کد مطلب: 48745| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ۱۳:۱:۱۰| نسخه چاپی
عقب نشینی تروئیکای اروپایی از ارائه قطعنامه در شورای حکام

عقب نشینی تروئیکای اروپایی از ارائه قطعنامه در شورای حکام

بین الملل - ایران نیوز 24: خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌اند که آلمان، بریتانیا و فرانسه از پیگیری قطعنامه علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصرف شده‌اند.آمریکا هم به شورای حکام آژانس گفته است که به ایران "فرصتی داده شده" و آمریکا واکنش ایران را زیر نظر دارد.

این خبرها کمی پس از آن اعلام شد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از قدرت‌های اروپایی خواست با ارائه قطعنامه در محکومیت ایران به روابط میان کشورش و آژانس ضربه نزنند.با گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تهدید به ادامه آن، قدرت‌های اروپایی در پی قطعنامه‌ای در شورای حکام آژانس بودند.خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از دیپلمات‌های غربی نوشته که سه قدرت اروپایی برای "فرصت دادن به دیپلماسی" و در جهت کمک به تلاش‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، از ارائه قطعنامه صرف نظر کرده‌اند.این دیپلمات همچنین از نشانه‌های "حسن نیت" ایران خبر داده است.

چند روز پیش روزنامه وطن امروز نوشت که تولید اورانیوم فلزی در ایران به دستور حسن روحانی متوقف شده است.همزمان با انصراف اروپایی‌ها از قطعنامه علیه ایران، آمریکا گفته است ایران فرصتی یافته که با انجام همکاری‌های لازم نگرانی‌های آژانس درباره یافت ذرات هسته‌ای در تاسیسات اعلام‌نشده را تا پیش از نشست بعدی شورای حکام پاسخ دهد.این کشور می‌گوید دیدگاهش درباره رویکرد آتی آژانس نسبت به ایران را بر مبنای این تنظیم می‌کند که ایران چگونه به این فرصت واکنش نشان می‌دهد.

روز پنجشنبه حسن روحانی با اشاره به توافق اخیر ایران و آژانس خطاب به رهبران اروپایی گفت: "نگذارید روابط دوستانه ما تخریب شود."ایران به تازگی با آژانس به توافقی سه ماهه رسیده که مطابق آن با وجود کاهش دسترسی بازرسان آژانس، دوربین‌های این نهاد ناظر بین‌المللی همچنان کار می‌کنند و اگر تحریم‌های آمریکا رفع شد فیلمشان در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت.

در همین رابطه نیز خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال از عقب نشینی تروئیکای اروپایی برای ارائه قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس خبر داد. لارنس نورمن در همین راستا در توئیتی نوشت: اخباری به گوش می‌رسد که قطعنامه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه ایران در آژانس ارائه نخواهد شد. آن‌ها عقب نشینی کردند.  وی در توئیتی دیگر نوشت که  این خبر را از سایر منابع شنیده است.

کد مطلب: 48745| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ۱۳:۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب