کد مطلب: 47975| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ ۱۲:۸:۱۰| نسخه چاپی
گلپا، مرد حنجره‌طلایی ایران

گلپا، مرد حنجره‌طلایی ایران

موسیقی و هنر - ایران نیوز 24: در آسمان هنر ایران ستارگانی وجود دارند که درخشش آنها ابدی خواهد بود. یکی از این ستارگان علی‌اکبر گلپایگانی است که او را با نام هنری گلپا می‌شناسیم.

گلپا که صدای خوش را از خانواده‌اش به ارث برده بود خیلی زود در برنامه‌های رادیویی به شهرت و محبوبیت رسید و مردم، صدای او را که گاه همراه با ارکستر گلها و گاه با ساز تکنوازان بزرگ چیره‌دست آن روزها از رادیو پخش می‌شد، می‌شنیدند.اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۱۲ در محله تکیه زرگرهای تهران به دنیا آمد. تلخ‌ترین اتفاق کودکی او از دست دادن مادرش در پنج سالگی بود که تاثیر زیادی روی او گذاشت. گلپا در سال ۱۳۱۷ به عنوان قاری برتر قرآن در مدرسه فرهنگ برگزیده شد و این ماجرا باعث تشویقش برای فراگیری اصول اولیه تعزیه نزد تعزیه‌خوان محله شد. او ۲ سال بعد و به طور منظم شروع به فراگیری موسیقی و آواز نزد پدرش حسین گلپایگانی پرداخت.

سال ۱۳۳۵ یونسکو گلپا و برومند و بهاری را برای اجرای آواز و موسیقی در برنامه ویژه‌ای دعوت کرد. ااین دعوت بهانه‌ای شد تا این سه هنرمند ایرانی برای اولین‌بار برنامه‌ای را در خارج از ایران اجرا کنند. این اجرای اثرگذار در حالی برگزار می‌شد که گلپا ۲۳ سال بیشتر نداشت اما با آن سن کم تسلط او بر دستگاه‌ها و اجرای صحیح آواز مورد تحسین قرار گرفت.شهرت گلپا بین مردم ایران در سال ۱۳۳۷ بیشتر شد. او توسط داوود پیرنیا که مبتکر برنامه گلها بود به رادیو دعوت شد و بعد از آن به طور مداوم صدا و آوازش از رادیو پخش می‌شد.

گلپا در سال ۱۳۴۶ در سن ۳۴ سالگی با گلرخ گلرایلی ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو دختر به نام‌های ساقی و ساغر بود.او برنامه و کنسرت‌های فراوانی را تا قبل از سال ۱۳۵۸ در خارج و داخل کشور اجرا کرد که به عنوان نمونه می‌توان به اجرای کنسرت لندن با حبیب‌الله بدیعی، نوازنده ویلون در سال ۱۳۵۰؛ اجرای سراسری کنسرت در آمریکا با فریدون حافظی، نوازنده تار، در سال ۱۳۵۵؛ کنسرت افغانستان در سال ۱۳۵۵ و اجرای آواز دو صدایی با احمد ظاهر، خواننده نامی افغانستان و همچنین اجراهایی در همان سال در پاکستان و هندوستان اشاره کرد.

سال ۱۳۵۸ شروع ممنوع‌الکاری علی‌اکبر گلپایگانی در رادیو و تلویزیون ایران بود.۱۳ سال بعد و در سال ۱۳۷۱ مرد حنجره‌طلایی کنسرتی در آمریکا روی صحنه برد و در سال‌های بعد هم اجراهای دیگری در خارج از ایران داشت.سال ۱۳۸۲ بالاخره طلسم ممنوع‌الکاری گلپا در ایران هم شکسته شد و او توانست بعد از ۲۴ سال ۲ کاست با عنوان‌های «مست عشق» و «عقیق» روانه بازار کند.

گلپا در گفت‌وگویی در سال ۹۶ درباره اینکه چرا در ایران کنسرت نمی‌گذارد می‌گوید: «مشکلی برای برگزاری کنسرت وجود ندارد. ۳۸ سال به من گفتند نخوان، در‌صورتی‌ که هیچ‌ دلیلی وجود نداشت»  گلپا که دهه هشتم زندگی خودش را سپری می‌کند از مجوز ندادن و برخورد غیر هنری با جوانان آواز و موسیقی گله دارد. با آرزوی سلامتی و طول عمر برای این اسطوره آواز ایران.

کد مطلب: 47975| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ ۱۲:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب