کد مطلب: 43318| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱/۶ ۱۱:۰:۱۰| نسخه چاپی
حمله اصول گرایان به « پایتخت 6 »/ شوخی‌های دردسرساز !

عبور «پایتخت» از خط قرمز نیروهای ارزشی؛

حمله اصول گرایان به « پایتخت 6 »/ شوخی‌های دردسرساز !

راديو و تلويزيون - ایران نیوز 24: شوخی‌های سریال پایتخت ۶ چندان به مذاق بدنه اصولگرای جامعه خوش نیامده است. از شب گذشته نیرو‌های ارزشی در توییت‌های مداوم نوشته‌اند جلوی پخش این سریال باید گرفته شود، زیرا با مقدسات شوخی کرده است. اصولگرایان ارزشی نشان داده‌اند نقد آن‌ها همیشه ضمانت اجرایی داشته و پس از نقد رسانه‌های آنها، یا فیلمی از پرده پایین کشیده می‌شود یا جلوی سریال گرفته می‌شود یا یکی از رسانه‌ها توقیف می‌شود.

آخرین قسمت سریال پایتخت، یکی از پرحاشیه‌ترین قسمت‌های ایران سریال در طول ۶ فصل بود؛ چه آنکه از شب گذشته نیروهای اصولگرا با تمام نیرو در حال تاختن به این سریال هستند؛ این اتفاق در حالی افتاده که تهیه کننده این سریال در فصل قبل موسسه اوج وابسته به سپاه بوده و تمام پیام آن در طول آن فصل، تایید رسانه‌ای مبارزه ایران با داعش در خارج از مرزها بوده است. با این پیشینه، حمله نیروهای ارزشی به سریال پایتخت را باید جدی گرفت. در قسمت اخیر سریال پایتخت، نقی معمولی از مکه باز می‌گردد و طنزهایی که نویسنده درباره آداب و مناسک حج به کار برده (از جمله استفاده از دبه از چهار لیتری یا به کار بردن واژه‌های ته استکانی برای تقسیم آب زمزم و حتی نحوه ریختن آب در استکان‌ها و ...) برای برخی از مخاطبان چندان خوشایند نبوده است. برخی کاربران البته به خواندن ترانه آقامون جنتلمنه از ساسی مانکن در این سریال انتقاد داشتند و آن را انحطاط فرهنگی خواندند و نوشتند وقتی بچه‌های دبستانی این آهنگ را می‌خوانند، چرا تلویزیون ایران باید آن را پخش کند

اصولگرایان ارزشی در توییتر معمولا به هر سکانس، به هر شوخی و هر حرکتی با دیده تردید نگاه می‌کند و می‌گویند «سریال شبکه‌های ماهواره‌ای را تطهیر کرد»، «آداب حج را به طنز گرفت»، «به لهجه مردم شمال توهین کرد» و خلاصه مردم را بد خنداند.حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای روحانی در توییتی نوشت: «مجموعه پایتخت در حال بازنمایی فرهنگ عامه‌پسند ایرانی  در آخرین سال‌های قرن جاری است. سریال پایتخت بسیاری از خطوط سبز و سفید و قرمز صداوسیما عبور کرده و بسیاری از آن‌ها را فرسنگ‌ها جابجا کرده است

فارغ از انتقادهایی از این دست، حقیقت آن است که صداوسیما در سال جدید در دستور العملی نانوشته به برنامه‌سازان خود گفته دستشان برای شوخی باز است؛ نمونه آن شوخی‌های و طعنه‌هایی است که در برنامه‌هایی مثل عصر جدید احسان علیخانی، دورهمی مهران مدیری، ویدئو چک عبدالله روا و ... می‌شود. این شوخی‌ها البته در سریال پایتخت بسیار پررنگ‌تر است. یادآوری کلیپ مشهور پیرمردی که با عبارت «یک به یک شما» فحش می‌داد، در تلویزیون جمهوری اسلامی بسیار دور از ذهن بود اما در سکانس دعای نقی معمولی در سریال پایتخت عینا اجرا شد.

سیروس مقدم و محسن تنابنده با فراغ بال شوخی‌های خود را در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهند؛ شوخی با حسن روحانی (استفاده از اصطلاح معروف صبح جمعه باخبر شدن از افزایش قیمت بنزین)، شوخی با چهره‌هایی که با اصلاح طلبان و اصولگرایان نزدیک هستند و از منافع آنها استفاده می‌کنند؛ شوخی با برنامه بفرمایید شام شبکه من و تو یا شوخی با آیت الله جنتی در تلفظ واژه سانتریفیوژ یا سلفی نمایندگان با موگرینی نمونه‌ای از همین شوخی‌ها بود که اتفاقا بسیار بازتاب بود، اما گویا سازندگان سریال پایتخت از خط قرمز نیروهای ارزشی عبور کرده‌اند و این خوشایند این جریان نیست و به همین دلیل است توییت‌های کاربران ارزشی از همان لحظه پخش سریال آغاز شد و نگذاشتند آن قسمت سریال به پایان برسد.

پایتخت ۵ با حمایت سپاه و نهاد‌های فرهنگی وابسته به آن سریال با هدف لزوم حضور نظامیان ایران در سوریه ساخته شد، به همین دلیل نیروهای اصولگرا معتقدند سازندگان سریال پایتخت نمک خورده‌اند و نمکدان شکسته‌اند.چندی پیش سریال «کتونی زرنگی» ساخته علی ملاقلی پور به خاطر اظهار نظرهای سیاسی او در میانه پخش متوقف شد. سریال پایتخت فعلا در چنین شرایطی قرار گرفته و باید دید سیل انتقادات کاربران ارزشی توییتر در انتقاد به شوخی‌های این سریال، چه تاثیری در پخش آن دارد. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط جامعه، بعید است کسی بتواند جلوی پخش سریالی که فعلا قرار است مردم را به هر ترتیبی بخنداند، بگیرد اما اصولگرایان ارزشی نشان داده‌اند نقد آنها همیشه ضمانت اجرایی داشته و پس از نقد رسانه‌های آنها، یا فیلمی از پرده پایین کشیده می‌شود یا جلوی سریال گرفته می‌شود یا یکی از رسانه‌ها توقیف می‌شود.

 

 

 

کد مطلب: 43318| زمان انتشار: ۱۳۹۹/۱/۶ ۱۱:۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب