کد مطلب: 37148| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ۸:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
جزئیات طرح «هر مسجد یک جهیزیه» اعلام شد

جزئیات طرح «هر مسجد یک جهیزیه» اعلام شد

اجتماعی - ایران نیوز 24: مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران از تهیه ۱۱۰ جهیزیه در طرح «هر مسجد یک جهیزیه» به ارزش هفت میلیون تومان با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و مرکز رسیدگی به امور مساجد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز  24، محسن ولیئی با بیان اینکه ازدواج و اشتغال دو مشکل اصلی در جامعه هستند، گفت: در حوزه اشتغال با استفاده از توانمندسازی، آموزش، کارآفرینی و ... به دنبال حل این مشکلات هستیم.وی با بیان اینکه از ۲۴ خرداد ماه سال ۹۶ طرح هر مسجد یک جهیزیه به شکل پایلوت به اجرا در آمده است، افزود: این طرح با همکاری سه جانبه کمیته امداد، امور مساجد و قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران در ۵۰۰ مسجد استان تهران اجرا شده است. این طرح در سال نخست به شکل پایلوت بوده اما امیدواریم تا در سال‌های آینده در تمام نقاط کشور و استان‌ها فراگیر شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران با بیان اینکه برای هر جهیزیه اعتباری در حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا هفت میلیون پیش بینی شده است اظهار کرد: بخشی از این اعتبار توسط ائمه جمعه، نمازگزاران، معتمدین و خیران جمع‌آوری شده که در مجموع ۳۴۵ میلیون تومان در این طرح به شکل نقدی جمع‌آوری شده و تبدیل به جهیزیه برای افراد نیازمند استان تهران شده است.

ولیئی با بیان اینکه اغلب اقلام موجود در این جهیزیه‌ها از کالاهای ایرانی هستند، تصریح کرد: این طرح از ۲۴ خرداد سال ۹۶ آغاز شده و تا ۲۴ خرداد سال ۹۷ ادامه خواهد داشت. همچنین قرار است تا طرح مشابه دیگری با ستاد برگزاری نماز جمعه نیز اجرایی شود.وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط جامعه توسعه ازدواج، پایین آمدن سن ازدواج و پایداری آن در اولویت است ادامه داد: این طرح می‌تواند کمک شایانی به ترویج امر ازدواج در جامعه کند، چرا که این طرح با همکاری خود مردم و برای خود آنها به اجرا درآمده است.مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران با اشاره به اینکه مسجد در گذشته نیز محل رجوع نیازمندان هر محله بوده است، اظهار کرد: در برخی از مساجد قرار است طرح «امداد محله» نیز اجرایی شود تا این نهاد مقدس تبدیل به رفع نیاز مردم نیازمند هر محله شود.

در ادامه این نشست ، سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: از آماده شدن قریب به ۱۲۰ جهیزیه تحت چارچوب طرح «هرمسجد یک جهیزیه» خبر داد. حجت‌الاسلام مجتبی صداقت افزود: در آستانه میلاد با سعادت حضرت زینب کبری(س) و با آرزوی سعادت همه جوانان ایرانی قریب به ۱۲۰ جهیزیه آماده شده است که دوشنبه ۲۵ دیماه از مجتمع فدک راهی مساجد میشوند. این مساجد در چارچوب طرح «هرمسجد یک جهیزیه» اقدام به تامین جهیزیه کرده اند و وظیفه رساندن آن را به دست خانواده نوعروسان، برعهده دارند.

وی  گفت: در همین راستا همایشی با حضور مسئولان کمیته امداد، موسسه قرض‌الحسنه حضرت رقیه(س)، مدیران نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد و ائمه جماعات پس از اعزام کاروان در سالن کنفرانس مجتمع فدک برگزار می‌شود.حجت الاسلام صداقت افزود: بعد از این همایش، یک کنفرانس خبری برگزار می‌شود تا رسانه‌ها بتوانند جزئیات و اهداف این طرح را از زبان مسئولین نهادهای برگزار کننده طرح منتشر کنند.

وی در خصوص تاریخچه طرح «هرمسجد یک جهیزیه» گفت: طرح «هرمسجد یک جهیزیه» صبح روز بیست و چهارم خرداد و همزمان با ایام ضربت خوردن حضرت علی(ع) و شب‌های قدر، با حضور روسای کمیته امداد امام خمینی(ره) و مرکز رسیدگی به امور مساجد با امضای تفاهم نامه بین‌ این دو نهاد در محل کمیته امداد امام خمینی(ره) رسماً آغاز شد.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی در ادامه گفت: تا کنون بسیاری از مساجد تهران از طرح «یک مسجد یک جهیزیه» استقبال کرده‌اند. حتی برخی مساجد نیز بیش از یک جهیزیه را برای اعزام آماده کرده‌اند. وی افزود: در این طرح، هر مسجد حداقل سه میلیون تومان از مبلغ یک جهیزیه، کمیته امداد یک میلیون و موسسه خیریه حضرت رقیه(س) نیز سه میلیون تومان را تقبل کردند. ارزش واقعی این جهیزیه که با حمایت تولیدکنندگان داخلی تهیه شده بیشتر از هفت میلیون تومان است. هرچند تهیه چنین جهیزیهای در بازار ممکن است بین ده تا پانزده میلیون تومان تمام شود.

حجت الاسلام صداقت در ادامه گفت: اولویت تهیه جهیزیه، اهالی محلی هستند که مسجد درآن واقع شده است. به نحوی که این محرومین یا توسط مسجد و یا کمیته امداد شناسایی می‌شوند و یا به یکدیگر برای شناسایی بهتر معرفی می‌شوند. البته کمیته امداد مسئولیت تحقیق درمورد آنها را برعهده گرفته است.وی در پایان گفت: اعزام کاروان با همکاری و مساعدت کمیته امداد امام خمینی(ع) و موسسه خیریه آوای باران امید (حضرت رقیه(س))صورت میگیرد.

 

کد مطلب: 37148| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ۸:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب