کد مطلب: 32447| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۳ ۹:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
بیانیه شدیداللحن کنگره آمریکا در واکنش به تور آمریکای لاتین ظریف

بیانیه شدیداللحن کنگره آمریکا در واکنش به تور آمریکای لاتین ظریف

بین الملل - ایران نیوز 24:کنگره آمریکا نسبت به تور آمریکای لاتین وزیر خارجه ایران ابراز نگرانی کرده و در این باره بیانیه صادر کرده است.

روزنامه واشنگتن فری بیکون در گزارشی به واکنش ها نسبت به تور امریکای لاتین ظریف پرداخته و در این باره می نویسد: جمهوری خواهان و منابعی در کنگره آمریکا بر این باور هستند که ایران در حالی جای پای خود را در منطقه آمریکای لاتین محکم می کند که نگرانی هایی را در میان مقامات آمریکایی ایجاد کرده است؛ این مقامات آمریکایی مدعی هستند که جمهوری اسلامی ایران متحدان خود در این منطقه را برای انجام عملیات های تروریستی در خاک آمریکا تحت فشار قرار خواهد داد!
این گزارش در ادامه مدعی می شود: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک تور دیپلماتیک در کشورهای آمریکای لاتین به سر می برد، کشورهایی مانند کوبا، ونزوئلا که به دلیل مواضع خصمانه در قبال آمریکا شناخته می شوند و کشورهای دیگری که به عنوان پناهگاهی برای متحدان ایران مانند حزب الله تلقی می شوند.
واشنگتن فری بیکون می نویسد: در حالی که روسیه، متحد ایران عملیات جاسوسی خود را در منطقه گسترش می دهد، منابع مختلفی درباره همکاری یک سلسله از کشورها با یکدیگر برای تشدید مواضع ضد آمریکایی ابراز نگرانی کردند.
واشنگتن فری بیکون در ادامه می نویسد: سفر ظریف به منطقه آمریکای لاتین پرچم قرمز را در میان برخی منابع ارشد کنگره آمریکا آشنا با منطقه بالا برده است. به طور مثال، هدف ظریف آمریکا بوده و وی طی حضور در کوبا تمایل کشور خود را برای اتحاد و همکاری با کشورهای ضدآمریکایی ابراز کرده است.یک منبع ارشد در کنگره آمریکا که بر این موضوع کار می کند، ادعا می کند: ایران به دنبال جذب تروریست های بالقوه برای ضربه زدن به آمریکا است.
این منبع آمریکایی می گوید: افزایش روابط میان ایران و کشورهای آمریکای لاتین صحنه را برای نفوذ گروه های تروریستی به آمریکا فراهم می کند، این افراد می توانند به راحتی به ونزوئلا، کوبا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین سفر کرده و برای کشور ما خطر ایجاد کنند.
ایران نیز سفارت خود را در شیلی بازگشایی کرده است، اقدامی که به حدس و گمان ها در میان مقامات آمریکایی درباره فعالیت های ایران در این منطقه افزایش داده است.
ایلینا روز، ردیس کمیته ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا در کنگره آمریکا در بیانیه ای درباره سفر ظریف به آمریکای لاتین اعلام کرد: تهدید امنیت ملی آمریکا و متحدان ما باید برطرف شود.در این بیانیه آمده است: دولت اوباما نتوانسته از گسترش روسیه و چین در آمریکا جلوگیری کند و امروز ایران بار دیگر، تلاش های خود را برای کسب حضور بیشتر برای انجام فعالیت های خرابکارانه خود در منطقه افزایش داده است. از کاخ سفید می خواهم از کم اهمیت جلوه دادن خطر ایران جلوگیری کرده و واکنش فوری در این زمینه اتخاذ کند.

 

کد مطلب: 32447| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۳ ۹:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب