کد مطلب: 48405| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
رئیس‌جمهور: لجباز نیستیم،۱+۵ به برجام برگردد ما هم بازخواهیم

رئیس‌جمهور: لجباز نیستیم،۱+۵ به برجام برگردد ما هم بازخواهیم

سیاسی - ایران نیوز 24: رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه دموکرات‌ها که اکنون در آمریکا سر کار هستند، بارها گفته‌اند فشار حداکثری بر ایران غلط بوده و جواب نداده، گفت: «هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد. اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران با قانون اخیر هسته‌ای مجلس حرف بزند فرار به جلوست و واقعیت این نیست. تنها یک مشکل وجود دارد و آن هم تحریم ظالمانه است و اگر تحریم‌ها را بردارند، همه‌چیز تمام می‌شود. من در تماس سه‌شنبه‌شب خودم با یکی از سران اروپایی همین را گفتم که مشکل

رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه دموکرات‌ها که اکنون در آمریکا سر کار هستند، بارها گفته‌اند فشار حداکثری بر ایران غلط بوده و جواب نداده، گفت: «هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد. اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران با قانون اخیر هسته‌ای مجلس حرف بزند فرار به جلوست و واقعیت این نیست. تنها یک مشکل وجود دارد و آن هم تحریم ظالمانه است و اگر تحریم‌ها را بردارند، همه‌چیز تمام می‌شود. من در تماس سه‌شنبه‌شب خودم با یکی از سران اروپایی همین را گفتم که مشکل یکی بیشتر نیست و آن تحریم است».

حسن روحانی افزود: «اگر امروز تحریم را بردارند ما فردا صبح یا بعدازظهر به همه تعهدات خود عمل می‌کنیم. ما تنها چند ساعت نیاز داریم تا ببینیم تحریم‌ها واقعا برداشته شده و راستی‌آزمایی کنیم و بعد به تعهدات خود برگردیم. بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری هم این موضوع را اعلام کرده و مسیر واضح است».

او گفت: «اگر آمریکایی‌ها به‌صراحت اعلام کنند ما هم به‌صراحت اعلام می‌کنیم. اگر یک قدم بردارند ما هم یک قدم برمی‌داریم و اگر همه قدم‌ها را بردارند، ما هم همه قدم‌ها را برمی‌داریم. اگر به‌تدریج می‌خواهند اهلا و سهلا، اگر مجموعه می‌خواهند اهلا و سهلا و اگر نمی‌خواهند باز‌هم اهلا و سهلا. ما در این زمینه هیچ دعوایی نداریم».

 رئیس‌جمهور ادامه داد: «مردم تردید نداشته باشند که ما راه درست را انتخاب کردیم و شک نداشته باشند که آمریکا را شکست دادیم و آمریکا ناچار است به برجام بازگردد و راه دیگری ندارد. ما این صبر را از خود نشان دادیم و نزدیک قله هستیم. البته نگاه‌کردن به گذشته و مسیر پشت سر گذاشته‌شده سخت است اما به‌هر‌حال رسیدن به قله نزدیک است. ما اهل لج‌بازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده‌ایم و به‌محض اینکه ببینیم ۱+۵ به برجام بازگشته ما هم بازخواهیم گشت».

 روحانی در قسمتی دیگر از سخنان خود، گفت: «برای یادآوری اروپایی‌ها و مردم می‌گویم. وقتی ترامپ در اردیبهشت ۹۷ با فشار اسرائیل، عربستان و تندروهای داخلی آمریکا از برجام خارج شد، در شهریور ۹۷ من برای اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفتم. در صبح اولین روز مجمع ترامپ صحبت کرد و بعدازظهر آن روز من صحبت کردم.  در آن زمان هشت بار به من پیغام دادند که ترامپ می‌خواهد با فلانی ملاقات کند اما ما رد کردیم».

او افزود: «همان شب آقای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به من زنگ زد و گفت الان پیش ترامپ بودم و می‌خواهم قبول کنید یک ملاقات چه به صورت دو نفره یا سه نفره صورت گیرد و این خیلی مهم است اما من رد کردم. پس از آن چندین رئیس‌جمهور به هتل محل اقامت من آمدند و پیشنهاد کردند که ترامپ می‌گوید تنها دو کلمه را در برجام بگذاریم آن وقت من اعلام می‌کنم که آمریکا به برجام باز خواهد گشت«.

روحانی گفت: «آن دو کلمه این بود که به برجام اضافه شود، راجع به موضوع موشکی ایران و منطقه بعدا مذاکره کنیم. این پیام را هم مکرون بعد از طرف ترامپ آورد؛ اما من گفتم به هیچ عنوان یک کلمه به برجام اضافه یا از آن کم نمی‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه گفت قبول کنید که راجع به این دو موضوع فقط مذاکره شروع شود و حالا شاید چند سال طول بکشد که من باز هم قبول نکردم».

کد مطلب: 48405| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب