دانشگاه تهران رسانه‌های اصولگرا آن انتصاب را "کودتای اصلاح طلبانه" خواندند.حالا دختر او در نیویورک در دانشگاه فودرهام در رشته حقوق تحصیل می‌کند.عکسی که اخیرا زهرا تخشید از نیویورک منتشر کرد با اجرای تحریم‌های شدید ایالات متحده آمریکا علیه ایران همزمان شد. این همزمانی باعث شد که حساسیت‌های فراوانی نسبت به حضور تخشید در آمریکا برانگیخته شود. نوه آیت‌الله یزدی و فرزند یک مقام ارشد دانشگاهی در ایران بودن این حساسیت‌ها را تشدید کرد.

نادر فتوره چی فعال رسانه‌ای در توئیتر خود با انتشار تصویر تخشید از نیویورک در این باره نوشت: «از تحریمهاى ظالمانه دلتان گرفته؟ عیبى ندارد، نمایى زیبا از شهر نیویورک را از دریچه دوربین سرکار خانم «زهرا تخشید»، نوه آیت الله محمد یزدى نگاه کنید، شاید دلتان باز شد! این توئیت کنایه آمیز بازتاب بسیار زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

 با این عده ای نیز نظر مخالف این دیدگاه را دارند. کاربری در این باره نوشته است: «تحصیل فرزند یکی از اساتید دانشگاه تهران که اتفاقا خودش هم در آمریکا تحصیل کرده نباید الزاما ربطی به پدربزرگ داشته باشه !  فوری ربط دادنش به فساد حکومتی کمی تعجیل در نتیجه گیری است! فراموش نکنیم در یک جامعه دمکراتیک اصل را بر صحت می گذارند و اگر خلافش ثابت شد

اما همزمان با تائید اینکه زهرا تخشید نوه آیت الله یزدی است، کاربران اصولگرا تاکید کردند که او پیش از اینکه نوه آیت الله یزدی باشد، فرزند رییس اصلاح طلبان دانشکده حقوق دانشگاه تهران است.کاربری به نام عبدالرحیم توئیت کرده است: «اصلاح طلبان تاکید میکنند زهرا تخشید که تو نیویورک تحصیل میکنه نوه دختری آیت الله یزدی هست! خب بزرگوار! عباس آخوندی هم نوه دختری علامه امینی هست. چرا پدر اصلاح طلب خانم تخشید رو سانسور میکنید و بجاش یقه پدربزرگ مادریشو گرفتید؟!

در همین رابطه امروز نیز روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با انتشار مطلبی ضمن تائید اینکه زهرا تخشید نوه آیت الله یزدی است. این روزنامه نوشت: «اما چرا گفته نمی‌شود که او دختر دکتر محمدرضا تخشید، رئیس اصلاح‌طلب دانشکده حقوق دانشگاه تهران است و زمانی که سه سال پیش به عنوان ریاست دانشکده انتخاب شد، اصلاح‌طلبان از این انتخاب استقبال کردند این روزنامه افزود: «حال آیا حساب نوه را باید با پدربزرگ یکی دانست یا با پدرش؟! چرا اصلاح‌طلبان نمی‌گویند فلانی دختر دکتر تخشید است و ترجیح می‌دهند او را به نام پدربزرگش بخوانند؟!

فعالان رسانه‌ای اصولگرا مدعی اند جنجال سازی با "زهرا تخشید" در ادامه روند "تخریب" آیت الله محمد یزدی است. اشاره آن‌ها به پس لرزه‌های نامه تند آیت الله یزدی به آیت الله شبیری زنجانی است. نامه‌ای که با انتقاد‌های فراوانی روبه رو شد و دبیر جامعه مدرسین تحت فشار افکار عمومی قرار گرفت.اما به نظر می‌رسد این ماجرا نیز در ادامه بحث‌ها پیرامون "ژن خوب" است که در ماه‌های اخیر برای مردم حساسیت ویژه‌ای داشته است. در این باره "اصلاح طلبان" و "اصولگرا" بودن اهمیتی برای مردم ندارد. بحث مهم دیگری که این روز‌ها و در این راستا مطرح است، حضور فرزندان مقامات در اروپا و آمریکاست.

مراسم لاکچری ازدواج پسر سفیر ایران در دانمارک با آناشید حسینی واکنش های زیادی در تابستان برانگیخت

پیش از این جنجال رسانه‌ای گسترده‌ای درباره امیرحسین مرادیان پسر سفیر ایران در دانمارک و آناشید حسینی همسر او به وجود آمد. ازدواج لوکس و لاکچری آن‌ها مورد انتقاد ناظران و فعالان فضای مجازی قرار گرفت. ماجرای‌های ساشا سبحانی فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلا نیز همچنان ادامه دارد و او در چند مقطع تبدیل به چهره جنجالی شبکه‌های اجتماعی شد.

فرزندان مقاماتی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند

تاکنون چندین گزارش در رسانه‌های داخلی خارجی درباره اینکه فرزندان کدامیک از مقامات ایران در کشور‌های خارجی زندگی می‌کنند منتشر شده است.براساس این گزارش‌ها دختر حسن روحانی در اتریش زندگی می‌کند؛ که در رسانه‌های ایران شهرت زیادی ندارد، تنها در مراسم تحلیف پدرش در مقام رییس جمهور بود که برای نخستین بار دوربین‌ها از او تصویری منتشر کردند.

بیزنس اینسایدر، پایگاه خبری آمریکایی چندی پیش در گزارشی خبر از تحصیل مریم، دختر حسین فریدون، برادر و مشاور رییس جمهور منتشر کرد.براساس این گزارش "مریم" دختر حسین فریدون دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه کلمبیای آمریکا بوده است. پس از آن با دریافت بورس تحصیلی که از مدرسه اقتصاد لندن به لندن رفت و مشغول به تحصیل شد، البته طبق گفته این سایت این بورسیه تحصیلی به افراد نیازمند ساکن کشور‌های در حال توسعه اعطا می‌شود.  مریم فریدون البته اکنون در شعبه دویچه بانک لندن مشغول به کار است.

دختر حسن روحانی که گفته می شود در اتریش زندگی می کند

"سجاد" پسر غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، وکیل پایه یک دادگستری است. به ادعای پایگاه خبری بیزنس اینسایدر او همسر مریم فریدون است و در دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا در رشته حقوق مشغول به تحصیل است و اکنون ساکن انگلستان است.

"عیسی" پسر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور هم در آمریکا تحصیل می‌کند. معصومه ابتکار در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده بود: «پسرم در آمریکا درس می‌خواند و ادامه تحصیل می‌دهد. خودش و همسرش تا فوق لیسانس اینجا بودند، اما رشته‌ای که می‌خواستند ادامه دهند (مدیریت و راهبری سازمانی) در ایران نبود. به هر حال انتخاب افراد مبتنی بر تشخیص خودشان است و تابع نظر والدینشان نیستند.گفته می‌شود دختر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در آمریکا زندگی می‌کند.

احسان نوبخت، دستیار استاد در دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن است و خواهر او نیلوفر دستیار بالینی استاد در دانشگاه یوسی ال است پدر آن‌ها علی نماینده پارلمان و عموی آن‌ها محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ایران است.همچنین برخی از فرزندان مقامات کشورمان پیشتر در اروپا و آمریکا تحصیل کردند و حالا در ایران زندگی و کار می‌کنند.

پیشتر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی مدعی شده بود که در جریان مذاکرات هسته‌ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعای که از سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما رد شد.ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما را منتشر کرده است که گفته حرف‌های ذوالنور "مزخرف" است.همچنین وزارت خارجه ایران نیز بار‌ها این ادعا را رد کرده است.

ذوالنور که از چهره‌های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می‌رود، گفته بود این شهروندی‌ها یک لطف در حق مسئولان مرتبط با حسن روحانی بوده است. او همچنین ادعا کرد این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه‌های کدام یک از آن‌ها از این امتیازات بهره‌مند شوند، رقابت کنند. با این حال براساس گزارش رسانه آمریکایی فاکس نیوز نشانه‌ای از اینکه این افراد در ماجرای برجام شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند وجود ندارد و روشن هم نیست که آیا منظور ذوالنور شهروندی است یا گرین کارت.

کد مطلب: 39569| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۰:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب