کد مطلب: 44343| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۶ ۱۱:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
روحانی بر لبه تیغ!

مجلس یازدهم به دنبال سقوط دولت دوازدهم

روحانی بر لبه تیغ!

سیاسی - ایران نیوز 24: یک کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: به نظر می‌آید که کسانی‌که به یمن نظارت استصوابی مجلس را گرفته‌اند در پی این هستند که دولت روحانی را به سمت سقوط ببرند البته بعید می‌دانم رهبری اجازه چنین کاری را بدهند. تندروها قصد دارند که کابینه دولت را فرسوده کنند و باعث شوند که شیرازه دولت از هم بپاشد.

سیدجلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلستان، درباره علت حواشی‌ که در مجلس با حضور وزیر امور خارجه به وجود آمد گفت: دولت روحانی در تلاش بود که از طریق حل مشکل تحریم‌ها مسئله رونق اقتصادی را حل و فصل کند و ابتدای امر هم این مسئله تا حدودی جواب داد یعنی وقتی مسئله برجام به تصویب رسید، شاهد بودیم که دولت‌های مختلف هیات‌های بلند‌پایه‌ای را به ایران فرستادند و در صف ایستادند تا بتوانند با ایران مراوداتی داشته باشند.این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به خروج ترامپ از برجام توضیح داد: ترامپ با خروج از برجام و تهدید به اینکه کشورها و شرکت‌هایی که با ایران مراوده کنند را تنبیه می‌کند، باعث شد آنهایی که حجم مبادلات‌شان با آمریکا بالا بود ترجیح دادند منافع اقتصادی خودشان را حفظ کنند. این وضعیت مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرد.

ساداتیان افزود: همین امر دستاویزی برای مخالفین دولت قرار گرفت تا بگویند که همه مشکلات از برجام بوده اما نمی‌گویند مشکلات از ترامپ و کابینه او بوده، برخی آدرس اشتباهی می‌دهند که چرا گفتگو صورت گرفت، اگر گفتگوها صورت نمی‌گرفت و قطعنامه‌های شورای امنیت که چهار تای آن جنبه اجرایی داشت، اگر عملی می‌شد حتما تهدیدات نظامی علیه ایران صورت می‌گرفت.او با تاکید بر اینکه برجام برای کشور دستاورد داشته است، اظهار کرد: در جلسه سه‌شنبه گذشته در شورای امنیت وقتی صحبت‌های ظریف مطرح شد، حتی اروپا هم آمریکا را تنها گذاشت و بر حفظ برجام تاکید کردند. چرا که حیثیت اروپایی‌ها هم در گرو حفظ برجام است. همین مسائل نشان می‌دهد که برجام برای کشور دستاورد داشته، برجام حاصل خوبی داشت اما بدعهدی ترامپ و کابینه او منجر به امروز شده است.

سفیر اسبق ایران در انگلستان ادامه داد: نمی‌دانم چرا مخالفین در زمین ترامپ و اسرائیل بازی می‌کنند و دائما این وجهه کار را مقابل خود قرار می‌دهند که به آقای ظریف و کابینه آقای روحانی حمله کنند. به نظر می‌آید که کسانی‌که به یمن نظارت استصوابی مجلس را گرفته‌اند در پی این هستند که دولت روحانی را به سمت سقوط ببرند البته بعید می‌دانم رهبری اجازه چنین کاری را بدهند. تندروها قصد دارند که کابینه دولت را فرسوده کنند و باعث شوند که شیرازه دولت از هم بپاشد.

دولت آسیب ببیند، نظام هم آسیب می‌بیند

فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: قوه مجریه یکی از ارکان مهم نظام است و به میزانی که هر کدام از قوای سه‌گانه اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه آسیب ببینند، نظام هم به همان اندازه آسیب می‌بیند.غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در رابطه با آسیب‌های ناشی از برخوردهای جناحی با دستاوردهای دولت گفت: همه می‌دانند وقتی بیماری مطرح است و این بیمار با مشکلات جدی روبرو است، همه باید اختلافات خود را با آن بیمار کنار بگذارند تا بیماری عاجل رفع شود.

این چهره اصلاح‌طلب ادامه داد: در حال حاضر کشور با  مشکلات و بیماری‌های متعدد روبرو است و طبیعتا در چنین شرایطی نیاز است که همه دستگاه‌ها به یکدیگر کمک کنند تا این مشکلات حل شود. در حقیقت این نوع برخوردها جامعه را نگران‌تر می‌کند، کسانی که امید داشتند با آمدن مجلس یازدهم مشکلات کاهش می‌یابد، امروز با مشاهده این نوع رفتارها از این مجلس ناامید شدند.ظریفیان با اشاره به نتایج برخوردهای جناحی تصریح کرد: در واقع این قبیل برخوردها به توان و ظرفیتی کشور برای حل مشکلات آسیب وارد می‌کند، از طرف دیگر در شرایط کنونی بیشتر به همگرایی حداکثری نیاز داریم تا واگرایی‌های درونی.این فعال سیاسی در ادامه افزود: این واگرایی‌ها هم فضای روانی کشور را ملتهب می‌کند و هم مانع هم‌افزایی توانایی‌های کشور در برخورد با مشکلات می‌شود.

ظریفیان در رابطه با نقش انتقادات مخرب اظهار کرد: تجربه نشان داده این نوع روش‌ها برای نقد دولت نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلات را هم افزایش می‌دهد و زمینه نگرانی مردم را فراهم می‌کند که در نهایت منجر به این می‌شود که مشکلات بر جای خود باقی بمانند.این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه این‌گونه انتقادات به دولت و نادیده انگاشتن دستاوردهای آن تا چه اندازه می‌تواند به نظام آسیب وارد کند؟ یادآور شد: قوه مجریه یکی از ارکان مهم نظام است و به میزانی که هر کدام از قوای سه گانه اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه آسیب ببینند، نظام هم به همان اندازه آسیب می‌بیند.

روحانی بر لبه تیغ

 پیش‌بینی می‌شد که مجلس تماما اصولگرا با زاویه‌های تندی که با دولت اعتدالی دارد، در یک سال آخر دولت آمده است تا او را زیر فشار بگذارد. در یک ماهی که از آمدن این دولت گذشته، وزیر کشور، وزیر اقتصاد، وزیر نیرو، وزیر ارتباطات، وزیر کشاورزی، وزیر خارجه و سرپرست وزارت صمت، وزیر آموزش‌و‌پرورش و وزیر ارشاد به مجلس احضار شده‌اند و حضورشان هم با حملات تند پارلمان‌نشینان روبه‌رو بوده است.

حالا گویا نوبت به وزیر اقتصاد، ورزش، دوباره وزیر کشاورزی، نفت و بعد هم خود رئیس‌جمهوری رسیده است که به صحن بیایند. البته زنگنه و وزیر اطلاعات و دفاع هم به مجلس آمده‌اند؛ اما نه در صحن؛ بلکه در جلسه غیر علنی با برخی نمایندگان. نمایندگان درباره این وزرا و رئیس‌ جمهوری از طرح سؤال فراتر رفته‌اند و حتی زمزمه تهدید به استیضاح هم از سوی‌شان شنیده می‌شود.

سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، در حساب شخصی خود در فضای مجازی توضیحاتی را درباره طرح سؤال از رئیس ‌جمهور ارائه داده و گفته پنج محور سؤال از رئیس‌ جمهور تدوین و جمع‌آوری امضا برای به‌نصاب‌رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضاها تحویل هیئت‌ رئیسه مجلس خواهد شد. او تلویحا روحانی را به استیضاح هم تهدید کرده و نوشته است منتظر پاسخ آقای روحانی به سؤال‌ها هستیم. اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد، تصمیم‌های بعدی اتخاذ خواهد شد. او سه روز پیش هم نوشته بود: «با توجه به تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا، سکه، ارز و مسکن، طرح سؤال از روحانی و احضارش به مجلس را آماده و در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۵ تیر به جریان خواهم انداخت تا اگر روحانی برنامه‌ای برای اصلاح امور ندارد، مجلس به او برنامه بدهد. شرایط فعلی تحمل‌کردنی نیست. اعتراض مردم بحق است».

۱۲روز قبل‌تر هم احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده قم در مجلس، در توییتی نوشته بود: «دولت محترم جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرند؛ در غیر‌ این‌صورت با تعدادی از همکاران صحبت کردیم تا سؤال از رئیس ‌جمهور را در مجلس مطرح کنیم» . رؤسای کمیسیون‌های مجلس هم هفته گذشته به رئیس ‌جمهوری نامه نوشته بودند که روند هفت‌ساله را تغییر دهد؛ در غیر‌ این‌صوت مجلس سکوت نخواهد کرد. سیدمحسن دهنوی، دیگر عضو هیئت‌ رئیسه مجلس و نماینده تهران، هم در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «به‌ دلیل نگرانی از هدررفت منابع ارزی کشور در این اوضاع گرانی‌ها، درباره بی‌کفایتی وزارت نفت و جریمه هنگفت ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان، سؤال از زنگنه را به جریان انداختم. پیگیری مسئله را تا حصول کامل نتیجه و اطمینان از جلوگیری فاجعه‌ای مانند کرسنت ادامه خواهم داد» .

بابت بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال هم برخی مجلسیان تهدید کرده‌اند که برای این اقدام، مجلس مستقیم وزیر ورزش را نشانه‌گیری خواهد کرد که می‌تواند از احضار و سؤال از وزیر تا مراحل دیگر را شامل شود. موسوی‌لارگانی هم گفته بود ادامه رهاشدگی قیمت‌های مرغ و تخم‌مرغ منجر به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خواهد شد. مرور کلی نطق‌ها و اظهارنظرهای مجلسیان در این مدت نشان می‌دهد بیشترین وقت مجلس صرف حمله و طلبکاری از دولت شده است. در واقع حجم اخباری که انتظارات مجلسیان از دولت را بیان می‌کند یا حامل و حاوی شکایت و تهدید نهاد دولت است، بیش از اظهارنظرها و نطق‌هایی است که حامل دستور کار، طرح یا بیان مسئله‌ای باشد؛ برای نمونه همین روز گذشته تذکر کتبی ۱۱ نماینده مجلس به حسن روحانی، وزیر کشاورزی، وزیر اقتصاد و وزیر ارتباطات خوانده شد.

خدابخشی، انفعال تیم اقتصادی را عامل افزایش قیمت ارز دانست. نماینده کنگاور گفت: افزایش نرخ ارز و گرانی، ناشی از سیاست‌های داخلی و اقتصادی است. نیکزاد گفت اولویت ارزی رعایت نشده، وزارت صمت و رئیس‌جمهوری پاسخ‌گو باشند.چندی قبل به نقل از یکی از نمایندگان گفته شد زمزمه استیضاح روحانی که از سوی برخی مجلس‌ یازدهمی‌ها مطرح می‌شود، نه به علت تعارض با روحانی؛ بلکه به علت تحت‌ فشار گذاشتن قالیباف صورت می‌گیرد؛ آن‌هم با هدایت و حمایت جبهه پایداری؛ چراکه همه می‌دانند استیضاح دولت آن هم در سال آخر کارش، کاری عبث و بی‌فایده است و اصولا رهبری هم با آن مخالف هستند. تاجایی‌که در موارد قبلی که اصولگرایان مجلس‌های نهم و دهم هم طرح استیضاح روحانی را کلید زده و حتی اقدام به جمع‌آوری امضا هم کرده بودند، در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند؛ اما مسئله دیگر مربوط به شکل قانونی کابینه است.

درصورتی‌که مجلسیان فشار بر دولت را حتی با طرح استیضاح وزرا بیشتر کنند و پا را از اقدامات نمایشی فراتر برده و به اقدامات عملی بکشانند، مشکلات جدی به‌ لحاظ قانونی برای دولت در سال آخر ایجاد خواهد شد؛ چراکه تا این لحظه رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌ دلیل عزل، محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد بطحایی از وزارت آموزش‌و‌پرورش، سیدحسن قاضی‌زاده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی به‌ دلیل استعفا و مسعود کرباسیان از وزارت امور اقتصادی و دارایی و علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی به‌ دلیل استیضاح، از دولت کنار رفته‌اند.

 


 

کد مطلب: 44343| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۶ ۱۱:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب