کد مطلب: 38645| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۶ ۱۲:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
با اعلام حمایت از تحریم های آمریکا؛عراق به جمع تحریم کنندگان ایران پیوست!

با اعلام حمایت از تحریم های آمریکا؛عراق به جمع تحریم کنندگان ایران پیوست!

بین الملل - ایران نیوز 24: ساعاتی پس از اجرائی شدن مجازات های آمریکا علیه ایران حیدر العبادی، نخست وزیر عراق علام کرد که دولت این کشور نیز ناگزیر از رعایت و اعمال تصمیمات واشینگتن است و دولت عراق در حال حاضر تصمیم گرفته تا برای حفظ منافع خود از تحریم های آمریکا که برخلاف برجام و معاهدات بین المللی است تبعیت کند.

حیدر العبادی یادآوری کرد که عراق خود نیز مدت ١٢ سال تحت مجازات‌های بین‌المللی قرار داشت. او با این حال گفت که با اکراه و از سرناچاری این تحریم‌ها را به اجرا می‌گذارد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیرعراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود، روز سه شنبه١۶ مرداد با اشاره به مجازات‌های آمریکا علیه ی ایران که از بامداد همان روز اجرائی شده بود، گفت «ما از این مجازات‌ها حمایت نمی‌کنیم زیرا آنها را یک اشتباه راهبردی می‌دانیم، اما ناگزیر آنها را به اجرا می‌گذاریم».

عراق، بدون در نظرگرفتن مواد سوختی، دومین خریدار محصولات ایران بوده و در سال ٢٠١٧ معادل شش میلیارد دلار کالا از ایران خریداری کرده است.درحالی عبادی در خصوص تبعیت از اعمال تحریم ها علیه ایران سخن می گوید که اتحادیه اروپا روز گذشته قانون مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران را اعلام کرد.

کشورهای اروپایی تصمیم دارند تا جاییکه می توانند در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقاومت کنند و به برجام وفادار بمانند. هرچند که هنوز اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته و خبرها حاکی از خروج شرکت های بزرگ اروپایی از ایران است، اما دولت های پنج کشور اروپایی در حال تلاش هستند تا شرکت های کوچکتر را در ایران نگه دارند و اعلام کردند که شرکت هایی که از تحریم آمریکا تبعیت کنند را تحریم خواهند کرد. عراق همسایه ایران است و طی سالهای پس از سقوط صدام بیشترین کمک را از ایران دریافت کرده است. اما این کشور در حال حاضر تصمیم گرفته تا برای حفظ منافع خود از تحریم های آمریکا که برخلاف برجام و معاهدات بین المللی است تبعیت کند

کد مطلب: 38645| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۶ ۱۲:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب