کد مطلب: 46529| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۹/۸ ۱۲:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
دیپلمات ایرانی به 20 سال زندان محکوم شد

دیپلمات ایرانی به 20 سال زندان محکوم شد

بین الملل - ایران نیوز 24: جلسه محاکمه یک دیپلمات ایرانی در بلژیک برگزار شد. روند محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در آنتورپ بلژیک از روز جمعه آغاز شد. اسدی متهم شده که فرد اول نقشه بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش یورونیوز،این اولین بار است که یک دیپلمات ایرانی با چنین اتهامی در دادگاهی اروپایی محاکمه می‌شود. هم چنین اسدی حاضر نشد برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شود. یورونیوز می‌افزاید: «امیر سعدونی و نسیمه نعامی، زوج ایرانی ساکن بلژیک که به حمل مواد منفجره برای کمک به اسدی متهم‌ هستند و همچنین یک مظنون ایرانی دیگر این پرونده به نام مهرداد عارفانی ۵۷ ساله نیز همراه با او محاکمه شدند.» این خبر ادامه می‌دهد: «دادگاه برای اسدالله اسدی ۲۰ سال و برای امیر سعدونی و نسیمه نعامی هرکدام ۱۸ سال وبرای مهرداد عارفانی ۱۵سال حکم زندان اعلام کرد وخواستار لغو تابعیت بلژیک ازهرسه نفرشد.»

در همین حال سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اخبار منتشرشده درخصوص حکم ۲۰ سال حبس برای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان را نادرست خواند. سعید خطیب‌زاده ضمن نادرست خواندن آن اظهار کرد: این درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است. وی ادامه داد: هر چند از ابتدا و بارها اعلام کرده‌ایم که این دادگاه صلاحیت رسیدگی نداشته و فرآیند قضایی در جریان به‌دلیل مصونیت قطعی دیپلماتیک ایشان و اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود فاقد مشروعیت است و حتی اگر به صدور حکمی نیز بینجامد به رسمیت نمی‌شناسیم. ایشان بی‌گناه بوده و روشن است علیه ایشان توطئه شده است.

کد مطلب: 46529| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۹/۸ ۱۲:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب