کد مطلب: 48394| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ ۱۶:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
نقشه جنجالی آنکارا در سال 2050؛ احیای امپراطوری عثمانی با الحاق عربستان، اردن، مصر و مناطقی از روسیه به خاک ترکیه

نقشه جنجالی آنکارا در سال 2050؛ احیای امپراطوری عثمانی با الحاق عربستان، اردن، مصر و مناطقی از روسیه به خاک ترکیه

بین الملل - ایران نیوز 24: کاربران فضای مجازی ویدئویی را از نقشه فرضی ترکیه در سال ۲۰۵۰ به اشتراک گذاشتند که از سوی یک شبکه دولتی در ترکیه پخش شده و باعث جنجال در شبکه های مجازی شده است.

به گزارش  سی ان ان، این نقشه نشان می دهد که عربستان و مصر نیز به خاک ترکیه ضمیمه شده اند و همین موضوع خشم کاربران دو کشور را در فضای مجازی به همراه داشته است.در این ویدئو دیده می شود که نقشه ترکیه در سال ۲۰۵۰ از شرق تا قزاقستان و ترکمنستان و از غرب نیز تا لیبی امتداد می یابد.

این کلیپ عصبانیت شماری از روزنامه نگاران و کاربران را نیز به همراه داشته است. یکی از آنها در این باره نوشت: شبکه دولتی TRT1 ترکیه نقشه مناطق نفوذ پیش بینی شده ترکیه درسال ۲۰۵۰ را پخش کرده است . براساس گفته یکی از تحلیلگران سیاسی د آمریکا، این نقشه گسترش سرزمین های ترکیه را نشان می دهد که شامل سوریه، عراق، اردن، مصر، لیبی، سراسر شبه جزیره عربی، یونان وما ورای قفقاز و برخی از مناطق جنوب روسیه می شود.

یک روزنامه نگار روسی هم در این باره نوشت: این نقشه در واقع نقشه ای است که هواداران اخوان المسلمین آن را تبلیغ می کنند و شامل مناطقی می شود که تحت کنترل دولت عثمانی بود اما موضوع مهمتر این است که به اسرائیل در این نقشه تعرضی وارد نمی شود. روزنامه «ترکیه ۲۴» نیز نوشت: همواره اردوغان رویاپردازی می کند که ترکیه یک دولت بزرگ است و امپراطوری عثمانی را احیا خواهد کرد اما رویاهای اردوغان توهم و سرابی بیش نیست. با این حال رسانه های نزدیک به آنکارا اعلام کرده اند: نقشه ای که توسط این شبکه ترکیه ای پخش شده، از سوی موسسه تحقیقاتی استراتفوردمنتشر شده است.

کد مطلب: 48394| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ ۱۶:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب