کد مطلب: 33405| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۵ ۱۳:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
جنگ نیابتی ایران و عربستان در نیجریه وارد فاز مسلحانه شد

جنگ نیابتی ایران و عربستان در نیجریه وارد فاز مسلحانه شد

بین الملل - ایران نیوز24: روزنامه "رأی الیوم" در گزارشی نوشت: «ایران و عربستان از طریق گروه‌های سنی و شیعی نیجریه در حال جنگ نیابتی در شمال این کشور هستند. از یکسو جنبش اسلامی نیجریه ضمن اعلام مخالفت با حکومت، خواهان سر کار آمدن نظامی شبیه به جمهوری اسلامی ایران است. از سوی دیگر نیز گروه‌های سنی نیجریه با حمایت عربستان علیه این جنبش وارد درگیری مسلحانه شده‌اند.»

رأی الیوم به نقل از خبرگزاری فرانسه ادامه می‌دهد: «نیجریه که در نتیجۀ عملیات تروریستی گروه "بوکوحرام" طی سالهای گذشته آسیبهای سنگینی متحمل شده است، اکنون به صحنۀ جدید جنگ نیابتی خونین میان عربستان و ایران بدل شده است.دوازدهم اکتبر همزمان با مراسم "عاشورا" گروه‌های سلفی تحت حمایت عربستان و پلیس نیجریه به مراسم شیعیان در شماری از ایالات شمالی این کشور -به‌ویژه ایالت کادونا- حمله کردند که در نتیجۀ آن دست‌کم ده نفر کشته و پنجاه نفر دیگر زخمی شدند. در شماری از مناطق شمالی نیجریه، خانه‌ها و مغازه‌های شیعیان به مدت دو روز به آتش کشیده شدند. در همین ایالات که اکثریت جمعیت‌هایشان را مسلمانان سنی از جمله مسلمانان سَلَفی تشکیل می‌دهند، مقامات رسمی برگزاری مراسم عاشورا را ممنوع اعلام کردند.

روزنامه رأی الیوم به نقل از خبرگزاری فرانسه می‌افزاید: «در مقابل، گروه "نهضت اسلامی نیجریه" که مهمترین گروه شیعه در این کشور به‌شمار می‌رود، نه فقط دولت مرکزی را بهرسمیت نمیشناسد، بلکه خواستار ایجاد یک جمهوری اسلامی در نیجریه بر اساس سرمشق حکومت اسلامی ایران است. رهبر این گروه "ابراهیم زکزاکی" مدتی است که دستگیر و به محلی نامعلوم منتقل شده است.در پایان این گزارش می‌خوانیم: «به‌گفتۀ کارشناسان، تردیدی نیست که عربستان سعودی از اقدامات گروه‌های سلفی و دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور حمایت گسترده (مالی و سیاسی) می‌کند.کارشناسان تصریح می‌کنند که در صورت تشدید سرکوب شیعیان، تردیدی نیست که حکومت ایران نیز به یاری پیروان مذهبی‌اش در نیجریه خواهد شتافت و همین مجددا حمایت ریاض را از سرکوب شیعیان نیجریه تشدید خواهد نمود.

 

کد مطلب: 33405| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۵ ۱۳:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب