کد مطلب: 43264| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ ۹:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
دو پادشاه در یک اقلیم

دو پادشاه در یک اقلیم

بین الملل - ایران نیوز 24: عبدالله عبدالله که برای سومین بار در رقابت‌های انتخاباتی افغانستان شرکت کرده بود، این بار یک مراسم تحلیف موازی با رقیب خود اشرف غنی برگزار کرد و روز دوشنبه به عنوان رییس جمهور افغانستان قسم یاد کرد.

با تحلیف همزمان اشرف غنی و عبدالله عبدالله این سوال ایجاد شده که آیا در حال حاضر افغانستان دو رییس جمهور دارد؟ پیش از پاسخ به این سوال لازم است درباره عبدالله عبدالله و نقش سیاسی او در افغانستان بیشتر بدانیم.عبدلله در سال ۱۳۶۲ تحصیلات خود را به پایان رساند و تا سال ۱۳۶۳ در بیمارستان نورِ کابل به عنوان چشم‌پزشک مشغول خدمت بود. در سال ۱۳۶۳ به پاکستان پناهجو شد و تا سال ۱۳۶۴ در بیمارستان سید جمال‌الدین افغانی شهر پیشاور مشغول خدمت به پناهجویان افغانستان بود.عبدالله بعد از تحصیل در رشته پزشکی در دهه ۲۰ زندگی وارد سیاست و جنگ دوشادوش نیرو‌های مقاومت در برابر طالبان به رهبری احمد شاه مسعود شد.

عبدالله عبدالله که یک تاجیک-پشتون است در سال ۲۰۰۱ توسط حامد کرزای به عنوان وزیر خارجه منصوب شد، اما در سال ۲۰۰۶ از سمت خود استعفا کرد.عبدالله برای اولین بار در انتخابات ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) به عنوان کاندیدا وارد رقابت‌های انتخاباتی شد. در دور اول این انتخابات توانست ۳۰.۵۹٪ کل آراء را کسب کند. ابتدا رای حامد کرزی ۵۵ درصد اعلام شد، اما با بررسی تقلب در انتخابات، آرای کرزی به زیر ۵۰ درصد رسید و قرار شد انتخابات به دور دوم کشیده شود، اما عبدالله در اعتراض به عملکرد نادرست حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات، از حضور در دور دوم انتخابات انصراف داد و در نتیجه، حامد کرزی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

در انتخابات ۲۰۱۴ عبدالله عبدلله به عنوان نامزد رسمی جبهه ملی افغامستان با اشرف غنی رقابت کرد. بر اساس نتایج ابتدایی با حدود ۳۰ درصد آرا، بالاترین میزان آرا را به خود اختصاص داده و همراه محمداشرف غنی به دور دوم انتخابات راه یافته بود و با توجه به رای پایین در دور دوم، در نهایت با یک معامله سیاسی میان او و محمد اشرف غنی قدرت میان‌شان تقسیم و غنی به عنوان رئیس‌جمهور اعلام شد.تقسیم قدرت میان غنی و عبدلله به یک رقابت سخت برای اجرای اصلاحات تبدیل شد. این دو رقیب در انتخابات ۲۸ سپتامبر سال گذشته با هم وارد رقابت شدند. اتهام تقلب، مشکلات فنی دستگاه‌های بیومتریک رای گیری، خشونت و سایر بی نظمی‌ها به این انتخابات وارد شد.

 عبدلله عبدالله رسما اعلام کرد در این انتخابات تقلب شده و نتیجه انتخابات را قبول ندارد. در ماه فوریه کمیسیون انتخابات اعلام کرد اشرف غنی با کسب ۵۰.۴۶% پیروز رقابت‌های انتخاباتی بوده است. اما عبدالله اعلام کرد خودش پیروز انتخابات بوده و باید دولت تشکیل دهد. اعتراض اصلی عبدالله غنی به آرای باطله و مشکوک انتخابات بود.برای اینکه از نظر عددی با اعتراض عبدالله آشنا شوید کافی است به اعداد توجه کنید. کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد محمد اشرف غنی با کسب بیش از ۹۰۰ هزار رای و با ۵۰.۶۴ درصد پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.براساس این گزارش، عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی با بیش از ۷۰۰ هزار رای و ۳۹.۵۲ درصد در رده دوم قرار گرفته است.

 ۳۰۰ هزار رای باطله در این انتخابات اعلام شده که در صورت سرازیر شدن حتی ۲۰۰ هزار رای باطله به صندوق رای عبدالله، نتایج انتخابات این کشور تغییر می‌کرد. بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که ششم مهر برگزار شد، شرکت کردند. ابتدا آمریکا هیچ اقدامی برای شناسایی اشرف غنی به عنوان رییس جمهور افغانستان انجام نداد، اما زمانی که مراسم تحلیف غنی در روز دوشنبه برگزار شد، زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و مقامات ارشد سازمان ملل و برخی دیپلمات‌های غربی در این مراسم شرکت کردند و این به معنای به رسمیت شناختن غنی به عنوان رییس جمهور بود. دیپلمات‌ها و تحلیلگران سیاسی به رویترز گفته‌اند که دعوای بین غنی و عبدالله مراحل بعدی صلح بین آمریکا و طالبان را دچار پیچیدگی می‌کندو

قدم بعدی اشرف غنی چه خواهد بود؟

 الجزیره در گزارشی نوشته به نظر می‌رسد با حضور دیپلمات‌های خارجی در مراسم تحلیف غنی، او دست بالا را در برابر عبدالله دارد. در اولین اطلاعیه بعد از مراسم تحلیف، غنی خواستار تشکیل تیم مذاکره برای مذاکرات بین الافغانی شد. مذاکراتی که به واسطه بحران‌هایی که در افغانستان وجود دارد به تاخیر افتاده است. این مذاکره قرار بود روز پنجشنبه در یک مکان نامعلوم برگزار شود.اشرف غنی که ابتدا با آزادی زندانیان طالبان (که یکی شرط‌های آمریکایی‌ها در مذاکره و توافق با طالبان بوده) مخالفت کرده بود الان اعلام کرده حاضر است زندانیان طالبان را حاضر کند و همین مساله حمایت آمریکایی‌ها را برای او به ارمغان آورده است. اشرف غنی در سخنرانی روز تحلیف خود وعده داد که به زودی زندانیان را آزاد خواهد کرد.مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای رسمی موضع آمریکا را اعلام کرده و گفته ایالات متحده قویا با شکل‌گیری دولت موازی و استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف است.

گزینه‌های عبدالله عبدالله چیست؟

 این سومین انتخاباتی است که عبدالله در آن شرکت کرده و با اتهام تقلب به پایان رسیده است. عبدالله در سال ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از قدرت حاکمه و رییس هیات اجرایی وارد عمل شد. جایگاهی که با رایزنی‌های آمریکا به او داده شد، اما به سختی با اشرف غنی در این سال‌ها کنار آمده بود.او یکی از رهبران مهم سیاسی در افغانستان است که خاستگاه سیاسی قابل توجهی در بین گروه‌های قومی مختلف کشور دارد. در جریان سخنرانی مراسم تحلیف موازی، عبدالله اعلام کرد که با فرآیند صلح همراهی خواهد کرد و گفت: اولین اولویت او برای دولتش ایجاد ثبات سیاسی و شکل‌گیری تیم مذاکره است.

 تحلیلگران معتقدند دعوای سیاسی بین گروه‌های حاکم بزرگترین چالش شکل‌گیری مذاکرات بین الافغان است. فیض محمد زلند تحلیلگر سیاسی در کابل به الجزیره گفته عبدالله حمایت رهبران سیاسی کلیدی افغان را که می‌توانند با هر دستور کاری توسط اشرف غنی مخالفت کرده و آن را به گل بنشانند، دارد. در نتیجه اینکه غنی بتواند به تنهایی مذاکرات بین الافغان را کلید بزند کار بسیار سختی است.به گفته این تحلیلگر سیاسی، طالبان نیز با تیمی که با بقیه سران سیاسی کشور در تضاد و مخالفت باشد مذاکره نخواهد کرد. از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که به حاشیه رانده شدن عبدالله به نفع فرآیند صلح نیست.

 محمد شفیق حمدان مشاور ارشد سابق اشرف غنی و مشاور ارشد پیشین ناتو در افغانستان به الجزیره گفته فکر می‌کنم آمریکا به نگرانی‌های عبدالله درباره انتخابات اهمیتی نمی‌دهد. فقدان دیپلمات‌های آمریکایی در مراسم تحلیف او نیز نشان داد که آمریکا عبدالله را به حال خود رها کرده است. این یعنی او احتمالا به زودی فرآیند صلح آمریکا و طالبان را دچار چالش خواهد کرد.این مقام افغان پیشین گفته فراموش نکنید که عبدالله عبدالله رهبری بسیاری از سران و فرماندهان مجاهدین را که در جنگ با طالبان درخط مقدم بوده‌اند را بر عهده دارد و حمایت‌های او از مذاکرات بین الافغان کلیدی است.

 آمریکا کجای ماجرای افغانستان ایستاده است؟

 ایالات متحده آمریکا رسما اعلام کرده نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد حتی با این تصور که طالبان ممکن است قدرت را در کشور به دست بگیرد.در بیانیه‌ای که سخنگوی نیرو‌های آمریکایی در افغانستان، کلونل سونی لگت روز دوشنبه منتشر کرد گفته شده کاهش نیرو‌های آمریکایی در دستور کار قرار گرفته است و این بخشی از توافق آمریکا و افغانستان است.لگت همچنین گفته نیرو‌های ارتش قرار است ۸۶۰۰ نیروی خود را ظرف ۱۳۵ روز به آمریکا برگردانند و خروج کامل نیرو‌ها ظرف ۱۴ ماه بر اساس توافق انجام خواهد شد. اخیرا اعلام شده آمریکا حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که از این میان ۸ هزار نفر نقش مستشاری برای نیرو‌های امنیت ملی افغان دارند.حمدان به الجزیره گفته با وجود من دولت افغانستان در آستانه سقوط است و دو رییس جمهور همزمان در این کشور به معنای شروع یک جنگ داخلی خونین دراین کشور است.

 

کد مطلب: 43264| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ ۹:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب