کد مطلب: 46004| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۸/۵ ۹:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
تحریم کالاهای فرانسه در کشورهای عربی/ فرانسه: تحریم بی‌اساس است،سریعا لغو شود

تحریم کالاهای فرانسه در کشورهای عربی/ فرانسه: تحریم بی‌اساس است،سریعا لغو شود

بین الملل - ایران نیوز 24: 10 روز پیش سر یک معلم 47 ساله تاریخ در فرانسه به دلیل نمایش کاریکاتوری از پیامبر اسلام در کلاس "آزادی بیان"، بریده شد. قتل این معلم باعث ترس و خشم جامعه فرانسه شد. "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهور فرانسه نیز در خصوص آزادی بیان صحبت و مرگ معلم فرانسوی را محکوم کرد.

مکرون در باره مرگ "ساموئل پتی" معلم سربریده شده گفت: "او کشته شد زیرا اسلام‌گرایان آینده ما را می خواهند". اما فرانسه "به کشیدن کاریکاتور ادامه می‌دهیم".این اظهارات خشم جوامع مسلمان را برانگخته و آنها خواستار تحریم کالاهای و محصولات فرانسوی در کشورهایشان شده‌اند.

تحریم محصولات فرانسوی تا چه حد گسترده است؟

پس از صحبت‌های مکرون در مورد نمایش این کاریکاتور بسیاری از کشورهای عربی واکنش نشان داده و خواستار تحریم شرکت و کالاهای فرانسوی شدند.در روزهای گذشته شبکه‌ها و خبرگزاری‌های جهان  قفسه‌های خالی از محصولات فرانسوی را در هایپرمارکت و مغازه‌های کویت و برخی از کشورهای عربی را نشان دادند.

قفسه خالی بخش محصولات فرانسوی در سوپرمارکتی در کویت

به گزارش رویترز، در کویت یک اتحادیه بزرگ خرده‌فروشی، دستور تحریم کالاهای فرانسوی را صادر کرد و دلیل خود را "توهین‌های مکرر به حضرت محمد" پیامبر اسلام خواند. خرده فروشی‌های کویت در این مسیر پیش قدم شده و قفسه‌های خود را از محصولات فرانسوی خالی کردند. در همین حال و در واکنش به اظهارات مکرون اعتراضات کوچکی در لیبی، شمال سوریه و غزه دیده شد. مکرون در باره مرگ "ساموئل پتی" معلم سربریده شده گفت: "او کشته شد زیرا اسلام‌گرایان آینده ما را می خواهند". اما فرانسه "به کشیدن کاریکاتور ادامه می‌دهیم".این اظهارات خشم جوامع مسلمان را برانگخته و آنها خواستار تحریم کالاهای و محصولات فرانسوی در کشورهایشان شده‌اند.

تحریم محصولات فرانسوی تا چه حد گسترده است؟

پس از صحبت‌های مکرون در مورد نمایش این کاریکاتور بسیاری از کشورهای عربی واکنش نشان داده و خواستار تحریم شرکت و کالاهای فرانسوی شدند.در روزهای گذشته شبکه‌ها و خبرگزاری‌های جهان  قفسه‌های خالی از محصولات فرانسوی را در هایپرمارکت و مغازه‌های کویت و برخی از کشورهای عربی را نشان دادند. به گزارش رویترز، در کویت یک اتحادیه بزرگ خرده‌فروشی، دستور تحریم کالاهای فرانسوی را صادر کرد و دلیل خود را "توهین‌های مکرر به حضرت محمد" پیامبر اسلام خواند. خرده فروشی‌های کویت در این مسیر پیش قدم شده و قفسه‌های خود را از محصولات فرانسوی خالی کردند. در همین حال و در واکنش به اظهارات مکرون اعتراضات کوچکی در لیبی، شمال سوریه و غزه دیده شد.

پس از بایکوت محصولات فرانسوی در کویت طبقه‌های مربوط به محصولات فرانسوی لورال در هایپرمارکت‌های بزرگ این کشور خالی شده است

رهبران سیاسی در ترکیه و پاکستان مکرون را به بی‌احترامی به "آزادی عقیده" متهم کردند و گفتند که با این اظهار نظر، میلیون‌ها مسلمان در فرانسه به حاشیه رانده شده‌اند."رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهور ترکیه برای دومین بار در روز یکشنبه به مکرون پیشنهاد کرد که به دلیل نگرشش به اسلام "به بررسی روانی خود" بپردازد.او در سوالی از مکرون پرسید: مشکل فردی به نام "مکرون با اسلام و مسلمانان چیست؟"

نظرات مشابه دیگر باعث شد تا فرانسه سفیر خود را در ترکیه برای رایزنی فرابخواند."عمران خان" نخست‌وزیر پاکستان" از مکرون به عنوان فردی "بدون درک و شناخت روشنی از اسلام" نام برد.او در توییت خود نوشت: مکرون به احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و جهان حمله کرده و آنها را آزار داده است". به  گزارش بی‌بی‌سی، در اوایل ماه جاری و قبل از کشته شدن معلم تاریخ فرانسوی، مکرون از برنامه‌ای برای "جدایی اسلام‌گرایان" در فرانسه سخن‌ گفت.او گفت که اقلیت حدود 6 میلیونی مسلمانان در فرانسه در خطرتشکیل "ضد- جامعه" قرار دارند. مکرون اسلام را به عنوان دینی "در بحران" توصیف کرد.

کاریکاتورسازی از پیامبر اسلام تاریخچه‌ای تاریک و شدیدا سیاسی در فرانسه دارد.5 سال پیش 12 نفر در دفتر مجله فکاهی "شارلی ابدو" به دلیل انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام در یک حمله کشته شدند. برخی از جوامع مسلمان در کشورهای اروپای غربی مکرون را به تلاش برای سرکوب دینشان متهم کرده‌ و می‌گویند مبارزات انتخاباتی وی به  اسلام هراسی مشروعیت می‌بخشد.

کد مطلب: 46004| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۸/۵ ۹:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب