کد مطلب: 43476| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۳ ۱۴:۲:۱۰| نسخه چاپی
ترامپ دستور شلیک به

توییت خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه سپاه پاسداران؛

ترامپ دستور شلیک به "قایق‌های سپاه" را صادر کرد!

بین الملل - ایران نیوز 24: رئیس جمهور آمریکا در توییتی مجوز مقابله ناو‌های آمریکایی با قایق‌های سپاه را صادر کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در توییتی نوشت: به نیرو‌های دریایی آمریکا دستور داده‌ام که اگر قایق‌های ایرانی در دریا مزاحم کشتی‌هایمان شدند به تک تکشان شلیک و آن‌ها را نابود کنند.

این در حالی است که صبح امروز نخستین ماهواره جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت در نخستین واکنش، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به تهدید اخیر ترامپ مبنی بر این‌که در صورت نزدیکی قایق‌های ایران به ناوهای آمریکا در منطقه خلیج فارس، به ناوهای این کشور دستور شلیک داده است، تاکید کرد: آمریکایی‌ها امروز باید به جای قلدری برای دیگران، همه همت خود را بکار بگیرند تا آن دسته از نیروهای‌شان را که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، نجات دهند.

روز ۲۷ فروردین نیروی دریایی آمریکا مدعی شد ۱۱ قایق نیروی دریایی ایران در شمال خلیج فارس چندین بار برای شش ناوجنگی آمریکایی «مزاحمت» ایجاد کرده و در فاصله خطرناکی به آن‌ها نزدیک شده‌اند. آمریکایی‌ها مدعی شدند که بار‌ها به شناور‌های ایرانی اخطار داده‌اند، اما تا یکساعت با پاسخی از جانب شناور‌های ایرانی مواجه نشده‌اند.

طبق ادعای ناوگان پنجم آمریکا، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد قایق‌های ایران به فاصله ۵۰ یاردی ناو یو‌اس‌اس بی پولر و به فاصله ۱۰ یاردی ناو یو‌اس‌سی جی مائویی نزدیک شده‌اند. روز ۳۱ فروردین نیز روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای با جعلی و هالیوودی خواندن روایت آمریکایی از ماجرای ۱۵ آوریل در خلیج فارس، تاکید کرد: مستندات خلاف ادعای آمریکایی‌ها است و هرگونه خطای محاسباتی را قاطعانه پاسخ می‌دهیم.

* واکنش پنتاگون به دستور حمله ترامپ به قایق‌های سپاه

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به تهدید جدید دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج فارس اشاره کرد و نوشت که این تهدید پنتاگون را شگفت‌زده کرده است.ترامپ ساعاتی پیش در پیامی توییتری بار دیگر به ماجراجویی و فرافکنی علیه ایران پرداخت و بدون اشاره به اقدامات خلاف پروتکل‌های دریانوردی نیروهایش در ماجرای اخیر در خلیج‌فارس نوشت که به نیروی دریایی کشورش دستور داده به قایق‌های ایرانی در صورت اقدامات یا تحرکات ایذایی، حمله کنند.

نیویورک‌تایمز افزود که یک مقام وزارت دفاع آمریکا به این روزنامه گفته است که پنتاگون هیچ دستور رسمی از سوی ترامپ برای هدف گرفتن قایق‌های تندروی ایرانی دریافت نکرده است.یک مقام ارتش آمریکا نیز به این روزنامه گفته است که پس از رویداد هفته گذشته در خلیج فارس، هیچ برخورد دیگری میان نیرو‌های آمریکایی و ایرانی اتفاق نیافتاده است. نیویورک‌تایمز نوشت: ترامپ سابقه‌ای طولانی در اعلام سیاست‌هایش از طریق توییتر دارد که با سیاست‌های سنتی متناقض است، این در حالی بوده که وزارت دفاع قواعد سخت‌گیرانه‌ای برای درگیری دارد.

کد مطلب: 43476| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۳ ۱۴:۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب