کد مطلب: 37160| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ ۱۰:۴:۱۰| نسخه چاپی
چگونه

چگونه "سگ هار" در قبال ایران ملایم شد؟

بین الملل - ایران نیوز 24: نشریه آمریکایی پالیتیکو، طی یادداشتی به قلم وزلی مورگان به "نرم‌" شدن موضع جیم متیس ملقب به "سگ هار"(این لقبی است که رسانه‌هایی آمریکایی به متیس داده‌اند)، وزیر دفاع آمریکا، در قبال ایران پرداخت و نوشت: موضع او درباره ایران شاید طول نکشد، اما فعلا، این یک تغییر برجسته است.

جیم متیس به عنوان فرمانده اصلی در خاورمیانه در دوره باراک اوباما، برای تنبیه ایران به خاطر مسلح کردن شبه‌نظامیان ضدآمریکایی در عراق، خواستار حملات نظامی به ایران شده بود. اما، به عنوان وزیر دفاع ترامپ، متیس موضع خود را ملایم کرده و به عنوان یکی از افراد اصلی اعتدال در قبال تهران ظاهر شده است.

با این حال، همزمان با انتقال جنگ علیه داعش به جنگ برای قلمرو و نفوذ بین متحدان آمریکا و ایران، شاید موضع متیس برای مدت طولانی دوام نیاورد. اما فعلا، برای فرمانده نظامی که مکررا با رویکرد دیپلماتیک دولت اوباما دچار اختلاف شده و کسی که یک زمانی سه خطر اصلی خاورمیانه را "ایران، ایران و ایران" دانسته، این تغییر برجسته‌ای است.در سال گذشته، متیس با شهادت دادن به اینکه توافق هسته‌ای با ایران "چیزی است که باید رئیس جمهور به فکر باقی ماندن در آن باشد،" با ترامپ دچار تناقض شد.ان تغییر برخی از خواص را غافلگیر کرده است.

بنا به گفته مقامات سابق و کنونی که با متیس و نیز سیاست آمریکا در قبال ایران آشنا هستند، یک دلیل برای موضع جدید متیس این است: او به عنوان رهبر غیرنظامی پنتاگون، نسبت به زمانی که بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ فرماندهی مرکزی آمریکا را رهبری می‌کرد، باید لیست بزرگتری از چالش‌های جهانی را متوازن کند.

عامل دیگر، تغییر روسای جمهور است: به جای کار کردن برای یک فرمانده کل قوا (اوباما) که در قبال ایران ضعیف به نظر می‌رسید؛ او اکنون برای کسی (ترامپ) کار می‌کند که گاهی اوقات به نظر می‌رسد دنبال جنگ‌افروزی است.جیمز جفری، سفیر اوباما در عراق، گفت: متیس اکنون با رئیس‌جمهوری کار می‌کند که در قبال ایران هم شدیدا تهاجمی است و هم بسیار نوسان‌دار. بنابراین، او باید فرد محتاط، توازن عقل و شخص "نگاه کن قبل از اینکه بپری" باشد. شما می‌بینید که او این کار را با کره شمالی و ایران انجام می‌دهد.

متیس کبوتر صلح نبوده است. او ایران را "بزرگ‌ترین دولت حامی ترور در جهان" خواند و در سال گذشته حمله نادری علیه بشار اسد، متحد ایران، را تجویز کرد. با این حال، او تلاش کرده تا شانس‌های تقابل بزرگتر با نیرو‌های ایران و نایبانش در منطقه را کمتر کند.

آیا مجددا ضدایرانی می‌شود؟

مقامات سابق و کنونی گفتند همزمان با فروکش کردن جنگ علیه داعش، پنتاگون نقش جدیدی برای نیرو‌های آمریکایی در عراق و بخصوص در سوریه، تعریف می‌کند. ممکن است متیس با اتخاذ واکنش سرسختانه‌تری علیه ایران موافقت کند.این بدان معنا خواهد بود که اگر او فکر کند، وضعیت ایجاب می‌کند، او به سرسختی سابقش علیه ایران باز خواهد گشت. یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته، متیس درباره دسترسی زمینی ایران به سوریه نگران است.

این مقام افزود: او به فرماندهی مرکزی آمریکا دستور داد تا بدون اغراق‌گویی اطمینان حاصل کنند که ما برای برهم زدن این (دسترسی زمینی) آماده هستیم. همزمان با انتقال از دوره شکست داعش، حضور نظامی ما در آنجا باقی خواهد ماند.... مقابله با نفوذ ایران بخش مهمی از آن محاسبه است.اندرو ایکسوم، که در دوره اوباما در پنتاگون بر مسائل خاورمیانه نظارت می‌کرد، گفت: در سال جاری، اکنون دولت ترامپ به طور مناسب به برخی کار‌هایی که ما برای آن‌ها باقی گذاشتیم - از جمله عقب راندن نفوذ ایران پس از شکست داعش- منتقل شده است.

کد مطلب: 37160| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ ۱۰:۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب