کد مطلب: 47337| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۴ ۲۰:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
انتفاد تند آمریکا از توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه

انتفاد تند آمریکا از توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه

بین الملل - ایران نیوز 24: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به توقیف شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» واکنش نشان داد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه/ ۴ ژانویه) اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است. «ربکا رباریش»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که پنتاگون از این مسئله مطلع است و این وضعیت را تحت نظر دارد. همچنین یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به توقیف نفتکشی با پرچم کره جنوبی توسط ایران واکنش نشان داد و خواستار آزادی سریع این نفتکش شد.

* ایران با تهدید کشتیرانی آزاد در پی اخاذی است !

این مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با رویترز مدعی شد: ایران آزادی کشتیرانی را تهدید می کند و سعی دارد برای کاهش فشار تحریم ها از جامعه بین الملل اخاذی نماید.روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پیش از این از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیامی در خلیج فارس خبر داد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای با اعلام توقیف یک فروند شناور متعلق به کره جنوبی توسط دریادلان این نیرو، صبح امروز (دوشنبه ۱۵ دیماه ۹۹) در آب‌های خلیج فارس آورده است: این نفتکش که از مبدأ بندر الجبیل عربستان در خلیج فارس در حرکت بود، به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توسط ناوگروه ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد.این اطلاعیه افزوده است: این کشتی با پرچم کره جنوبی بنام HANKUK CHEMI حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی بوده است.

این اطلاعیه با بیان اینکه خدمه‌های این شناور نفتی از ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند، خاطرنشان کرده است: این نفتکش پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی کشور خواهد شد.در اطلاعیه روابط عمومی نیروی دریایی سپاه تصریح شده است‌: توقیف این شناور به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم دادستانی استان هرمزگان ساعت ۱۰ صبح امروز پانزدهم دی ماه انجام شد.

* اعزام یگان مبارزه با دزدی دریایی «چئونگ ها»به اب های مجاور تنگه هرمز

در همین راستا، خبرگزاری یونهاپ در گزارشی اعلام کرد که دولت کره جنوبی روز دوشنبه خواستار آزادی فوری نفتکش حامل پرچم این کشور و توقیف شده توسط نیروهای دریایی ایران در خلیج فارس شد. به گزارش یونهاپ، این نفتکش که از عربستان سعودی عازم امارات بود، حامل ۲۰ خدمه- یازده تبعه میانمار، پنج تبعه کره جنوبی، دو اندونزیایی و دو ویتنامی- بود.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد که «وزارت امور خارجه و سفارت کره جنوبی در ایران ضمن اطلاع یافتن از سلامت خدمه، خواستار آزادی فوری این کشتی شدند» . وزارت دفاع کره جنوبی نیز اعلام کرد که یگان مبارزه با دزدی دریایی «چئونگ ها» عازم محل توقیف این نفتکش شدند و اینکه در حال رایزنی برای همکاری با وزرای خارجه و شیلات و یک نیروی دریایی چندملیتی در آبهای مجاور تنگه هرمز برای واکنش به این اقدام هستند.

کد مطلب: 47337| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۴ ۲۰:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب