کد مطلب: 34709| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۵ ۱۲:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
رهبر کره شمالی چه کسی را کول گرفت؟ +تصویر

رهبر کره شمالی چه کسی را کول گرفت؟ +تصویر

بین الملل - ایران نیوز 24: آزمایش موتور یک موشک در کره شمالی در آخر هفته گذشته با تبلیغات معمول رسانه‌های دولتی این کشور همراه بود. اما یکی از تصاویر جشن با حضور رهبر این کشور به طوری خاص توجه‌ها را به خود جلب کرد. چرا این عکس متمایز است و چگونه می شود آن را تفسیر کرد؟

به گزارش بی بی سی، گفته می شد که آزمایش این موتور موفقیت آمیز بوده و "تولد تازه" برای صنعت موشکی کره شمالی محسوب می شود. کیم جونگ اون البته خوشحال بود. در تصاویری که توسط خبرگزاری دولتی منتشر شده او در حال تماشای موشک از دور دیده می شود، در مرکز کنترل موشک می خندد و دست افسران خوشحال را می فشارد و یک افسر سالمند را بر دوش گرفته است. چه کسی می تواند جرأت آن را داشته باشد که روی پشت دیکتاتوری مانند او سوار شود و چرا؟

 

رهبر کره شمالی در حالی که افسری را به دوش گرفته و می‌خندد

ناظران می گویند که این مرد مرموز از چهره های شناخته شده در سیاست کره شمالی نیست. گفته می شود وی در آزمایش موتور نقش کلیدی بازی کرده است و به احتمال زیاد با آقای کیم قبلا تعامل داشته است. مایکل مادن، تحلیلگر مسایل کره شمالی می گوید که نشان روی لباس نظامی او نشان می دهد که وی افسر سطح متوسط نیروهای استراتژیک ارتش کره شمالی است، که نیروهای موشکی مورد استفاده برای حملات تهاجمی در اختیار آن است. آقای مادن که در پژوهشگاه مسایل آمریکا و کره در دانشگاه جانز هاپکینز فععالیت می کند، می گوید که این تصویر تقریبا قطعا یک کار از قبل فکر شده است، اما "به صورت کامل ساختگی یا جعلی نیست."

 او می افزاید: "این کار بیشتر نوعی تشویق است." فیلم های تبلیغاتی کره شمالی در گذشته شهروندان را نشان داده اند که اجازه دارند به آقای کیم نزدیک شوند.

 "دوستانه و سرخوش"

هدف اصلی این تصویر نشان دادن آقای کیم به عنوان چهره ای مردمی و زنده دل در داخل کشور است. جائه چئون لیم، از دانشگاه کره در سئول می گوید در حالی که آقای کیم تلاش می کند خود را در سطح بین الملی "سرکش و غیر قابل انعطاف" معرفی کند در خانه "این داستان متفاوت است". او می افزاید: "ما می دانیم که او با نخبگان زمانی که از دستورات او اطاعت نمی کنند بسیار سخت گیر است. اما به طور کلی تصویر تبلیغاتی او نسبت به مردم دوستانه و سرخوش است."

همان افسر ارتش کره شمالی در کنار رهبر این کشور

این حالت کاملا متضاد با پیشینیان اوست، که بیشتر تلاش می کردند مردم از آن ها بترسد تا دوستشان بدارد. مادن می گیود: "هیچ کس جرأت نمی کرد پشت پدرش و یا حتی پدر بزرگش سوار شود." "اما این با وجهه ای که جونگ اون تلاش می کند در باره خود ایجاد کند موافق است، این وجهه که او نسبت به پدر خود در روابط فردی باز تر است." "این امر از نوعی اعتماد سیاسی در مدیریت و رهبری او بر کشور درک می دهد. اگر او احساس امنیت نمی کرد اجازه نمی داد که این عکس ها نشر شوند. در صورت عکس او از دور و خون سرد ظاهر می شد." او سال ۲۰۱۴ در حالی که می لنگید با عصا ظاهر شد که موجب حدس و گمان در براه گرفتاری او به نقرس شد و دوباره لنگش او در سال ۲۰۱۶ مشاهده شد.

 استفاده از روش فوتبال

پشت کسی سوار شدن معمولا پس از پیروزی در میدان فوتبال ممکن است دیده شود نه در تصاویر تبلیغاتی کره شمالی، اما آقای کیم به عنوان شخصی شناخته شده است که در برنامه های توسعه سلاح های خود از رویکرد مدیریت در ورزش استفاده می کند.

 مادن می گوید: "هنگامی که آزمایش انجام شد به پرسنل نظامی و غیر نظامی گفته می شود که باید با آن مثل یک رقابت ورزشی برخورد کنند - آنها یا چیزی را می برند یا چیزی را می بازند." اما همه بحث خودانگیخته یا ساختگی بودن این تصویر، بدین معنی نیست که کیم واقعا در عکس خوشحال نیست. پروفسور لیم اشاره می کند که او دلیل خوبی برای جشن گرفتن دارد، چون آزمون ظاهرا موفق موتور موشک او را یک گام به اهداف هسته ای اش نزدیک تر می کند و به عنوان میراثی از او باقی می ماند.

 "در حافظه تبلیغاتی، پدر بزرگ او آزاد کننده کشور از طریق جنگ چریکی ضد ژاپن بود. پدر او موفق به حفظ رژیم حتی در فقر اقتصادی شد." "اما کیم جونگ اون به سرعت رهبر شد و تا کنون دستاورد قابل توجهی ندارد تا بدان اشاره کند." "اگر کره شمالی یک کشور هسته ای شود، این به عنوان دستاوردی برای او ثبت خواهد شد."

کد مطلب: 34709| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۵ ۱۲:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب