کد مطلب: 43145| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۵ ۱۰:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
کرونا در ایران؛ کشورهای همسایه مرزهای خود را به روی ایرانیان بستند

کرونا از مشهد به کویت رسید!

کرونا در ایران؛ کشورهای همسایه مرزهای خود را به روی ایرانیان بستند

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: با بالاگرفتن آمار‌های مبتلایان به کرونا در ایران و پس از گزارش چند نمونه انتشار این بیماری در کشور‌های دیگر بعد از سفر شهروندان ایرانی مبتلا، برخی از همسایگان ایران تمهیدات خود به‌منظور پیشگیری از ورود این بیماری به کشورشان را بیشتر کردند. کویت، امارات متحده عربی، ارمنستان، پاکستان، ترکیه و همچنین کشور دیگری در منطقه، یعنی عربستان سعودی، در میان این کشور‌ها هستند.

ترکیه اعلام کرد که مرز‌های خود با ایران را در‌پی شیوع ویروس «کرونا» به‌طور موقت خواهد بست. به گزارش ایلنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ترکیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «پس از افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، تصمیم گرفته‌ایم که مرز زمینی خود با این کشور را به‌طور موقت ببندیم» . وزارت خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای از شهروندان این کشور خواست تا از سفر‌های غیرضروری به ایران خودداری کنند. به گزارش ایلنا، به نقل از ارمن‌پرس، وزارت امور خارجه ارمنستان در این بیانیه اعلام کرد: «ما همکاری‌های نزدیکی با مقام‌های ایران و گرجستان برای تبادل اطلاعات و اتخاذ تدابیر لازم به‌دنبال شیوع ویروس کرونا داریم.

 ما اخبار به‌روز درباره تدابیر اتخاذشده را اعلام خواهیم کرد و از شهروندان ارمنی می‌خواهیم از سفر‌های غیرضروری به ایران خودداری کنند». همچنین سفارت ارمنستان در ایران از توقف فعالیت‌های این سفارت به‌صورت موقت خبر داد. به گزارش ایلنا، به نقل از رادیو عمومی ارمنستان، سفارت ارمنستان در ایران از ۲۳ فوریه سال ۲۰۲۰، یعنی از روز گذشته، به‌طور موقت فعالیت اداره کنسولی و پذیرش شهروندان را به‌طور موقت متوقف می‌کند.سفارت در این بیانیه بابت این مشکل از شهروندان عذرخواهی کرد. سفارت جمهوری ارمنستان درباره زمان از‌سرگیری فعالیت‌های سفارت اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

 در این خبر البته اشاره نشده است که این تصمیم دقیقا به چه دلیل گرفته شده است، اما با توجه به بیانیه وزارت خارجه این احتمال وجود دارد که شیوع کرونا در این تصمیم نقش داشته باشد. در همین زمینه یکی از نمایندگان مجلس این کشور نیز خواستار توقف پرواز‌های ایران- ارمنستان و بستن مرز شد.

به گزارش ارمن‌پرس، ادمون ماروکیان، نماینده مجلس ملی ارمنستان گفت: «در شرایط فعلی، ما اعتقاد داریم که بستن مرز ارمنستان و ایران و توقف پرواز‌های ایران- ارمنستان تا زمان مهار کرونا‌ویروس در ایران ضروری است». او در ادامه گفت: «اطلاعات نگران‌کننده‌ای از طرف دوستانمان در ایران به دست ما می‌رسد. در شرایط فعلی، ما معتقدیم که لازم است مرز زمینی و هوایی ایران و ارمنستان به‌صورت موقت بسته شود. این یک ضرورت به نفع امنیت ملی ما است، زیرا اتخاذ‌نکردن اقدامات مناسب می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد». نماینده مجلس ملی ارمنستان در ادامه نوشت: «ما نگرانی و شفقت خود را به مردم ایران ابلاغ می‌کنیم و ابراز امیدواری می‌کنیم که آن‌ها بتوانند این فاجعه را مهار کنند» .

وزارت بهداشت کویت نیز اعلام کرد که شهروندان کویتی از ایران خارج و به کویت باز گردانده خواهند شد. به گزارش ایلنا به نقل از نشنال، وزارت بهداشت کویت اعلام کرده است که پس از درگذشت دو نفر دیگر براثر کرونا‌ویروس در ایران، ۷۵۰ شهروند کویتی را از ایران باز می‌گرداند.اولین پرواز صبح شنبه با انتقال ۱۳۰ نفر در کویت به زمین نشست و دکتر بازل آل‌صباح، وزیر بهداشت کویت، تأیید کرد که همه عاری از ویروس هستند و از نظر سلامتی و روحیه شرایط مطلوبی دارند.

 او گفت: «ما با مقام‌های ایرانی ارتباط برقرار کرده‌ایم آن‌ها اطمینان داده‌اند که تمام اقدامات لازم قبل از پرواز دوشنبه از ایران انجام می‌شود. همین اقدامات برای همه پرواز‌هایی که از کشور‌های آلوده به کروناویروس صورت می‌گیرد، انجام خواهد شد». ایلنا همچنین به نقل از اسکای‌نیوز می‌نویسد اداره بنادر کویت در بیانیه‌ای ورود هر نوع کشتی از ایران به کویت را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد.عربستان نیز شهروندان خود را از سفر به ایران منع کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، شهروندان سعودی از سفر به ایران برای مقابله با کرونا‌ویروس منع شده‌اند. همچنین عربستان از سفر مسافران غیرسعودی که به ایران سفر داشته‌اند نیز جلوگیری می‌کند، مگر اینکه این افراد یک دوره ۱۴روزه کمون ویروس کرونا را گذرانده باشند.

پاکستان نیز به دلیل شیوع کروناویروس در ایران، در مرز مشترک با ایران، شرایط اضطراری وضع کرد. به گزارش خلیج‌تایمز، دولت پاکستان در استان بلوچستان پاکستان که دارای مرز با ایران است به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط اضطراری وضع کرده است. عمران خان نخست‌وزیر پاکستان، به رئیس وزیر بلوچستان گفته است که تمام اقدامات پیشگیرانه و مقابله با ویروس کرونا را در این استان انجام دهد.  در لبنان، پس از تأیید اولین مورد کروناویروس در یک زن ۴۵ ساله لبنانی که از شهر قم ایران باز‌می‌گشت، اعتراض‌هایی درباره عدم توقف پرواز از ایران شکل گرفته است. عراق پیشتر محدودیت‌هایی بر مرز مشترک خود با ایران اعمال کرده بود.

کرونا از مشهد به کویت رسید!

وزارت بهداشت کویت ابتلای سه تن به ویروس کرونا در این کشور را تایید کرد و اعلام کرد این سه نفر اخیرا از مسافرت به کشور ایران بازگشته بودند. به گزارش القبس کویت، وزارت بهداشت کویت طی بیانه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که آزمایشات اولیه انجام شده بر روی تعدادی از مقیمان این کشور که اخیرا از شهر مشهد در جمهوری اسلامی ایران به کشور بازگشته اند، منجر به شانسایی سه مورد ابتلا به کروناویروس جدید شده است.

این وزارتخانه در بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: پرونده اول مربوط به یک شهروند کویتی ۵۳ ساله است و پرونده دوم برای یک شهروند سعودی ۶۱ ساله است. وضعیت بهداشتی این افراد تاکنون عادی است و هیچ علائمی از این بیماری را نشان نداده اند. با این حال وزارت بهداشت کویت تابعیت مورد سوم را مشخص نکرد، اما سن این فرد را ۲۱ سال ذکر کرده است. وزارت بهداشت کویت همچنین با اعلام اینکه هر سه مورد تحت نظارت دائمی کادر پزشکی قرار دارند، تأکید کرد: وزارت بهداشت با هماهنگی دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط در کشور، اقدامات احتیاطی لازم را مطابق با توصیه‌های علمی، شرایط و ضوابط مصوب سازمان جهانی بهداشت انجام خواهد داد. این وزارت همچنین افزود: وزارت بهداشت این آزمایش‌های تشخیص کروناویروس جدید را با استفاده از کیت‌های آزمایشی مخصوص که برای تشخیص ویروس کرونا تأیید شده اند انجام داده است.

کد مطلب: 43145| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۵ ۱۰:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب