کد مطلب: 47789| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۶ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
 آغاز انتقام ترامپ!

آغاز انتقام ترامپ!

بین الملل - ایران نیوز 24: در حالیکه اختلافات میان جمهوری‌خواهان بر سر استیضاح دوم «دونالد ترامپ» دیروز یکشنبه بیشتر مورد توجه قرار گرفت، رئیس جمهوری پیشین نخستین آخر هفته خود را در خارج از کاخ سفید با فکر گرفتن انتقام از هم حزبی هایش گذراند.

بنابر گزارش روزنامه گاردین، ترامپ پنج روز پس از خروج از کاخ سفید همچنان به بررسی نکاتی در خصوص ایجاد یک حزب جدید ادامه می دهد؛ تهدیدی که برخی آن را نوعی منع سناتورهای جمهوری خواه از استیضاح ترامپ قلمداد کرده اند.گاردین نوشت: مقرر گشته است دموکرات ها عصر امروز استیضاح ترامپ را برای بررسی به سنا بفرستند. این طرح در پی شورش ۶ ژانویه (۱۷ دی) در واشنگتن و حمله به ساختمان کنگره توسط هواداران ترامپ کلید خورد؛ حمله ای که پنج کشته از جمله مرگ یک افسر پلیس را در پی داشت.

از سوی دیگر، ترامپ هم که آخر هفته را در استراحتگاه خود در مار-ئه -لاگو فلوریدا گذراند، به حفظ ارتباطات و نفوذ و کنار گذاشتن جمهوری خواهانی که به نصور خود از او عبور کرده اند، می اندیشید.ترامپ پیش از این هم تهدید به راه انداختن حزب «ماگا» (دوباره آمریکا را باشکو کن) یا پاتریوت کرده بود؛ طرحی که از سوی بسیاری نوعی اهرم فشار برای ممانعت از جمهوری خواهان جهت شرکت در استیضاح قلمداد شده است

با این وجود بسیاری از جمهوری خواهان شناخته شده از جمله «لیز چنی» (Liz Cheney) جمهوری خواه شماره سه مجلس نمایندگان، «برایان کمپ» فرماندار جورجیا و دیگران که پیشتر هم از پذیرفتن ادعاهای دروغین تقلب در انتخابات خودداری کرده بودند، ترامپ را به تحریک شورش به ساختمان کنگره متهم کردند.دیگر جمهوری خواهان ارشد هم روز یکشنبه بر سر استیضاح ترامپ و آینده حزب اظهارنظرهای تندی داشتند. «میت رامنی» سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا و نامزد پیشین ریاست جمهوری و منتقد تند ترامپ که به عنون تنها هم حزبی وی سال گذشته به استیضاح ترامپ رای موافق داد، گفت رئیس جمهوری پیشین "الگوی مداوم" تلاش برای فساد در انتخابات را به نمایش گذاشته است.

رامنی در گفت و گو با سی ان ان گفت: «او [ترامپ] هنگامی که کنگره مسئولیت اساسی خود را برای تائید انتخابات انجام می داد، شورش را به راه انداخت و آنها را به حمله به ساختمان کنگره ترغیب کرد. این ادعاها بسیار جدی است و رئیس جمهوری پیشین هنوز هیچ دفاعیه ای در این خصوص ارائه نداده، لذا بهتر است فرصتی برای شنیدن سخنان ترامپ به وی داده شود و برای همه ما مهم است که روند عدالت عادی را طی کنیم تا موضوع حل و فصل شود».رامنی استیضاح رئیس جمهوری که دیگر در قدرت نیست را مطابق قانون اساسی دانست و تاکید کرد: «من معتقد هستم آنچه ادعا می شود و آنچه ما دیدیم، تحریکی برای شورش است و استیضاح باید انجام گیرد».

انتظار می رود سایر جمهوری خواهان از جمله «لیسا مرکاوسکی» (Lisa Murkowski) از آلاسکا، «سوزان کالینز» (Susan Collins)از مین و «بن سس» (Ben Sasse) از نبراسکا به استیضاح ترامپ رای موافق بدهند. از سوی دیگر وضعیت در حزب جمهوری خواه به شدت دچار دو دستگی است. برای استیضاح، ۱۷ جمهوری خواه و ۵۰ دموکرات باید رای دهند. لذا مشخص نیست علی رغم اظهارات «میچ مک کانل» رهبر اقلیت جمهوری خواه که در خصوص شورش به ساختمان کپیتول هیل گفته بود "این جمعیت به دروغ توسط ترامپ تغذیه شده اند" آیا می توان به این تعداد رسید

همزمان گفته می شود ترامپ اعتقاد دارد در حال حاضر در مقایسه با جلسه ای که بلافاصله پس از ۶ ژانویه (۱۷ دی) برگزار شد، آرای کمتری برای استیضاح وجود دارد. « مارکو روبیو» دیگر سناتور جمهوری خواه ایالت فلوریدا و از حلقه نزدیکان به ترامپ گفت که فکر می کند این دادگاه "احمقانه و داری پیامدهای معکوس" باشد. وی روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «وضعیت کشور همین حالا هم مانند آتش زیر خاکستر است و با استیضاح ترامپ بر این آتش بنزین می ریزیم»

«جان کورنین» سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس هم ضمن مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری پیشین تهدید به تلافی کرد و در توئیتی نوشت: «اگر استیضاح و محاکمه روسای جمهور سابق فکر خوبی باشد، استیضاح روسای جمهور دموکرات هنگامی که جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۲ قدرت را بدست گیرند، چطور؟ به این موضوع فکر کنید و بیایید بهترین کار را برای کشور انجام دهیم».

«مایک راوندز» سناتور هم حزبی ترامپ از ایالت داکوتای جنوبی هم ضمن غیرقانونی خواندن استیضاح ترامپ گفت: «[قانون اساسی ایالات متحده] به طور خاص اشاره کرده است که شما می توانید رئیس جمهوری را استیضاح کنید نه آنکه شخصی که دیگر در کاخ سفید حضور ندارد» . مجلس نمایندگان آمریکا یکبار دیگر و در نوامبر (آبان) سال گذشته با ۲۳۲ رای موافق به استیضاح ترامپ رسمیت بخشید. این امر در پی انتشار یک فایل صوتی به جریان افتاد که در آن ترامپ اعطای کمک های مصوب واشنگتن به اوکراین را در گرو همراهی کی‌یف برای بررسی تخلفات پسر «جو بایدن» اعلام کرده بود.

کد مطلب: 47789| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۶ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب