کد مطلب: 47681| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲ ۸:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
محسن رضایی و معادلات انتخاباتی

محسن رضایی و معادلات انتخاباتی

سیاسی - ایران نیوز 24: محسن رضایی تا به حال 2 نوبت در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده و یک بار هم پس از نام‌نویسی در انتخابات و اعلام کاندیداتوری، از باقی ماندن در عرصه رقابت منصرف شده است.

او همچنین سال 78، بخت خود را در انتخابات مجلس آزمود و درحالی که در فهرست تهرانِ «ائتلاف خط امام و رهبری» (معروف به جناح راست) و جامعه روحانیت مبارز قرار گرفت، موفق به کسب آرای لازم نشد. رضایی حالا در آستانه انتخاباتی دیگر، بار دیگر آستین‌ها را بالا زده و با عزمی جزم پا به میدان گذاشته است.

دیروز پایگاه خبری دیدبان ایران اعلام کرد که حالا حتی ستاد انتخاباتی‌اش را نیز فعال کرده است. چنان‌که ظاهرا این نوبت نیز همچون دوره‌های گذشته، قرار است محسن روح‌الامینی اداره ستاد انتخاباتی‌اش را برعهده بگیرد. سیاستمداری اصولگرا که شاید نامش تا پیش از انتخابات بحث‌انگیز 88 چندان نزد عموم جامعه آشنا نبود اما درپی درگذشت فرزندش در جریان اعتراضات و حوادث پس از آن انتخابات، به چهره‌ای نام‌آشناتر نزد افکار عمومی تبدیل شد و به‌تازگی در انتخابات مجلس یازدهم که رکورد کمترین میزان مشارکت را جابه‌جا کرد، به عنوان یکی از 30 نماینده تهران راهی «بهارستان» شد.

محسن رضایی که این سال‌های گذشته را در قامت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت کرده، به‌ویژه طی چندماه گذشته به یکی از منتقدان جدی دولت تبدیل شده است. سیاستمداری با پیشینه نظامی در بالاترین سطوح فرماندهی که عمدتا خود را چهره‌ای اقتصادی معرفی می‌کند. او که ماه‌های اخیر هم در فضای مجازی و هم در رسانه‌ها حضور فعالی داشته و سعی کرده با سخنرانی‌ها و اظهارنظرهای گاه و بی‌گاه، نام خود را در صدر اخبار نگه دارد.

ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب اصولگرای ایران‌زمین و از چهره‌های حزبی نزدیک به محسن رضایی درباره تلاش مجدد رضایی برای رسیدن به «پاستور» گفته است: «به هر حال برخی می‌خواهند خود را مجدد در معرض رأی قرار بدهند. این اقدام بدی نیست. اگر بد بود، قانون آن را منع می‌کرد. این طیف از کاندیداها، احتمالا با این تصور وارد صحنه می‌شوند که شاید در این فاصله اتفاقاتی رقم خورده باشد و احیانا ظرفیت‌هایی را که علاوه بر آن‌چه در گذشته وجود داشته، فراهم کرده‌اند، به عنوان داشته‌های خود به مردم ارایه دهند.» رئوفیان معتقد است: «به نظر می‌آید هرکدام از این چهره‌های مطرح برای انتخابات سال آینده، از عقبه‌ای برخوردارند. حالا ممکن است که پایگاه رأیشان بهتر شده باشد و ممکن هم هست که اتفاق خاصی نیفتاده باشد. اما این حق هر فردی است که وارد عرصه رقابت شود و پس از تأیید صلاحیت ازسوی شورای نگهبان، این مردم هستند که قضاوت نهایی را می‌کنند.»

رئوفیان در توضیح احتمال توفیق رضایی باتوجه به چند نوبت شکست در انتخابات و ناکامی در جلب آرای عمومی در گذشته، می‌گوید: «اگر دوره‌های قبل هم برخی تلاش‌ها در راستای ایجاد ذهنیتی مبنی بر اینکه آقای رضایی رأی نمی‌آورد، در کار نبود، شاید وضع بهتری داشت. هر دوره‌ای که ایشان آمدند، موجی به‌راه افتاد مبنی بر اینکه آقای رضایی کاندیدای خوبی است ولی رأی ندارد و همین مساله موجب می‌شد که ایشان رأی نیاورد.» این چهره نزدیک به دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفته است: «دوره‌های پیش هم کاندیداهای مختلف را مقایسه می‌کردم و می‌دیدم که هیچ‌کدام از برنامه‌هایی که دیگر کاندیداها ارایه می‌کردند، شبیه برنامه نبود اما آقای رضایی به‌واقع برنامه ارایه می‌داد.»

 او می‌گوید: «آقای رضایی مدیری برنامه‌محور است و با ارایه برنامه وارد عرصه انتخابات می‌شود. ضمن اینکه باید در نظر داشت ایشان تنها فردی نیست که در انتخاباتی شکست خورده و دوباره در آن شرکت می‌کند. در حال حاضر افراد دیگری هم مطرحند که در انتخابات گذشته نتوانستند رأی لازم را کسب کنند و می‌خواهند بار دیگر وارد عرصه انتخابات شوند.» رئوفیان البته از کسی نام نبرده اما سخنانش به‌روشنی به محمدباقر قالیباف اشاره دارد. رییس این روزهای مجلس که همچون رضایی چند نوبت در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده و باز همچون او، موفق به کسب آرای لازم نشده اما بار دیگر عزم «پاستور» کرده و ظاهرا با جدیت در حال برنامه‌ریزی و فعالیت برای رسیدن به کرسی ریاست‌جمهوری است. رضایی اما در حالی خود را بار دیگر آماده کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری می‌کند که برخی اقدامات او در مجمع تشخیص ازجمله مخالفت با تصویب دو لایحه بلاتکلیف در بحث FATF با انتقادهایی مواجه شده و همین می‌تواند بخشی از آرای او در انتخابات پیشین را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد. 

رئوفیان درباره تأثیر مخالفت دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب لوایح CFT و پالرمو بر پایگاه رأی رضایی گفته است: «نگاه جامعه نسبت به لوایح مربوط به‌FATF   100درصد مثبت نیست. همچنین نگاه 100درصد منفی نیز بر جامعه حاکم نیست. اما اگر فضایی فراهم شود که افراد بتوانند دلایل خود را درباره نظری که نسبت به لوایح مربوط به FATF دارند، بیان کنند شاید بتوانند افکار عمومی را در این باره قانع کنند و آنان را با خود همراه کنند. اما به‌هرحال باید در نظر داشت که اینها همه احتمالات است و باید دید در عمل چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.» این چهره اصولگرای نزدیک به محسن رضایی می‌گوید: «تا سوالی مطرح نشود، پاسخی هم به میان نمی‌آید! در این باره نیز باید پرسش و پاسخ مطرح شود تا آقای رضایی نظر خود را مطرح کنند

کد مطلب: 47681| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲ ۸:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب