کد مطلب: 44003| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۳/۲۷ ۹:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
افزایش فشارها برای فیلترینگ اینستاگرام

انتقادات تند رییس سازمان تبلیغات از دولت در مجلس خبرساز شد

افزایش فشارها برای فیلترینگ اینستاگرام

فن آوری وارتباطات - ایران نیوز 24: دو روز پیش رییس سازمان تبلیغات اسلامی با حضور در مجلس انتقادات تندی از وضعیت فضای مجازی کرد. انتقادات محمد قمی بیش از همه شبکه اجتماعی اینستاگرام را هدف قرار داد. پس از سخنان قمی بحث‌هایی درباره احتمال افزایش محدودیت در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است.

حجت الاسلام محمد قمی که به همراه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی در کشور مانند ۸۰ هزار مسجد، ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد، ۹۰ هزار هیات مذهبی و چهار هزار موسسه قرآنی انتقادات تندی از عملکرد مسئولان در این حوزه مطرح کرد. او از مظلومیت "فرهنگ" سخن گفت و افزود "همین بس که بودجه اندک دستگاه‌های فرهنگی با شلختگی دستگاه‌ها و روشن نبودن شرح وظایف، بار‌های آن‌ها بر زمین مانده است."

او از وضعیت بودجه‌های فرهنگی گلایه داشت و از اینکه به وضعیت اقتصادی مساجد و طلبه‌ها رسیدگی نمی‌شود ناراضی بود. محمد قمی گفت: «طلبه‌ای فاضل که سطح چهار را گذرانده، با خانواده به این مناطق می‌رود که گاهی با اهل سنت مشترک است و مخاطراتی به خاطر تبلیغات وهابیت وجود دارد، گاهی در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرد و با همه دشواری‌ها این طلبه در هشت سال گذشته با ماهی ۹۵۰ هزار تومان از صبح تا شب در خدمت مردم آن روستاست و هیچ درآمد دیگری هم ندارد در حالی که حداقل حقوق کارگری دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.».اما اوج سخنان حجت الاسلام قمی آنجا بود که از فضای مجازی شکایت کرد. او گفت: «شما ببینید چه اتفاقی امروز در فضای مجازی رخ می‌دهد و فرزندان مردم چه می‌بینند و از چه خوارکی استفاده می‌کنند؟ پنج تراک آخر آن خواننده ضد بشریت بیش از ۱۹۸ میلیون بار، ویژه دیده شده است. شما مضامین آن را مرور کنید که چه چیزی به خورد فرزندان ما می‌دهند. فضای مجازی رها شده استبه نظر می رسد اشاره قمی به امیر تتلو خواننده رپ ساکن ترکیه است.

او بیش از همه اینستاگرام را مورد حمله قرار داد، تنها شبکه اجتماعی که در ایران فیلتر نیست. قمی گفت: «پهنای باند از اردیبهشت تا اسفند ۹۸ دو و نیم برابر شده و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن در اختیار اینستاگرامی است که یک شاعر فقط اسم قاسم سلیمانی را از روی عواطف نوشته و ۲۰۰ دنبال کننده داشته، ولی آن را می‌بندند و از طرف دیگر هر کسی دلش بخواهد به تمام مقدسات توهین می‌کند و ما اسم حکمرانی فضای مجازی را یدک می‌کشیمرییس سازمان تبلیغات نیز مانند بیشتر مخالفان شبکه‌های اجتماعی دست به دامن آمار جرایم و موارد مشابه شد و گفت: «۳۰ درصد جرایم رایانه‌ای کشور در فضای مجازی اتفاق می‌افتد. ۲۵ درصد محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی و همچنین درآمد‌های کثیف از قمار و تبلیغات ناهنجار در آنجا اتفاق می‌افتد و در واقع رهاست

او از فیلم‌هایی هم که مردم به صورت اینترنتی می‌بینند شاکی بود و اظهار کرد: "حجم سه برابری محتوای خارجی نسبت به محتوای داخل که اخیرا هم تشدید شده و با مجانی کردن و نیم بها کردن اینترنت در سامانه‌های «وی او دی» و ویدیو‌های درخواستی، بلایی بر سر فرهنگ کشور می‌آورد در حالی که این آشفتگی و روی زمین ماندن مسائل فرهنگی کشور مساله اول است."اخیرا و در بازار محصولات فرهنگی، سریال و فیلم‌های بسیاری در شبکه خانگی نمایشی عرضه می‌شود که به عقیده برخی خطوط قرمز رایج در آن‌ها رعایت نمی‌شود. سخنان این مقام مسئول فرهنگی کشور، با حمایت باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، همراه بود و رئیس قوه مقننه کشور گفت که دست به دست دیگر قوا، مسایل مربوط به فضای مجازی را به شکل جدی دنبال می‌کند.

درخواست محاکمه آذری جهرمی و فیروز آبادی

در سال‌های گذشته همیشه سایه فیلترینگ بر اینترنت کشور و به ویژه فضای مجازی وجود داشته است، اما با مقاومت‌های دولت این اتفاق در برخی بخش‌ها رخ نداد. مخالفان شبکه‌های اجتماعی در آن مقطع توانستند تلگرام را فیلتر کنند، البته قاضی که دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرد خود حالا در دادگاه پرونده فساد اقتصادی حضور دارد.حمله به فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام از ابتدای اردیبهشت ماه وارد فاز تازه‌ای شد. در همین رابطه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه و بیش از ۴۰۰ نفر از اساتید، طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه از ۶۵ شهر کشور طی نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار محاکمه عاملان ولنگاری فاجعه‌بار فضای مجازی کشور شدند.

در این نامه تاکید شده بود "بدیهی است شخص آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و آقای آذری جهرمی وزیرارتباطات، متهم ردیف اول این پرونده هستند."منتقدان می‌گویند وزارت ارتباطات باید به سرعت شبکه ملی اطلاعات را ایجاد کند و فضای مجازی را ببندد.

عده‌ای معتقدان این فشار‌ها برای بستن فضای مجازی بیش از اینکه ناشی از دغدغه‌های فرهنگی باشد ناشی از یک نگاه سیاسی است. فرید مدرسی فعال رسانه‌ای و کارشناس مسائل حوزه در این باره در توئیتی نوشت: "حمله به فضای مجازی از یک محفل بیرون می‌آید که خواهان فیلتر اینستاگرام پیش از انتخابات ۱۴۰۰ است تا به نام دولت روحانی تمام کند و دولت بعدی هزینه ندهد. این محفل که مدعی دولت بعدی است، دو سر در دو نهاد دارد که یک نفر آن دستیار رئیس نهاد اولی است و دیگری فرزند رئیس نهاد دیگری."


 

کد مطلب: 44003| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۳/۲۷ ۹:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب