کد مطلب: 45044| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۷ ۸:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
آیا حسن روحانی بدترین رئیس‌جمهور بعد انقلاب است؟

بررسی کارنامه اقتصادی چهار رئیس‌جمهور ایران؛

آیا حسن روحانی بدترین رئیس‌جمهور بعد انقلاب است؟

اقتصاد کلان - ایران نیوز 24: فرقی نمی‌کند، اکبر هاشمی‌رفسنجانی باشید و به شما بگویند سردار سازندگی، محمد خاتمی باشید و به‌ عنوان اولین رئیس‌جمهور بعد انقلاب به دیدار پاپ بروید، محمود احمدی‌نژاد باشید با شعار‌های مهرورزی یا روحانی با وعده اعتدال؛ در نهایت افکار عمومی و مردم عادی روسای جمهور را با عملکردشان در بازار‌هایی مثل طلا، سکه و دلار و قیمت مسکن، بنزین و نرخ تورم قضاوت می‌کنند.

از این نظر دلار ۲۵ هزار تومانی، سکه ۱۱ میلیونی، طلای یک میلیونی و مسکن ۲۰ میلیونی وضع را برای حسن روحانی پیچیده می‌کنند. او تقریبا یک سال فرصت دارد تا کارنامه خود را بهبود ببخشد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد در بین دوره‌های مختلف چهار رئیس جمهوری، یعنی هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی کمترین نرخ تورم و افزایش قیمت دلار، سکه، طلا، مسکن و بنزین در دو دوره محمد خاتمی اتفاق افتاده و اگرچه حسن روحانی تا اینجا بیشترین افزایش قیمت سکه و دلار را در کارنامه خود ثبت کرده، اما دولت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی با تورم ۴۹ درصدی در سال ۷۴ رکورددار بیشترین نرخ تورم است و بیشترین افزایش قیمت طلا، مسکن و بنزین هم در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد اتفاق افتاده است.

اکبر هاشمی‌رفسنجانی؛ سال ۶۸ تا ۷۶

اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان چهارمین رئیس جمهور بعد از انقلاب کار خود را از سال ۶۸ شروع کرد و تا سال ۷۶ رئیس دولت سازندگی بود. زمان شروع به کار این دولت، نرخ تورم در محدوده ۱۷.۴ درصد بود و بعد از رفت و برگشت تا ۴۹ درصد در سال ۷۴، نهایتا در پایان دوره به ۱۷.۳ درصد بازگشت. رکورد تورم سالانه در این دولت شکسته شد و هنوز پا برجاست. در طول این هشت سال، تورم سالانه کشور به طور میانگین حدود ۲۵.۳ درصد بود.

دلار: در دو دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی قیمت دلار از حدود ۱۲۰ تومان در سال ۶۸ به ۴۷۸ تومان در سال ۷۶ رسید. نرخ رسمی دلار هم در ابتدای این دوره ۷۰ تومان و در انتهای آن ۱۷۵ تومان در نظر گرفته می‌شد.

سکه: سکه تمام بهار آزادی در روز‌های اول شروع به کار دوره سازندگی حدود ۱۰ هزار و ۹۲۲ تومان بود و در سال آخر به حدود ۳۸ هزار و ۸۳۳ تومان رسید. تقریبا معادل همین افزایش قیمت برای هر گرم طلای ۱۸ عیار هم اتفاق افتاد.

طلا: شاید باورش سخت باشد، اما زمانی که هاشمی رفسنجانی روی کار آمد، میانگین قیمت هر گرم طلا در سال ۶۸ حدود ۱۱ هزار و ۳۴۴ تومان بود و در سال ۷۶ این میانگین سالانه به ۳۸ هزار و ۵۱۸ تومان رسید.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران سال ۶۸ حدود ۴۷ هزار تومان بود. این یعنی با پنج میلیون تومان می‌توانستیم یک واحد ۱۰۰ متری بخریم. در پایان دوره رفسنجانی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به محدوده ۱۷۵ هزار تومان رسید.

بنزین: در دوره هاشمی رفسنجانی قیمت بنزین سه مرتبه افزایش پیدا کرد. در سال ۶۹ قیمت هر لیتر بنزین از سه تومان به پنج تومان، در سال ۷۴ از پنج تومان به ۱۰ تومان و در ابتدای سال ۷۶ به عنوان آخرین سال دولت سازندگی، قیمت بنزین به ۱۶ تومان افزایش پیدا کرد.

سیدمحمد خاتمی؛ سال ۷۶ تا ۸۴

پایین‌ترین نرخ تورم بعد از انقلاب مربوط به سال‌های ۷۶ تا ۸۴ است. زمانی دولت اصلاحات آغاز به کار کرد، نرخ تورم سالانه در محدوده ۱۷.۳ درصد بود. این رقم در سال پایانی دوره محمد خاتمی به ۱۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد. در این دوره میانگین نرخ تورم کل هشت سال حدود ۱۴.۹ درصد بود.

دلار: سال ۷۶ زمانی که دولت خاتمی روی کار آمد، هر دلار آمریکا در بازار آزاد با قیمت ۴۷۸ تومان فروخته می‌شد و قیمت رسمی آن ۱۷۵ تومان بود. در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی، هر دلار در سال ۸۴ به طور میانگین ۹۰۴ تومان قیمت داشت و تقریبا دو برابر شد.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در سال اول شروع به کار دوره اصلاحات میانگین ۳۸ هزار و ۸۳۳ تومان بود و در سال آخر به حدود ۱۲۲ هزار و ۸۹۰ تومان رسید. در این دوره هشت ساله افزایش قیمت سکه خیلی بیشتر از دلار بود. طوریکه سکه تقریبا ۳.۲ برابر شده بود.

طلا: میانگین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۷۶ حدود سه هزار و ۸۵۲ تومان بود و در سال آخری ریاست جمهوری خاتمی، هر گرم طلا در بازار به طور میانگین ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان فروخته شد.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران ابتدای آغاز به کار دولت اصلاحات ۱۵۶ هزار تومان بود و بعد از افزایش چهار برابری، در پایان دوره هشت ساله به ۶۵۰ هزار تومان رسید.

بنزین: قیمت هر لیتر بنزین در دوره خاتمی هر سال افزایش پیدا کرد. ابتدای سال ۷۷ از ۱۶ تومان به ۲۰ تومان، سال ۷۸ به ۳۵ تومان، سال ۷۹ به ۳۸.۵ تومان، سال ۸۰ به ۴۵ تومان، سال ۸۱ به ۵۰ تومان، سال ۸۲ به ۶۵ تومان و در ابتدای سال ۸۳ به ۸۰ تومان افزایش پیدا کرد. در این دوره هشت ساله قیمت بنزین رفته رفته پنج برابر شد.

محمود احمدی‌نژاد؛ سال ۸۴ تا ۹۲

محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور دوره‌های نهم و دهم، دولت را با نرخ تورم ۱۰.۴ درصدی از خاتمی تحویل گرفت. دوره اول ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تورم بعد از رسیدن به محدوده ۲۵.۴ درصد دوباره به ۱۰.۸ درصد بازگشت، اما در دوره دوم دوباره روند صعودی نرخ تورم از سر گرفته شد و نهایتا در سال ۹۲، نرخ تورم سالانه به ۳۴.۷ درصد افزایش پیدا کرد.

دلار: دولت احمدی‌نژاد در دوره اول فاصله نرخ رسمی و بازار آزاد ارز را به صفر رساند. در ابتدای دوره هشت ساله یعنی سال ۸۴ میانگین قیمت دلار در کل سال حدود ۹۰۴ تومان بود و تا سال ۸۸ به هزار و ۴۴ تومان رسید. افزایش قیمت دلار بیشتر در دوره دوم احمدی‌نژاد محسوس بود. تا جایی که قیمت این ارز در سال ۹۲ به طور میانگین سه هزار و ۱۸۴ تومان بود.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در ابتدای دوره احمدی‌نژاد حدود ۱۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود و در سال پایانی به طور میانگین با قیمت یک میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شد.

طلا: یک گرم طلای ۱۸ عیار زمانی که احمدی‌نژاد فعالیت خود را آغاز کرد تقریبا ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان بود و در پایان دوره یعنی سال ۹۲ به میانگین ۱۰۴ هزار تومان رسید.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در ابتدای دوره نهم ریاست جمهوری به طور میانگین در تهران ۶۵۰ هزار تومان بود و تا پایان دوره به سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

بنزین: سهمیه‌بندی بنزین اولین بار در دوره اول احمدی‌نژاد به پمپ بنزین‌ها آمد. اولین افزایش قیمت در سال ۸۶ از ۸۰ تومان به ۱۰۰ تومان بود. در همین سال قیمت بنزین آزاد به ۴۰۰ تومان رسید. سال ۸۹ بار دیگر قیمت بنزین سهمیه‌بندی به ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد به ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد تا نهایتا قیمت بنزین در دوره هشت ساله احمدی‌نژاد ۸.۷ برابر شود.

حسن روحانی؛ سال ۹۲ تاکنون

به گزارش فرارو، هفت سال از ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد. در دوره اول بازار‌ها آرامش خوبی داشتند، اما در دوره دوم همه‌چیز به هم ریخت. روحانی فعالیت خود را با تورم ۳۴.۷ درصدی شروع کرد. این رقم بعد از یک رفت و برگشت، دوباره به ۳۴.۸ درصد بازگشت. میانگین نرخ تورم در شش سال ریاست جمهوری روحانی از ۹۲ تا ۹۹ حدود ۱۸ درصد است.

دلار: هر دلار آمریکا به طور میانگین در کل سال ۹۲ حدود سه هزار و ۱۸۴ تومان قیمت داشت. در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد به حدود ۲۲ هزار تومان رسیده، اما اگر میانگین ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان را برای سال ۹۹ در نظر بگیریم، نتیجه آن افزایش ۵.۶ برابری قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری روحانی است.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در ابتدای دوره روحانی حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تومان بود و در حال حاضر به ۱۰ میلیون تومان و ۵۰۰ رسیده، ولی میانگین سال ۹۹ در محدوده هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

طلا: زمانی که روحانی فعالیت خود را آغاز کرد، میانگین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۹۲ حدود ۱۰۴ هزار تومان بود. این روز‌ها قیمت هر گرم طلا به حدود یک میلیون تومان رسیده است. میانگین سال ۹۹ تا اینجای کار برای هر گرم طلا حدود ۷۲۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

مسکن: قیمت مسکن در ابتدای ریاست جمهوری روحانی حدود سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که این رقم در سال ۹۹ به میانگین ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده. البته آخرین گزارش حاکی از مسکن متری ۲۰ میلیون تومان در تهران است.

بنزین: قیمت بنزین در سال ۹۳ از ۷۰۰ تومان به هزار تومان رسید و بنزین سهمیه‌بندی شده ۷۰۰ تومان فروخته شد. سال ۹۴ بنزین سهمیه‌بندی از پمپ بنزین‌ها خداحافظی کرد و نهایتا در سال ۹۸ با افزایش قیمت بنزین، هر لیتر آن به سه هزار تومان رسید و بنزین سهمیه‌بندی بار دیگر با نرخ هزار و ۵۰۰ تومان به جایگاه‌ها برگشت.

 

  

کد مطلب: 45044| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۷ ۸:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب