کد مطلب: 44601| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۴/۲۹ ۱۹:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
حمله نماینده جبهه پایداری به تئوریسین اصلاح‌طلبان،؛ سعید حجاریان سلطان گندم است؟!

حمله نماینده جبهه پایداری به تئوریسین اصلاح‌طلبان،؛ سعید حجاریان سلطان گندم است؟!

كشاورزي - ایران نیوز 24: یک نماینده مجلس شورای اسلامی مدعی شده که سعید حجاریان تئوریسین سیاسی اصلاح طلبان با واردات گندم به تولید این کالای استراتژیک در کشور "ضربه محکمی" زده است.

علی خضریان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، در اکانت توئیتر خود اعلام کرده که سعید حجاریان از چهره‌های شناخته شده جریان اصلاحات به واردات گندم می‌پردازد.خضریان نوشت: «در سوال از وزیرجهاد کشاورزی پیرامون حذف بودجه خودکفایی گندم از یک شخصیت پرنفوذ سیاسی گفتم که با استفاده از فضای تضعیف شده تولید داخلی اقدام به واردات محموله‌های گندم از خارج از کشور نموده است؛ این شخص کسی نیست جز جناب سعید حجاریان از تئوریسین‌های جریان اصلاحات!»در ادامه این نماینده مجلس مدعی شده که حجاریان از حامیان دولتی است که خودکفایی کشور را در تولید گندم به خطر انداخته و بستر را برای واردات این کالا سابقا خودکفا شده با ارز "جهانگیری" برای حجاریان فراهم کرده است.

خضریان که از نمایندگان سهمیه جبهه پایداری در لیست انتخاباتی اصولگرایان بود، نوشت: "جناب سعید حجاریان در ۲۰ اسفندماه سال ۱۳۹۲ و تنها چندماه پس از پیروزی جناب حسن روحانی و استقرار دولت یازدهم، با شراکت فرزندش محسن، اقدام به ثبت شرکتی به نام راشا تندیس پارسیان در حوزه واردات کالا‌های اساسی نموده است."این نماینده می‌گوید که حجاریان شرکت "فامیلی" و "خانوادگی" راه انداخته و "چندین محموله محصولات زراعی اعم از گندم را به کشور وارد کرده است؛ تا حذف بودجه خودکفایی گندم توسط دولت و ادامه روند واردات گندم، ضربه محکمی به تولید این کالای استراتژیک بزند."

خضریان حجاریان را یکی از "کاسبان نان مردم" در "شرایط کمبود ارز" دانسته و نوشته که از حجاریان انتظار می‌رود پیرامون نقش خود در مدیریتی که مردم را دچار این آشفتگی‌های اقتصادی نموده است، توضیح دهد." او اسنادی هم از شرکت منتسب به حجاریان منتشر کرده است، اما این اسناد هیچ یک نشان نمی‌دهد که شرکت مزبور مرتکب تخلفی شده باشد. در این اسناد نام سعید حجاریان به عنوان عضو هیات مدیره دیده می‌شود. محسن حجاریان هم به عنوان مدیر شرکت فعالیت می‌کند. این اسناد فقط مالکیت شرکت و واردات گندم توسط آن را نشان می دهد.

دو سند منتشر شده از سوی خضریان علیه حجاریان

البته این ادعا‌های نماینده بیش از حجاریان دولت حسن روحانی را زیر سوال برده چرا که مدعی است خودکفایی گندم را نابود کرده تا دست به واردات آن بزند.خضریان ۲۵ تیر ماه در همین رابطه از کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مورد دلیل حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال ۱۳۹۴ تاکنون و واردات گندم توسط برخی افراد خاص سوال کرد. در متن سوال به نقش یکی از سیاسیون که حالا روشن شده منظورش حجاریان است در واردات گندم اشاره شده است. او در متن سوال نوشته است: "ادامه‌دار بودن عدم حمایت‌های لازم و حذف بودجه خودکفایی که در تضاد با سیاست کشور مبنی بر خودکفایی بر کالا‌های استراتژیک است، این ذهنیت را پدید می‌آورد که نکند دست‌هایی در کار است تا منافع شخصی را بر منافع ملی ارجحیت داده و به دنبال تغییر مسیر دولت در این زمینه برای کسب سود‌های کلان باشند".

متن سوال از وزیر جهادکشاورزی

مسأله حذف بودجه خودکفایی گندم پیش از این توسط اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد.این مسؤول دولتی از حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ خبر داده و گفته بود که ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف شده و این پدیده در کشاورزی کشور طی ۴ دهه گذشته بی سابقه بوده است.

او تصریح کرده بود که بودجه طرح خودکفایی گندم در سال ۸۲ حدود ۳۵ میلیارد تومان بود و در سال‌های اخیر به ۴ تا ۵ میلیارد تومان رسیده و این رقم بسیار ناچیزی است. درحالی که با لحاظ نرخ تورم سنواتی ۱۷ ساله با شرایط موجود ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم این بودجه باید به ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسید. رشته توئیت علی خضریان باعث شده که عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی حجاریان را به عنوان "سلطان گندم" معرفی کنند. بسیاری هم معتقدند این اقدام نماینده تهران حاشیه‌سازی سیاسی برای سعید حجاریان است و فعال اصلاح‌طلب مرتکب تخلفی نشده است.

 

کد مطلب: 44601| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۴/۲۹ ۱۹:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب