کد مطلب: 43510| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۹ ۸:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
جنجال جدید بازمانده پهلوی/ اردشیر زاهدی حامی جدید جمهوری اسلامی است؟

جنجال جدید بازمانده پهلوی/ اردشیر زاهدی حامی جدید جمهوری اسلامی است؟

سیاسی - ایران نیوز 24: هرچند وقت یک بار اظهارنظر‌های اردشیر زاهی از سوییس به رسانه‌های دست راستی ایرانی راه پیدا کرده و تحسین آن‌ها را به همراه می‌آورد. چندی پیش زاهدی اظهار نظری درباره قاسم سلیمانی داشت که همه را شگفت زده کرد.

او سلیمانی را «سرباز وطن‌پرست شرافتمند ساخته ایران» توصیف کرد و درباره بخشی از اپوزیسیون خارج نشین ایرانی گفت: «کسانی که امروز از خارجی‌ها پول می‌گیرند و می‌گویند بروید آنجا بمب بیندازید مستحق بدترین ناسزا در فرهنگ ما ایرانی هستند. آن‌ها به اصطلاح پستان مادر را گاز می‌گیرند. مگر خودشان فامیل و جد و آبادشان ایران نیست که این حرف را می‌زنند؟»

این بار نیز اردشیر زاهدی، وزیر امورخارجه دوران پهلوی و داماد سابق محمدرضا پهلوی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر اظهاراتی جنجالی مطرح کرده است. او در این گفتگو اپوزیسیون خارج نشین را متهم به بی‌شرافتی کرده و درباره مخالفتش با تحریم ایران به بی.بی.سی فارسی گفته راجع به دولت و جمهوری اسلامی هیچ وقت صحبت نکردم و نمی‌کنم، در این موضوع عقیده‌ام بوده و هست درحالی که ما در اینجا [خارج] خوش می‌گذرانیم و خوب می‌خوریم، دلم با ایرانی‌هایی است که در ایران شرایط اقتصادی مساعد و حتی دارو ندارند. آن‌ها را برادران و خواهران خودم می‌خوانم. او به پول‌های بلوکه شده ایران درخارج گفته«این پول‌ها برای مردم است. دیپلمات‌های ایران الحق و الانصاف ۵ سال زحمت کشیدند و توافقنامه‌ای را امضا کردند، اما رئیس جمهور آمریکا [ترامپ] آمد گفت، چون رئیس‌جمهور قبلی [اوباما] که امضا کرده سیاهپوست من آن را قبول ندارم؛ این چیز‌ها در دنیای امروز مسخره است و قابل قبول نیست.

اظهارات روز گذشته زاهدی واکنش‌هایی را از سوی مقامات کنونی و سابق کشور به دنبال داشته است. سید حسین موسویان دیپلمات ارشد پیشین ایرانی در توییتر خود به نقل از یکی از دیپلمات‌های باسابقه ایرانی که نامش را نبرده نوشت: «هنگامی که شاه را مجبو ر کردند بحرین را به ثَمَن بَخس بدهد، دو نفر مخالفت کردند یکی مرحوم فریدون آدمیت دیپلمات برجسته و دیگری اردشیر زاهدی. من خودم شاهد بودم که اردشیر گریه می‌کرد. حال در سن ۹۳ سالگی، او همان اردشیر وطن‌پرست است.»  امیر اعتمادی که یکی از مصادیق ایرانیانی است که از دولت‌های خارجی برای تخریب جمهوری اسلامی پول می‌گیرند در توییتر خود بی.بی.سی فارسی را برای انتشار این مصاحبه متهم کرده و نوشته «مصاحبه امروز بی‌بی‌سی با اردشیر زاهدی، اوج رذالت این شبکه بود. مجری از زاهدی می‌پرسد شما طرفدار جمهوری اسلامی هستید؟ و لابد انتظار دارید زاهدی بگوید بله هستم. کلباسی و اردلان و رحیم‌پور و تقی‌زاده و... زیر بار طرفداری‌شون از ج. ا -که آشکارتر از خورشید هست- نمی‌روند.

سعید قاسمی نژاد عضو بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که یکی از نهاد‌های برانداز جمهوری اسلامی در آمریکا به ریاست مارک دووبویتز است پیشتر در اظهار نظری درباره زاهدی گفته بود: موجودات بی کفایت و تباهی از جنس اردشیر زاهدی بودند که موجبات سقوط نظام پیشین و روی کار آمدن این فرقه تبهکار را فراهم کردند... زهی خیال باطل چرا که دیگه تمومه ماجرا.اردشیر زاهدی شاید تنها مقام ارشد دربار پهلوی است که به طور علنی هر چند وقت یک بار مورد تحسین افراد و رسانه‌های حاکمیتی و نزدیک به سپاه قرار می‌گیرد.

سید نظام موسوی مدیرمسئول سابق خبرگزاری فارس به اظهارات زاهدی واکنش نشان داده و در توییتر خود نوشته «روزگار عجیبی است. اردشیر زاهدی داماد شاه مخلوع، در برابر اقتدار مدافعان انقلابی ایران و حاج قاسم سلیمانی سر تعظیم فرود می‌آورد. اما عده‌ای که همه نام و نان و عنوان خود را از این همین انقلاب دارند، روزانه به مایه‌های اقتدار و افتخار کشور سرکوفت میزنند. دشمن هم دشمن‌های قدیم!»  برخی فعالان اصولگرا از این فراتر رفته و خواستار بازگشت زاهدی به کشور شده‌اند. یکی از کاربران توییتر گفته آقای جمهوری اسلامی ... از آقای اردشیر زاهدی برای سفر به وطنش دعوت کنید، اگر دلش بود و تمایل داشت تا هر زمان که خواست پیش ما بماند. قدومشان را بر چشم می‌گذاریم.»

فرید ابراهیمی که از فعالان اصولگرای توییتر است نیز از این فرصت برای حمله به شخصیت‌های اصلاح طلب استفاده کرده و نوشته «یعنی اردشیر زاهدی داماد شاه هم فهمید، این تاجزاده و زیباکلام نفهمیدن! خدایی جفتشون رو با پونصد میلیون سر هم بدیم، زاهدی رو برگردونیم بازم سود خالصه!»  برای فهم بهتر شخصیت زاهدی بازخوانی یکی از گفتگو‌های پیشین او با بی بی سی خالی از لطف نیست. او در مصاحبه‌ای که سال ۲۰۱۸ انجام شده بود به بی بی سی گفته محمد رضا شاه پهلوی را از صمیم قلب دوست داشته و به عقیده او آنچه باعث سرنگونی رژیم شاه شده خیانت افرادی نظیر خودش بوده است. او همزمان از ظریف حمایت کرده و گفته اگر جای او بودم آنقدر تحمل نداشتم.

زاهدی در زمان اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۸ سرمقاله‌ای میهن پرستانه در نیویورک تایمز نوشته و در آن تاکید کرد که «تاریخ به متجاوزان بیگانه آموخته است که از سودای در هم کوبیدن ایران دست بردارند. شتر بیند در خواب پنبه دانه. هیچکس نمی‌تواند ایران در هم بکوبد.»  زاهدی بارها برچسب حمایت از جمهوری اسلامی را از خود دور کرده اما سخنان تلویحی و گاه مستقیمش در حمایت از جمهوری اسلامی بوده است. او در مقاله‌ای که در نیویورک تایمز نوشته، دخالت‌های عربستان در یمن را توحش خوانده و دخالت‌های ایران در سوریه را اقدامی به دعوت دولت سوریه می‌داند.

تحلیل زاهدی از درگیری‌های منطقه برخی را به این باور رسانده که لحن او در برابر جمهوری اسلامی حمایتی است. بی.بی.سی در گزارشی که مدتی پیش منتشر کرده مدعی شده ناسیونالیسم اردشیر زاهدی از جنس میهن پرستی رضا شاه پهلوی است که زمان حمله عراق به ایران، این حمله را محکوم کرده بود!

هرچقدر سخنان زاهدی برای اصولگرایان ایران خشنودکننده است، اما طرفداران سلطنت را عصبانی کرده است. آنها معتقدند اردشیر زاهدی به خاطر طلاق از شهناز پهلوی، از خاندان پهلوی متنفر است بنابراین این صحبت ها را به زبان می‌آورد برخی مخالفان اردشیر زاهدی می‌گویند او دچار زوال عقل شده است. در مقابل گروهی از ملی گرایان نیز از اردشیر زاهدی و حامیان داخلی او عصبانی هستند. آنها مقتقدند پدر اردشیر زاهدی (تیمسار فضل الله زاهدی) که نقش او در کودتای ۲۸ مرداد بر کسی پوشیده نیست، خائن بوده است و نباید فرزند چنین خائنی با برچسب وطن‌پرستی گرامی داشته شود. آنها در شبکه‌های اجتماعی درباره رهبران جبهه ملی که در سال‌های بعد از انقلاب بازداشت شده بودند اشاره کردند و معتقد بودند نیروهای ایدئولوژیک حاکمیت همواره نگاه منفی به مقوله ملی‌گرایی داشته‌اند اما حالا به خاطر منافع خود از صحبت‌های ملی گرایانه فردی که سابقه روشنی نداشته است، حمایت می کنند.

 

کد مطلب: 43510| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۹ ۸:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب