کد مطلب: 43660| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۲۸ ۱۱:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
«اوباما گیت»؛ رسوایی تاریخی یا توهم توطئه

«اوباما گیت»؛ رسوایی تاریخی یا توهم توطئه

بین الملل - ایران نیوز 24: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه با توییت یک کلمه‌ای «اوباماگیت» معرکه را آغاز کرد و سپس از جمهوری خواهان سنا خواست تا باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین، را فرابخوانند. او از «بزرگ‌ترین جرم سیاسی و رسوایی در تاریخ ایالات متحده» سخن گفت و مدعی شد اوباما که به دنبال کودتا علیه دولت است، «همه چیز را می‌داند.»

واکنش اوباما به این اظهارات، اما یک پیام یک کلمه‌ای بود که در توییتر، فیسبوک و اینستاگرام او منتشر شد: «رایترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگار «واشنگتن پست» که خواهان توضیح بیشتر درباره مسئله شده بود هم از روشن کردن مسئله طفره رفت و گفت: «تو می‌دانی که جرم چیست. جرم یک چیز واضح برای همه است. تنها کاری که باید بکنی این است که روزنامه‌ها را بخوانی، به جز روزنامه خودتان.»

آن گونه که «جولین زلیزر»، استاد تاریخ و امور عمومی در «دانشگاه پرینستون» برای «سی ان ان» نوشته است، هدف ترامپ از حمله به اوباما چیزی جز بی اعتبار کردن جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰، نیست. او می‌گوید ترامپ فهمیده است که نمی‌تواند چهره‌ای باشد که از محبوبیت گسترده‌ای میان مردم برخوردار است و مانند مبارزی است که شهرت خود را مدیون تماشاگرانی است که او را هو می‌کنند. اگرچه پایگاه اجتماعی ترامپ عاشق او هستند، اما بسیاری از رای دهندگان از مواضع او و نحوه هدایت امور راضی نیستند. ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور در معکوس کردن این واقعیت ناکام بوده است و میزان محبوبیت او به شکل ثابتی زیر ۵۰ درصد مانده است.

با این حساب و با توجه به شرایط کنونی، او چگونه می‌تواند در انتخابات پیروز شود؟ جواب این است: با متقاعد کردن دیگر رای دهندگان به این که رقیبش هم  به اندازه خودش نخواستنی است. ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ هم این استراتژی را در مقابل هیلاری کلینتون پیش گرفت و برای تخریب وجهه او همه کار کرد، از جمله دامن زدن به خطای کلینتون در استفاده از ایمیل شخصی برای امور دولتی. وزارت خارجه در نهایت اعلام کرد که «هیچ مدرک متقاعدکننده‌ای مبنی بر سوءمدیریت سیستمیک و عمدی اطلاعات طبقه بندی شده» نیافته است. با این وجود، ترامپ بیش از آن که به دنبال جذب مخالفان و گسترش پایگاه رای دهندگانش باشد، برای تخریب کلینتون تلاش کرد.

اکنون او تلاش می‌کند همین شیوه را در مقابل بایدن پیش بگیرد، اما این مسئله‌ای ساده نیست. او ابتدا تلاش کرد با استفاده از روابط بازرگانی «هانتر بایدن»، پسر جو بایدن، به نامزد دموکرات‌ها ضربه بزند، اما این تلاش در نهایت علیه خودش عمل کرد و موجب شد این سوال مطرح شود که آیا ترامپ از قدرتش سوءاستفاده کرده یا خیر و در نهایت به استیضاح او انجامید که با رای منفی جمهوری خواهان منتفی شد.اکنون موج دوم حملات آغاز شده است. یکی از بزرگترین منابع قدرت بایدن، فعالیتش به عنوان معاونت رئیس جمهوری در دولت اوباما است که همچنان چهره‌ای محبوب در میان افکار عمومی آمریکا محسوب می‌شود. در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها هم مشخص شد که این هشت سال چقدر به سود بایدن بوده است.

با در نظر گرفتن واکنش آشفته ترامپ به شیوع کرونا، تجربه بایدن در کاخ سفید به دارایی مهمی برای حزب دموکرات تبدیل شده است و همزمان با فعالیت‌های تبلیغات دیجیتالی بایدن، اوباما هم ارسال پیام‌های هدفمند خود درباره مشکلات دولت کنونی را آغاز کرده است.پاسخ ترامپ قابل پیش بینی بود. او سراغ اوباما رفته است تا به این ترتیب بنیان شهرت بایدن را متزلزل کند. او با ترسیم کردن دولت اوباما به عنوان یک دولت فاسد و نیکسونی، تلاش می‌کند تا بایدن را هم به عنوان یک «اسپیرو اگنو» دیگر جا بزند. اگنو معاون ریچارد نیکسون بود و در سال ۱۹۷۳ به خاطر رسوایی فرار مالیاتی مجبور به کناره گیری شد. خود نیکسون هم یک سال بعد به دنبال رسوایی «واترگیت» از ریاست جمهوری کنار رفت.

مشکل اینجاست که جدا از موافقت یا مخالفت با سیاست‌های دولت اوباما، او فساد عمده‌ای نداشته و هیچ مدرکی وجود ندارد که دولت او برای جا زدن ترامپ به عنوان آلت دست روس‌ها تلاشی کرده باشد. البته هیچ یک از این‌ها مانع نخواهند شد که ترامپ درباره «اوباماگیت» صحبت کند و می‌توان انتظار داشت که هرچه به انتخابات نزدیکتر شویم، حملات علیه بایدن هم بیشتر ‌شود.

کد مطلب: 43660| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۲۸ ۱۱:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب