کد مطلب: 35364| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۳ ۱۵:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
داعش در کوچه پس‌کوچه‌ قاره سبز/ نگاهی به بزرگترین حملات تروریستی اخیر در اروپا +تصاویـر

داعش در کوچه پس‌کوچه‌ قاره سبز/ نگاهی به بزرگترین حملات تروریستی اخیر در اروپا +تصاویـر

بین الملل - ایران نیوز 24: حمله مردان ماشین‌سوار و چاقو به دست به اهالی لندن در حوالی لاندن بریج اولین و آخرین حمله تروریستی در خاک اروپا نبود اما آن را می‌توان بهانه‌ای قرار داد تا بزرگترین حملات تروریستی را در این قاره سبز که روزی درهای خود را به روی پناهجویان بست و به ائتلاف جهانی علیه داعش در سوریه و عراق یا حضور تحت لوای ناتو در افغانستان پیوست، مرور کرد.

از اوایل سال جاری میلادی حملات متعدد تروریستی در اروپا رخ داده که صدها کشته و زخمی برجای گذاشته است؛ حملاتی که بیش از آنکه به اتحاد اروپایی‌ها کمک کند به اختلافات آن‌ها به ویژه در قبال اتحادیه اروپا دامن زده است.

22 مه 2017، دوشنبه یکم خرداد ماه 1396 : یک عامل انتحاری خود را هم‌زمان با برگزاری یک کنسرت در منچستر آرنا منفجر کرد و 22 تن را با خود به زیر خاک برد. سالن سرپوشیده معروف به "منچستر آرنا" ظرفیتی حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار تن دارد و یکی از محل‌های معروف برگزاری کنسرت موسیقی است. حاضران در کنسرت شب حمله اکثرا نوجوانان و جوانانی بودند که بسیاری از آنها از شهرهای مختلف به منچستر آمده بودند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

7 آوریل 2017، شنبه 12 فروردین 1396 : فردی با ربودن یک کامیون به عابران اطراف یک مرکز خرید در استکهلم یورش برد. در این حمله چهار تن کشته شدند. این حمله در یکی از خیابان‌های اصلی که محل گذر عابران پیاده است، اتفاق افتاد و علاوه بر این قربانیان دهها زخمی بر جای گذاشت. عامل این حمله رحمت عقیلف 39 ساله و ازبک‌تبار بود که سوءسابقه‌ای نداشت و پدر چهار فرزند بود. او از حامیان گروه تروریستی داعش بود اما در این گروه عضویت نداشت.

22 مارس 2017، چهارشنبه دوم فروردین 1396 : راننده دیگری با ماشین کرایه‌ای خود به عابران اطراف محل ساختمان بریتانیا در وست‌مینستر لندن یورش برد و چهار تن دیگر را به کام مرگ کشاند اما در همین جا کارش را خاتمه نداد و کمی بعدتر با چاقویی به یک افسر پلیس حمله کرد و وی را کشت. در این حمله 40 تن دیگر زخمی شدند. یک روز بعد داعش در سایت خود، اعماق، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

19 دسامبر 2016، دوشنبه 29 آذر 1395 : در آستانه عید کریسمس، راننده یک کامیون به بازاری در برلین حمله کرد و 12 تن را به قتل رساند و 60 تن را زخمی کرد. «انیس عامری»، پناهجوی تونسی که درخواست پناهندگی‌ وی رد شده و با کامیونی به جمعیتی در بازار برلین یورش برده بود، به صورت مستقیم برای انجام این حمله از گروهی منتسب به داعش دستور گرفته بود

11 ژوئیه 2016، دوشنبه 21 تیر 1395 : راننده کامیون دیگری هم‌زمان با جشن روز باستیل فرانسه، در سواحل شهر نیس دست به حمله‌ای نرگبار زد که طی آن جان 86 تن را گرفت. عامل مهاجم فردی 31 ساله ساکن نیس با اصلیت تونسی بود که ارتباطاتی با گروه تروریستی داعش داشت. داعش یک روز بعد مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

22مارس 2016، سه‌شنبه سوم فروردین 1395 : عوامل انتحاری سه انفجار در بروکسل، پایتخت بلژیک انجام دادند که دو انفجار آن در فرودگاه بروکسل و دیگری در ایستگاه مترو رخ داد. در این حملات 32 تن کشته و صدها تن را زخمی شدند. عوامل این حمله ارتباطات نزدیکی با گروهی داشتند که پیش از این در پاریس دست به حملاتی زده بودند. ابراهیم البکراوی و نجیم عشراوی به عنوان دو تن از عاملان انفجارهای انتحاری در فرودگاه بروکسل معرفی شدند. داعش مسئولیت این حملات را نیز بر عهده گرفت.

13 نوامبر 2015، جمعه 22 آبان 1394:  افراط‌گرایان داعشی به چندین نقطه در پاریس حمله کردند. تیرباران‌های دسته‌جمعی و بمب‌گذاری‌های انتحاری در مناطق مختلف شهر پاریس فرانسه منجر به کشته شدن ۱۳۰ و مصدومیت ۳۶۸ تن شد. در حملات تروریستی در نزدیکی ورزشگاه استادو فرانس در سن‌دنی در شمال پاریس، و ایل‌دو فرانس حداقل سه انفجار جداگانه و شش تیراندازی در محدودهٔ پاریس گزارش شد، و یک گروگان‌گیری در تئاتر بتکلان نیز صورت گرفت.

 

کد مطلب: 35364| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۳ ۱۵:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب