کد مطلب: 43798| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۳/۱۰ ۱۴:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
 آخرالزمان !

آخرالزمان !

بین الملل - ایران نیوز 24: مردی ۴۵ ساله و سیاه‌پوست به اسم «جورج فلوید»، کنار خیابانی در محله «پاودرهورن پارک» شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا، به صورت روی زمین دراز کشیده است. به دست‌هایش دست‌بند زده‌اند. ظاهراً نه می‌خواهد و نه می‌تواند مقاومتی کند. با این وجود، در تمام طول ویدیوی ۷ دقیقه‌ایِ منتشرشده، «دِرِک چاوین» افسر ۴۴ ساله و سفیدپوست پلیس، با زانو روی گردن فلوید نشسته است.

هرچند مشخص نیست چاوین دقیقاً چه مدتی روی گردن فلوید نشسته، اما ویدیو از وقتی شروع می‌شود که چاوین پیشاپیش در همین وضعیت قرار گرفته است. فلوید در تمام طول ویدیو بارها به چاوین می‌گوید «لطفاً»، «نمی‌توانم نفس بکشم» و ناله و هق‌هق می‌کند.

در قسمتی از ویدیو فلوید صراحتاً می‌گوید: «دارم می‌میرم.» اما چاوین به او می‌گوید آرام باشد. در بخشی دیگر از ویدیو فلوید می‌گوید «شکمم درد می‌کند. گردنم درد می‌کند. همه جایم درد می‌کند» و درخواست می‌کند به او آب بدهند. چاوین و «توماس لین»، «آلکساندر کوئنگ» و «تو تائو» سه افسر دیگر پلیس که در صحنه حضور دارند، هیچ‌کدام به او پاسخی نمی‌دهند. فلوید دوباره التماس می‌کند: «من را نکُشید.» یکی از مردمی که نظاره‌گر ماجراست به افسران پلیس می‌گوید که از بینی فلوید خون جاری شده است. یک نفر دیگر هم می‌گوید فلوید مقاومتی نمی‌کند و نیازی به این همه خشونت نیست. با این حال، نیروهای پلیس به مردم می‌گویند فلوید «دارد حرف می‌زند، حالش خوب است.» در نهایت فلوید بی‌صدا و بی‌حرکت می‌شود؛ اما چاوین باز هم زانویش را از روی گلوی او برنمی‌دارد. اندکی بعد، فلوید جان می‌دهد.

قتل وحشیانه «جورج فلوید»به دست «درک چاوین» افسر پلیس مینیاپولیس

شورش آخرالزمانی در «شهرهای دوقلو»

قتل وحشیانه جورج فلوید، یادآور اتفاق مشابهی بود که سال ۲۰۱۴ برای «اریک گارنر » ۴۴ ساله و سیاه‌پوست در نیویورک افتاد. گارنر هم در حالی که چندین مأمور پلیس او را دستگیر می‌کردند پیش از آن‌که جان بدهد ۱۱ بار گفته بود «نمی‌توانم نفس بکشم». علاوه بر جزئیات خشونت پلیس در هر دو پرونده، پیامدهای این دو قتل هم هر ساعت بیش‌تر به هم شبیه می‌شود.

قتل اریک گارنر، انتشار ویدیوی آن و سپس تبرئه افسران پلیسی که او را کشته بودند، منجر به شکل‌گیری تظاهرات سراسری در آمریکا علیه خشونت پلیس و به طور خاص قتل سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکا شد. این‌بار اگرچه چهار افسر حاضر در صحنه قتل جورج فلوید اخراج شدند، اما باز هم از خشم و شدت اعتراضات مردم آمریکا نسبت به خشونت پلیس این کشور کاسته نشده است؛ به خصوص وقتی این مردم هنوز داغ از دست رفتن «احمد آربری» جوان سیاه‌پوست آمریکایی به دست دو نژادپرست را فراموش نکرده‌اند.

 

معترضان هم‌اکنون در شهرهای مختلف آمریکا با شعارهایی مانند «عدالت برای جورج»، «نمی‌توانم نفس بکشم» (شعاری که پس از قتل اریک گارنر هم سر داده می‌شد) و «جان سیاهان مهم است» شکل گرفته‌اند. در شهرهایی مانند لس‌آنجلس تظاهرات‌هایی با حضور ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر شکل گرفته‌اند. در برخی شهرهای دیگر مانند «ممفیس» نیز معترضان با خشونت گروه‌های نژادپرست یا نیروهای پلیس مواجه شده‌اند. این در حالی است که خانواده فلوید در عین اعتراض به خشونت پلیس خواستار اعتراض غیرخشونت‌آمیز شده‌اند. نامزد فلوید در همین‌باره گفته است: «نمی‌توان با آتش به جنگ آتش رفت... این چیزی نیست که جورج [اگر زنده بود] می‌خواست.»

«نمی‌توانم نفس بکشم #جان سیاهان مهم است»

 

واکنش ترامپ به اعتراضات مردمی

پس از شدت گرفت اعتراضات، شهردار مینیاپولیس مردم را به آرامش دعوت کرد و خواستار دخالت گارد ملی آمریکا شد. هم‌اکنون نیروهای ضدشورش فدرال آمریکا وارد مینیاپولیس شده‌اند. در عین حال، واکنش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به اعتراضات مردمی عجیب و غریب بود. وی در صفحه توئیتر خود (که این روزها جنجال‌آفرین هم شده است)، معترضان را به «شلیک گلوله» تهدید کرد. وی نوشت:

من نمی‌توانم بنشینم و ببینم چنین اتفاقی دارد برای مینیاپولیس، یک شهر عالی آمریکایی، رخ می‌دهد. رهبری فوق‌العاده ضعیفی [در این شهر] وجود دارد. یا «جاکوب فری» شهردار بسیار ضعیفِ چپ رادیکالی فکری بکند و شهر را تحت کنترل بگیرد، یا خودم گارد ملی را می‌فرستم و کار را درست می‌کنم. این «اراذل» دارند به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من نخواهم گذاشت این اتفاق بیفتد. همین الآن با «تیم والتز» فرماندار [ایالت مینه‌سوتا] صحبت کردم و به او گفتم که ارتش تا آخر خط همراهش است. کوچک‌ترین مشکلی پیش بیاید، ما کنترل اوضاع را به دست می‌گیریم، اما وقتی غارت شروع شد، شلیک هم شروع می‌شود. متشکرم!

ادامه ناآرامی‌ها در ایالت مینه‌سوتا به ویژه در شهر مینیاپولیس(Minneapolis) آمریکا که بر سر اقدام نژادپرستانه پلیس سفیدپوست علیه یک شهروند سیاهپوست آمریکایی با مرگ وی همراه شد، اکنون با اعزام نیروهای پرشمار ارتش برای کنترل اوضاع، این ایالت با حکومت نظامی بی‌سابقه‌ای مواجه است.به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، مقام‌های عالی ایالت مینه‌سوتا نسبت به آنچه در شهر مییناپلیس روی داده ابراز نگرانی کرده و نسبت به آن هشدار دادند.فرماندار ایالت مینه‌سوتا در یک نشست خبری اعلام کرد: با ادامه ناآرامی‌ها، وضعیت شهر مینیاپولیس «به شدت خطرناک» است. «تیم والز» افزود: اکنون دیگر ایالت‌های همسایه نگران آنچه در اینجا می‌گذرد، هستند؛ از همه می‌خواهم تا در خانه‌های خود بمانند.

لشکرکشی به مینه‌سوتا

با تداوم اعتراضات، سربازان آمریکایی در کارولینای شمالی و نیویورک باید ظرف چهار ساعت آماده اعزام به مینیاپولیس شوند. این اقدام به دستور ترامپ برای استقرار نیرو در خیابان‌ها انجام می‌شود که از زمان شورش‌های ۱۹۹۲ لس‌آنجلس بی‌سابقه است.  به نوشته روزنامه دیلی میل،‌ با ادامه اعتراضات در مینیاپولیس مینه‌سوتا برای چهارمین شب پیاپی و تشدید اعتراضات خشونت‌آمیز به کشته شدن جورج فلوید، رئیس‌جمهوری آمریکا به ارتش کشورش برای استقرار در خیابان‌های آمریکا آماده‌باش داده است.

یک معترض نوزده ساله در دیترویت به ضربه گلوله یک فرد ناشناس که گفته می‌شود، ارتباطی با نیروهای امنیتی نداشته است، کشته شده است. در همین حال به سربازان آمریکایی در کارولینای شمالی و نیویورک دستور داده شد تا برای اعزام ظرف چهار ساعت و نیروها در کلورادو و کانزاس ظرف ۲۴ ساعت آماده شوند.معترضان در مینیاپولیس مقررات منع آمد و شد را نقض کرده، گارد ملی قادر به کنترل معترضان نیست و غارت‌هایی گزارش شده است. دفتر شبکه خبری سی‌ان‌ان در آتلانتا تحت محاصره درآمده است و معترضان به سمت پلیس که از آنجا محافظت می‌کند، بمب دودزا پرتاب می‌کنند.

به گفته منابع مطلع، دستور آماده‌باش ارتش آمریکا پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ از مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا خواست تا گزینه‌های نظامی برای مقابله با تشدید ناآرامی مدنی در سراسر ایالات متحده را ارائه کند.ترامپ همچنین در واکنش به توییت دموکرات‌های سابق درباره چگونگی اداره مینیاپولیس به دست دموکرات‌ها نوشت: «زمان تغییر است ! #۲۰۲۰» این توییت بیش از ۲۵ هزار مرتبه بازنشر شد. در همین حال ژنرال «جان جنسن - John Jensen »، فرمانده گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز در این نشست خبری گفت: با اختیاراتی که از فرماندار ایالت مینه‌سوتا گرفته شد، در شروع کار، اعزام یک‌هزار سرباز به این ایالت برای کنترل اوضاع درخواست شد

جنسن افزود: با اعزام این تعداد از سربازان، شمار نیروهای حاضر در این ایالت به یک‌هزار و ۷۰۰ نفر می‌رسد که در تاریخ این ایالت بی‌سابقه است. بر اساس گزارش سی‌ان‌ان،با وجود اعمال حکومت نظامی و منع آمدوشد، بسیاری از ساکنان شهر مینیاپولیس آن را نادیده گرفته و برای ادامه اعتراض‌ها به خیابان آمدنداین شبکه در ادامه گزارش داد، اکنون در یک بخش از شهر مینیاپولیس نزدیک به ۳۵۰ نیروی نظامی و پلیس برای مقابله با معترضان حضور دارند «سارا سیندر - Sara Sidner » خبرنگار سی‌ان‌ان از مینیاپولیس گزارش داد: نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی استفاده کردند

اعتراض فرماندار نیویورک به نابرابری ها در آمریکا

« اندرو کومو» فرماندار دموکرات ایالت نیویورک گفت که کرونا و اعتراضات علیه قتل یک شهروند سیاهپوست به دست پلیس عمق نابرابری در آمریکا را آشکار کرد.کومو در کنفرانس خبری روزانه گفت: وقتی به مسائل نظام بهداشت عمومی مثل کووید-۱۹ نگاه می‌کنید، می‌بینید که نابرابری در حوزه خدمات بهداشتی عمیق‌تر شده است. وقتی به موضوع قتل «جورج فلوید» نگاه می‌کنید، می‌بینید که نابرابری و تبعیض در نظام عدالت عمیق‌تر شده است. این مسائل به هم مرتبط هستند. وی تاکید کرد، از این پس نباید به مسائل و بی‌عدالتی‌های نژادی به عنوان «موضوعات جداگانه» نگاه کرد.

کومو افزود: وقتی چنین اتفاقاتی یک یا دو بار رخ می‌دهد، شاید بتوان آنها را مسائلی جداگانه در نظر گرفت اما وقتی ۱۰ یا ۱۵ بار تکرار می‌شود اگر آنها را موضوعاتی جداگانه تلقی کنید، بدان معناست که یا نمی‌بینید یا اوضاع را انکار می‌کنید.

 

کد مطلب: 43798| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۳/۱۰ ۱۴:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب