کد مطلب: 31479| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۵ ۱۰:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
گمانه زنی درباره علت جانشینی سردار باقری به جای سرلشگر فیروزابادی

گمانه زنی درباره علت جانشینی سردار باقری به جای سرلشگر فیروزابادی

بین الملل - ایران نیوز24: نهادها و چهره های عموما نئومحافظه کار امریکایی درصدد پاسخ به این پرسش برآمده اند که چرا سرلشکر باقری به ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح منصوب شد و جای سرلشگر فیروزآبادی را گرفت. اکثر آنان متفق القول بر این باورند که این اقدام در راستای افزایش قدرت و حضور نظامی ایران در منطقه است.

رابرت رابرتز خبرنگار امریکایی در این باره گمانه زنی کرده و می نویسد:"شاید یکی از علل اصلی این جابجایی افزایش تعداد شهدای مدافع حرم ایران در سوریه باشد. به نظر می رسد مقام معظم رهبری با انتصاب جدید درصدد برآمده اند که تا ایران از نظر عملیاتی در سوریه و عراق موفق تر عمل کند باید به خاطر داشت که سردار باقری دارای تجربه حضور در جنگ ایران و عراق است و فرمانده جنگی بوده است. او در حال حاضر در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و پیش تر نقش معاونت عملیاتی و اطلاعاتی را داشته است."

این خبرنگار امریکایی اشاره می کند که جابجایی صورت گرفته و جانشینی سردار باقری به جای سرلشگر  فیروزابادی که بیش از 25 سال در نقش فرماندهی بوده است نشان دهنده تغییری اساسی در نیروهای مسلح ایران است. این خبرنگار می نویسد:"این تغییری بی سابقه در ساختار نظامی در ایران است. به نظر می رسد هدف کمک بیش تر ارتش منظم ایران به نیروهای سپاه قدس در داخل سوریه باشد. هم چنین به نظر می رسد که ایران در منطقه نیز در صدد رویارویی بیش تر با امریکا و منافع آن کشور باشد".این خبرنگار اشاره می کند که سردار باقری 58 ساله از اعضای سپاه بوده است فردی ایدئولوژیک است و در جریان اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان خط امام (ره) نیز نقش آفرین بوده است. او می افزاید:"او همچنین یکی از فرماندهان سپاه در استان های کردنشین برای مقابله با گروهک های تجزیه طلب بوده است. اخیرا او در زمینه همکاری و سرمایه گذاری ایران با چین در زمینه مسائل مرتبط با دفاع ملی، فناوری های نظامی و سایبری نیز حضور داشت". این خبرنگار در پایان اشاره می کند که با افزایش حضور ایران در سوریه به نظر می رسد که اصلی ترین هدف از جابجایی های اخیر در نیروهای نظامی  تسریع همگرایی میان نیروهای سپاه و ارتش در عملیات منطقه ای است.

کد مطلب: 31479| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۵ ۱۰:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب