کد مطلب: 45986| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۸/۳ ۹:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
چاه مسجد جمکران بسته و تخریب شد

چاه مسجد جمکران بسته و تخریب شد

اجتماعی - ایران نیوز 24: به دلیل عملیات عمرانی چاه عریضه مسجد جمکران موقتاً بسته شده است.

چاه عریضه چاهی در مسجد جمکران است که برخی شیعیان، عریضه‌های خود به امام زمان(عج) را در آنجا می ‌اندازند. این چاه تاریخچه مشخصی ندارد. در برخی مساجد دیگر نیز چاه‌ هایی برای انداختن عریضه وجود داشته است. از آنجا که اصل عریضه نویسی به عنوان یکی از مصادیق حاجت و توسل به شمار میآید و روایاتی نیز برای آن وجود دارد این عمل در هر چاه یا آب روان میتواند انجام شود حتی در چاه مسجد جمکران.

در عین حال برخی از مراجع دینی هرگونه قداستی را برای این چاه فاقد سند دانسته اند و با عریضه نویسی برای چاه مسجد جمکران به دلیل اعتقاد برخی به تقدس چاه مسجد مخالفت کرده اند. به گفته مسؤولان مسجد جمکران سالانه حدود یک میلیون عریضه در چاه جمکران انداخته میشود که در هر برهه زمانی جمعآوری و بازیافت میشود.

مساحت اطراف چاه که به وسیله نرده محصور شده حدود ۳۰ متر مربع است. دهانۀ چاه مربعی به ضلع ۵۰ سانتی‌متر است که با میله‌های آهنی پوشیده شده است و تنها فضایی که بتوان یک کاغذ را از میان میله‌ها به داخل چاه‌ انداخت، وجود دارد. به دلیل نبودن نور و کوچک بودن دهانۀ چاه، داخل آن پیدا نیست. در کنار محوطه‌ای که مخصوص آقایان است محوطۀ بزرگتری به چشم می‌خورد که مخصوص خانم‌هاست و چاه جداگانه‌ای برای انداختن عریضه برای آنان تعبیه شده است. معمولا تعداد خانم‌هایی که اطراف چاه هستند، بیشتر از آقایان است.

کد مطلب: 45986| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۸/۳ ۹:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب