کد مطلب: 43464| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۱ ۱۳:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
عربستان و روسیه؛ توافق روی میز،جنگ نفتی پشت پرده

عربستان و روسیه؛ توافق روی میز،جنگ نفتی پشت پرده

بین الملل - ایران نیوز 24: در حالی که سقوط ۴۰ درصدی قیمت نفت خام «وست تگزاس اینترمدییت» در بازار آتی برای تحویل ماه آینده میلادی موجب شد تا قیمت نفت خام آمریکا به کمترین میزان در بیش از سی سال گذشته برسد، جنگ نفتی عربستان و روسیه برای حفظ سهم بازار همچنان با قدرت دنبال می‌شود.

خبرگزاری رویترز که داده‌های کشتیرانی را مشاهده کرده، نوشته است علی رغم ادعا‌های مسکو و ریاض که هفته گذشته گفته بودند در صورت لزوم برای متعادل کردن بازار در ماه می به همراه دیگر اعضای اوپک پلاس باز هم از تولید خود خواهند کاست، دو کشور به نبرد نفتی خود در پشت صحنه ادامه می‌دهند.یک منبع آگاه در شرکتی تجاری به رویترز گفته است که ورای اظهارات همکارانه، نبرد همچنان جریان دارد و نرخ رسمی فروش نفت خام عربستان نشان می‌دهد که این پادشاهی بازار آسیا را هدف گرفته است که با وجود رکود جهانی، نسبتا پویا مانده است.

روسیه هم از زمان راه اندازی خط لوله «سیبری شرقی- اقیانوس آرام» (ایسپو) که ظرفیت انتقال روزانه ۱.۶ میلیون بشکه نفت را دارد، به بازار‌های آسیایی متکی است.آرامکو در دومین ماه پیاپی با اعمال تخفیفی قابل توجه، نرخ رسمی فروش به بازار‌های آسیایی را برای ماه می ۳ تا ۵ دلار کاهش داده است. در عین حال، کاهش قیمت آرامکو برای محموله‌های به مقصد اروپا کمتر بوده و در مورد نفت خام سنگین‌تر آن افزایش اندکی هم داشته است. عراق، امارات متحده عربی و کویت هم به همین شکل نفت خام خود را برای بازار‌های آسیایی با تخفیف عرضه می‌کنند.

داده‌های کشتیرانی «رفینتیف ایکون» همچنین نشان می‌دهد که فروش نفت عربستان به اروپا در ماه آوریل از ۲۹ میلیون بشکه در روز هم گذشته است که اندکی کمتر از رکورد اوت ۲۰۱۶ است.عرضه نفت خام آرامکو، از جمله نفت سبک عربی که به لحاظ کیفی نزدیک‌ترین درجه به نفت سبک روسیه را دارد، در ماه جاری میلادی به کشور‌های ایتالیا، ترکیه، یونان، فرانسه و لهستان افزایش خواهد داشت. تمام این کشور‌ها مشتری همیشگی روسیه بوده اند.

یک منبع آگاه در صنعت پالایش اروپا به رویترز گفت: «تقاضا که کاهش می‌یابد، رقابت شدیدتر هم می‌شود. سعودی‌ها اهمیتی نمی‌دهند که به دنبال خریدار چند مایلی را بیشتر طی کنند. ممکن است روسیه هم به پیشنهاد‌های ویژه فکر کندرویترز گزارش داد آرامکو به مشتریان خود در آسیا و اروپا پیشنهاد داده است تا پرداخت پول محموله‌های تحویل شده را تا ۹۰ روز عقب بیاندازند. تاجران نفت می‌گویند مزیت اصلی روسیه در رقابت با عربستان خط لوله گسترده این کشور است که کمک می‌کند تا نفت خام را با قیمت کمتری عرضه کند در حالی که سعودی‌ها باید دنبال نفتکش بگردند و برای انتقال نفت هم پول بپردازند.

کد مطلب: 43464| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۲/۱ ۱۳:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب