کد مطلب: 48572| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۷ ۱۲:۰:۱۰| نسخه چاپی
همصدایی و اجماع تندرو‌ها در ایران و اسرائیل برای نابودی برجام

همصدایی و اجماع تندرو‌ها در ایران و اسرائیل برای نابودی برجام

سیاسی - ایران نیوز 24: انتخابات در ایران و اسرائیل پیش رو خواهد بود و تندرو‌ها در هر دو کشور خواستار کسب اطمینان نسبت به فروپاشی توافق هسته‌ای حاصل شده در سال ۲۰۱۵ میلادی خواهند بود. در نتیجه، زمان و فرصت برای رئیس جمهوری امریکا به منظور حفظ و نجات برجام محدود است.

روزنامه "گاردین" در مقاله‌ای با اشاره به هدف مشترک تندرو‌ها در ایران و اسرائیل برای نابودی برجام و شکست بایدن در تلاش برای از سرگیری مذاکره هسته‌ای با ایران می‌نویسد: "ایران و اسرائیل دو دشمن قسم خورده یکدیگر هستند. هر دو قدرت‌های منطقه‌ای هستند و منافعی فرامرزی دارند، اما نقاط اشتراکی نیز دارند؛ هر دو دارای برنامه هسته‌ای هستند و هر دو در آستانه برگزاری انتخابات هستند. در اسرائیل، انتخابات ماه آینده برگزار خواهد شد و در ایران در ماه ژوئن.

گاردین افزوده است: روز‌های پیش رو حساس هستند. ایران ضرب الاجلی برای لغو تحریم‌های امریکا تعیین کرده است. در صورت عدم لغو تحریم‌ها، تهران نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای خود را محدود خواهد کرد. این موضوع می‌تواند زنگ مرگ برای توافق هسته‌ای حاصل شده در سال ۲۰۱۵ میلادی باشد. بایدن می‌گوید خواستار نجات برجام است. "حسن روحانی" رئیس جمهوری میانه‌روی ایران نیز پیشنهاد مذاکره را مطرح کرده است. با این وجود، هر دو طرف گرفتار دهه‌ها خصومت هستند و تاکید می‌کنند طرف مقابل باید گام نخست را بردارد.

در ایران اعضای مجلس که بر روی انتخابات ریاست جمهوری متمرکز شده‌اند، مخالف هرگونه مصالحه با امریکا هستند.  این موضع برآمده از بی اعتمادی در ایران نسبت به امریکا و نگرانی آنان نسبت به تکرار ریاست‌جمهوری فردی مشابه ترامپ است. با این وجود، این موضع محاسبه‌گرانه است. تندرو‌ها در ایران از شکست ترامپ و پیروزی بایدن ناخرسند هستند چرا که می‌خواستند آخرین فرصت روحانی برای نجات برجام را نابود کنند. آنان امیدوار بودند پیروزی ترامپ راه را برای پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مسدود کند و نامزدی اصولگرا به راحتی رئیس‌جمهور شود تا مانع از احیای توافق هسته‌ای شود.

در اسرائیل نیز "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر تندروی آن رژیم که متحد ترامپ بود با توافق هسته‌ای مخالف است و بر سر بقای سیاسی خود می‌جنگد. او ترامپ را تشویق به خارج ساختن امریکا از برجام کرد و برنامه هسته‌ای اسرائیل را توسعه داد. بایدن خاطره خوبی از نتانیاهو ندارد و کارشکنی او را در مسیر اوباما برای برقراری صلح فراموش نمی‌کند. شاید به همین خاطر باشد که او در برقراری تماس تلفنی با نتانیاهو تاخیر داشته تا منتظر نتیجه انتخابات در اسرائیل باشد. کاخ سفید به طور علنی بیان نمی‌کند، اما امیدوار است که نتانیاهو بازنده انتخابات باشد.

تندرو‌های اورشلیم (بیت المقدس) طرفداران زیادی در واشنگتن دارند. "الیوت آبرامز" نئومحافطه کار یکی از آنان است که برای مهار ایران معتقد است قوه قهریه نیز باید گزینه‌ای روی میز باشد در حالی که بایدن خواستار دیپلماسی با ایران است. نئومحافطه‌کاران در حالی خواستار اعمال فشار علیه ایران هستند که این فشار در دوره ترامپ و ترور‌های صورت گرفته علیه مقام‌های ایرانی نه باعث تغییر رفتار منطقه‌ای ایران شد و نه به سقوط نظام سیاسی آن کشور انجامید".

کد مطلب: 48572| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۷ ۱۲:۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب