کد مطلب: 47834| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۷ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد

ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد

بین الملل - ایران نیوز 24: منابع آگاه اسرائیلی خبر داده اند که "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل خود را برای رویارویی با "جو بایدن" رئیس جمهوری منتخب آمریکا که بر بازگشت طرفین به برجام اصرار می‌ورزد آماده کرده است.

روزنامه "تایمز اسرائیل" با انتشار گزارشی در این باره اشاره می‌کند نتانیاهو در حالی قصد دارد مقابل بایدن بایستد که دولت تازه امریکا اعلام کرده حاضر است نگرانی‌های متحدان‌اش در منطقه درباره برجام را مدنظر قرار دهد.این روزنامه در ادامه می‌نویسد: "نگرانی اسرائیل از آن است که دولت بایدن همانند دولت اوباما که پشت در‌های بسته در سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران به توافق رسید، سناریوی مشابهی را تکرار کند. نتانیاهو از این موضوع عصبانی است.

در دوره اوباما نیز اسرائیل و امریکا درباره ایران ارتباط نزدیکی با یکدیگر نداشتند. به نظر می‌رسد بایدن در ظاهر خواستار در پیش گرفتن رویکرد متفاوتی است.

"آنتونی بلینکن" وزیر خارجه انتخابی بایدن اخیرا گفته بود که به دغدغه‌های متحدان عرب امریکا در منطقه و اسرائیل درباره ایران توجه خواهد کرد. منابع آگاه، اما می‌گویند نتانیاهو رویکرد تقابل‌جویانه‌ای را با دولت تازه امریکا در پیش خواهد گرفت و باور دارد که دولت بایدن به خواسته‌های اسرائیل توجه نمی‌کند.

نتانیاهو خواستار باقی‌ماندن تحریم‌ها علیه ایران است تا زمانی که ایران برنامه اتمی خود را متوقف سازد و یا دستکم برای یک توافق بهتر که دغدغه‌های اسرائیل را در برگیرد حاضر به آمدن پای میز مذاکره شود. به نظر می‌رسد اسرائیل نگران آن است که بایدن از کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران استفاده نکند. مسئله اصلی آن است که چگونه این اهرم فشار حفظ شود و بهترین مسیر برای دستیابی به توافق هسته‌ای بهتر با ایران از دید اسرائیل چیست.

این روزنامه می‌افزاید: "با این وجود، تیم بایدن رویکرد نتانیاهو را سازنده نمی‌دانند. صرف رایزنی با اسرائیلی‌ها از سوی امریکا در مرحله ابتدایی و پیش از مذاکره با ایران برای نتانیاهو کافی نیست. یک منبع آگاه در حزب لیکود می‌گوید نتانیاهو قصد دارد خواسته‌هایی حداکثری را در قبال برنامه اتمی ایران از بایدن مطرح سازد که احتمالا در این راه شکست خواهد خورد".

کد مطلب: 47834| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۷ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب