کد مطلب: 43346| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱/۱۱ ۱۰:۵:۱۰| نسخه چاپی
استقرار پاتریوت‌های آمریکایی در عراق؛ نبرد بزرگ نزدیک است؟

استقرار پاتریوت‌های آمریکایی در عراق؛ نبرد بزرگ نزدیک است؟

بین الملل - ایران نیوز 24: عراق در روز‌های گذشته شاهد تحولاتی بوده است که گمانه زنی‌ها درباره قصد آمریکا برای حمله گسترده به مواضع الحشد الشعبی را افزایش داده است.

روز جمعه، ، سفارت آمریکا در عراق اعلام کرد وزارت خارجه این کشور دستور داده تمامی کارمندانش در اربیل و بغداد هرچه سریعتر کشور عراق را  به دلیل شیوع ویروس کرونا ترک کنندپس از آن خبر خروج نیرو‌های آمریکایی از پایگاه‌های القیاره، «کی ۱» کرکوک و مقر‌های نظامی در استان نینوا منتشر شد. یک منبع آگاه عراقی در گفتگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: «نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی از مقر‌های نظامی خود در استان نینوا خارج شده و آن را به وزارت دفاع عراق تحویل داده اند. این اقدام در چارچوب خروج ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از پایگاه‌های میزبان نیرو‌های خود در شماری از استان‌های عراق و تکمیل روند خروج از پایگاه القیاره، کی ۱ و دیگر پایگاه‌های نظامی انجام می‌شودائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا هم در بیانیه‌ای اظهار داشت که عملیات نقل و انتقال پایگاه‌ها که از پیش برای آن برنامه‌ریزی شده بود، هیچ ارتباطی با حملات اخیر به پایگاه‌ه‌های عراقی میزبان نیرو‌های ائتلاف بین المللی یا وضعیت کنونی مربوط به شیوع ویروس کرونا در عراق ندارد.

 استقرار پاتریوت و افزایش تحرکات هوایی

کاهش نیرو‌های آمریکایی در عراق با استقرار سامانه‌های پدافندی و پرواز‌های هواپیما‌ها و بالگرد‌های آن موجب شده است تا تردید‌ها درباره قصد و نیت این کشور افزایش پیدا کند.خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه، ۱۱ فروردین، گزارش داد که آمریکا برای حفاظت از نیرو‌های خود در عراق سامانه دفاع موشکی پاتریوت مستقر می‌کند.خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به نقل از مقامات نظامی عراق آورده است که ورود سامانه دفاع موشکی آمریکا بدون موافقت بغداد بوده و آن‌ها «در عمل انجام شده» قرار گرفته اند.

مقامات نظامی آمریکایی و عراقی می‌گویند که نصب و مونتاژ سامانه دفاع موشکی از هفته گذشته آغاز شده است.خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که تا کنون دو سامانه به اربیل عراق منتقل شده‌اند و تعدادی نیز اطراف پایگاه عین الاسد نصب می‌شوند و همچنین تعدادی سامانه نیز به کویت منتقل شده اند تا از آنجا به عراق فرستاده شوند.

تصمیم استقرار سامانه پاتریوت در ماه ژانویه و پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق گرفته شده است. این سامانه که در دیگر کشورهای منطقه هم مستقر است، در جریان حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نشان داد که در مقابل موشک های کروز و پهپادها بسیار آسیب‌پذیر است و هدف از استقرار آن تنها می‌تواند مقابله با موشک‌های بالستیک ایران باشد.همزمان، «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق، نسبت به پرواز‌های غیر قانونی در نزدیکی مناطق نظامی در عراق ابراز نگرانی کرده و گفت: «ما با نگرانی، اطلاعات مربوط به رصد پرواز‌های غیرقانونی در نزدیکی مناطق نظامی توسط نیرو‌های امنیتی خود را پیگیری می‌کنیم و نسبت به عواقب اقدام به این اعمال جنگی غیرقانونی و محکوم شده هشدار می‌دهیم.»

شبکه خبری سعودی «الحدث» نیز شامگاه دوشنبه در گزارشی به نقل از منابع خبری در آمریکا و عراق از احتمال آغاز عملیات گسترده نیرو‌های آمریکایی با نام «طلوع نور» علیه الحشد الشعبی در عراق خبر داد.الحدث در این گزارش اعلام کرد که سخنگوی نیرو‌های آمریکا در عراق گفته است بهتر است مردم از پایگاه و مراکز شبه نظامیان  شیعه دور باشند.از سوی دیگر، «عبدالله غازی» سردبیر روزنامه کویتی «القبس» در حساب توئیتر خود نوشت: «آمریکا تا ۷۲ ساعت آینده به عملیات گسترده‌ای علیه نیرو‌های مقاومت زیر نظر سپاه پاسداران ایران در عراق دست خواهد زد».این شبکه خبری همچنین یادآور شد که از زمان جنگ آمریکا و عراق پس از حمله به کویت، این حجم از حضور بالگرد‌های آپاچی و پهپاد‌های آمریکا بر فراز بغداد و عراق تاکنون سابقه نداشته است.

 اعلام آمادگی الحشد الحشبی و سپاه پاسداران

از جمله، «محمد محیی»، سخنگوی گروه کتائب حزب الله، از گروه‌های الحشد الشعبی عراق در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: «آمریکا می‌داند که گروه‌های مقاومت و به خصوص کتائب حزب الله  مانع اساسی در مسیر پیاده کردن نقشه‌هایش در عراق است. از همین رو سعی در تضعیف آن دارد، اما گروه‌های مقاومت و به خصوص کتائب قدرت و ظرفیت  بالایی برای مقابله با نیروهایش آمریکایی را داراست» . سخنگوی کتائب حزب الله گفت: «ما از نقشه‌های آمریکا چه در داخل عراق و در خارج عراق برای هدف گیری گروه‌های مقاومت آگاهیم. دولت آمریکا درصدد فرار از بحران بزرگ کروناست که این کشور را درگیر کرده است و ترامپ می‌داند که دور دوم ریاست جمهوری را از دست خواهد داد» .

 

«سعد الکعبی»، تحلیلگر سیاسی عراقی، هم ابراز عقیده کرد که نظامیان آمریکایی از برخی پایگاه‌های خود در عراق به این خاطر عقب نشینی کردند تا از واکنش عراقی‌ها به نقشه‌های جدیدشان جلوگیری کنند.الکعبی که با پایگاه خبری المعلومه گفتگو می‌کرد، افزود آمریکا به سبب شیوع ویروس کرونا نظامیان خود را از عراق خارج نکرده است، به ویژه با توجه به اینکه ویروس کرونا به یک وبای همه‌گیر جهانی تبدیل شده و فقط در عراق شیوع پیدا نکرده بلکه آمریکا از نظر آمار بالای مبتلایان رکورد زده است.

وی افزود آمریکا نظامیانش را به سمت اماکن و فواصل دورتری از تیررس موشک‌های مقاومت منتقل کرده تا از واکنش عراقی‌ها به طرح‌های جدیدش دور باشد به ویژه اینکه وزیر دفاع آمریکا و وزیر خارجه این کشور لحن خود را علیه عراق تشدید کرده اند و نیز باید به مقاصد پنهان آمریکا علیه گروه‌های مقاومت اشاره کرد. «کریم علیوی»، نماینده پارلمان و عضو فراکسیون بدر،  در مصاحبه با «السومریه نیوز» گفت که اهداف آمریکا از این مانور و شیوه‌های آن برای ما روشن است و این قبیل حیله‌ها بر گروه‌های ملی تأثیری ندارد چرا که ما به خوبی می‌دانیم که آمریکا خیرخواه عراق و ملت آن نیست.

او اهداف آمریکا از جابه جایی نیروهایش را اینطور برشمرد: «یکی اینکه آمریکا به دنبال ایجاد استحکاماتی برای خود در چند پایگاه مشخص با استفاده از سامانه موشکی پاتریوت و تمامی امکانات دفاعی است و به جای پراکنده شدن نیرو‌ها در مکان‌های مختلف آن‌ها را در چند پایگاه مشخص مستقر کند.» وی افزود که هدف دوم نیز مرتبط با تمایل این نیرو‌ها برای دور نگه داشتن خود از هر گونه حملات تلافی‌جویانه گروه‌های مقاومت در پاسخ به هر گونه تجاوزات احتمالی آمریکا در آینده است و خود همین مسئله بیانگر مقاصد خطرناک آمریکا در مرحله آتی است.

 کریم المحمداوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هم تاکید کرد اطلاعاتی به دست دولت عراق رسیده که نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد علیه حشد شعبی و گروه‌های مقاومت دست به حملات زمینی یا هوایی زده و برخی از رهبران نظامی و حتی سیاسی را ترور کند.سردار «یدالله جوانی»، معاون سیاسی سپاه ایران، درباره برخی اخبار و تحلیل‌ها مبنی بر تحرکات اخیر آمریکا در عراق و تهدید گروه‌های مقاومت در این کشور، به خبرگزاری تسنیم گفت که آمریکایی‌ها با تمرکز بر نوعی عملیات روانی می‌خواهند کار‌های خود را به‌پیش ببرند و در این زمینه تهدیداتی علیه گروه‌های مقاومت در عراق و بعضاً هم تهدیداتی علیه ایران مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه اساساً شرایط منطقه متفاوت از آن چیزی است که آمریکایی‌ها فکر می‌کنند، تأکید کرد: مقاومت امروز در منطقه یک مقاومت یکپارچه است و این‌که  تصور می‌کنند در جغرافیای عراق می‌توانند به‌صورت محدود کاری را انجام دهند تصور باطلی است، گرچه در داخل خود عراق ظرفیت‌های فراوانی از جمله ظرفیت مردم، مقاومت و مرجعیت و آگاهی و هوشیاری‌ای که در مجموعه‌های مختلف در این کشور وجود دارد و اجازه نمی‌دهد آمریکایی‌ها نقشه‌های خودشان را پیاده کنند.

طرح پنتاگون برای حمله به کتائب حزب الله

 تحرکات اخیر آمریکایی ها در عراق در حالی صورت می‌گیرند که روز شنبه، نیویورک‌تایمز گزارش داد پنتاگون در بخشنامه‌ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» کتائب حزب الله تدوین و طراحی کنند. طبق بخشنامه پنتاگون به طراحی‌کنندگان این حمله در مرکز فرماندهی نظامیان آمریکایی در عراق دستور داده شده که اگر نیرو‌های ایرانی نیز در جمع نیرو‌های کتائب حزب‌الله دیده شوند، به اهداف آمریکا تبدیل خواهند شد. آمریکا همواره کتائب حزب الله را متهم می کند که عامل شلیک راکت به سمت نیروها و سفارتخانه این کشور در عراق هستند. حمله راکتی به پایگاه «کی 1» در ماه دسامبر که منجر به کشته شدن یک پیمانکار عراقی- آمریکایی شد، به زد و خوردهایی انجامید که در نهایت به ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس انجامید.

 ایران در پاسخ، پایگاه عین الاسد را هدف حمله موشکی قرار داد. ژنرال «رابرت پی. وایت» فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق، ضمن ابراز نگرانی از دستور پنتاگون هشدار داد چنین اقدامی می‌تواند تقابل خونین و مخرب در منطقه و همچنین جنگ احتمالی با ایران را در پی داشته باشد. نیویورک تایمز به نقل از چند مقام دولتی و نظامی امریکایی گزارش داد در جریان جلسه روز ۱۹ مارس در کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مجوزی برای اجرای چنین عملیاتی صادر نکرده، اما به پنتاگون اجازه داده به تهیه نقشه نظامی برای چنین عملیاتی ادامه دهد.

کد مطلب: 43346| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱/۱۱ ۱۰:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب