کد مطلب: 42993| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ ۱۴:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
برگزاری بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم روستاییان و عشایر در دهه فجر

برگزاری بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم روستاییان و عشایر در دهه فجر

فرهنگی - ایران نیوز 24: نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی از بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآنی ویژه مناطق روستایی و عشایری با حضور بیش از 10 هزارمتقاضی خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی با بیان اینکه کارگروه روستایی و عشایری متصدی برگزاری برنامه های ده فجر در مناطق روستایی و عشایری خواهد بود، ادامه داد: روستاییان و عشایر در برگزاری این برنامه ها که شامل ۱۸ سرفصل می شود نقش بسزایی خواهند داشت.وی  با اشاره به اینکه برنامه های کارگروه روستایی و عشایری برنامه های ویژه ای برای جوانان دارند، عنوان کرد: مردم در همه کارها باید مشارکت داشته باشند و این برنامه ها نیز به صورت مردمی و با مشارکت جوانان در روستاها و مناطق عشایر نشین برگزار می شود.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی شناسایی و معرفی چهره ها و شخصیت های موثر در انقلاب را یکی از اقدامات کارگروه روستایی و عشایری در ایام الله دهه فجر برشمرد و اظهار داشت: بسیاری از افراد جامعه تاریخ انقلاب را نمی دانند و یکی از سرفصل های فعالیت این کارگروه بیان تاریخ انقلاب است.وی ادامه داد: همچنین برگزاری یادواره شهدا، دیدار با خانواده معظم شهدا، برگزاری مسابقات قرآنی، تهیه نماهنگ‌های مناسبتی و انقلابی از جمله ویژه برنامه های مهم  کارگروه روستا و عشایر در ایام الله دهه فجر خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی اضافه کرد: مسابقات قرآنی که در دهه فجر برگزار می شود با هدف فرهنگ سازی و توجه به قرآن کریم است؛ در بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآنی ویژه مناطق روستایی و عشایری در سنین بین ۱۸ تا ۴۱ سال برگزار می شود.نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی افزود: مسابقات قرآنی به این منظور در ایام الله دهه فجر برگزار می شود چون انقلاب ما قرآنی بود؛ مسابقات در بخش های مختلف قرائت، حفظ، اذان، دعاخوانی و تفسیر موضوعی برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته قریب به ۷۲۰ جشن انقلاب در روستاها و مناطق عشایر نشین برگزار شد، ابراز کرد: ۹۴یادواره شهدا، ۱۹۱دیدار با خانواده شهداء، ۳۳ نمایشگاه تولیدات خانگی، ۱۵۳ دوره برگزاری بازی های بومی و محلی در روستاها و مناطق عشایر نشین برگزار شد. حجت‌ الاسلام والمسلمین تقوی با اشاره به اینکه قریب به ۱۵ هزار گروه جهادی به صورت خودجوش در روستاها فعالیت می کنند، گفت: به واسطه همین فعالیت ها است که ما امروز شاهد رشد معکوس مهاجرت هستیم و می بینم بسیاری از روستاییان به روستاهای خودشان برگشتند و مشغول دامداری و کشاورزی هستند..

وی با تشریح جزئیات این مسابقات، ادامه داد: این مسابقات در رشته‌های قرائت، حفظ ۱، ۵ و ۱۰ جزء، ترتیل قرآن کریم، دعاخوانی، مفاهیم و تفسیر موضوعی آیات مربوط به کشاورزی با همکاری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و کانون فرهنگی هنری مساجد برگزار می‌شود.

فعالیت بیش از هزار موسسه قرآنی مردم نهاد در سراسر کشور

 مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها فرمودند باید امور فرهنگی به مردم محول شود، گفت: اتحادیه تشکل های قرآنی کشور نیز از بدو تاسیس تاکنون همین رویکرد را دنبال می کند و بنا دارد از ظرفیت نهادهای مردمی در توسعه فرهنگ قرآنی استفاده کند.

 حسن محمدی با اشاره به فعالیت بیش از هزار موسسه قرآنی مردم نهاد در سراسر کشور، افزود: این شبکه عظیم قرآنی می تواند بستر مهمی برای تحولات بزرگ فرهنگی در سراسر کشور باشد. بنابراین ما آمادگی داریم با همکاری دستگاه های مختلف این ظرفیت را در اختیار دستگاه های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی قرار دهیم.محمدی به برگزاری مسابقات قرآنی در روستاهای سراسر کشور اشاره کرد و یادآور شد: این اتحادیه از سال 97 همکاری خود را با وزارت جهاد کشاورزی در قالب تامین بخشی از هزینه های مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه مناطق روستایی و عشایری آغاز کرد که این همکاری در سال 99 به صورت جدی تر و البته به صورت آزمایشی دنبال می شود.

 مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور اضافه کرد: انشاءالله همکاری ما در همکاری مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه مراکز روستایی و عشایری با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در دوره های بعدی به ویژه در سال 99 به نقطه اوج خود خواهد رسید. وی ادامه داد: بیش از 90 درصد بار آموزش قرآن در کشور بر دوش محافل و موسسات مردمی است که در صورت تقویت این نهادها و موسسات شاهد انس بیشتر مردم با قرآن خواهیم بود.

 محمدی با بیان اینکه شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسیار دردناک بود، خاطرنشان کرد: البته خون این شهید بزرگوار موج عظیمی از وحدت ملی در کشور ایجاد کرد، از همین رو، بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه مناطق روستایی و عشایری به یاد این شهید برگزار می شود.

کد مطلب: 42993| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ ۱۴:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب