کد مطلب: 42794| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ ۱۰:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
روایت مسعود بارزانی از نقش سردار سلیمانی در نجات اربیل

روایت مسعود بارزانی از نقش سردار سلیمانی در نجات اربیل

بین الملل - ایران نیوز24: روزنامه زمان، چاپ ترکیه در هجدهم دی ۹۳ یعنی اوایل خیزش داعش برای تصرف عراق با مسعود بارزانی رییس وقت اقلیم کردستان عراق مصاحبه‌ای داشت تحت عنوان: «اربیل چگونه نجات یافت».

در بخشی از این مصاحبه، مسعود بارزانی روایتی از نقش بی بدیل سردار شهید قاسم سلیمانی در متوقف کردن یورش داعش به اقلیم کردستان ارائه می‌دهد که در ادامه می‌خوانید:

* ما می‌دانیم که اربیل به دست داعش در حال سقوط بود؛ چه اتفاقی افتاد که داعش نتوانست وارد شهر شود؟

بارزانی: بله همه می‌دانند که داعش به دروازه‌های اربیل رسیده بود و بیم آن می‌رفت که شهر عن قریب اشغال شود. من پس از حمله داعش با آمریکایی ها، ترک ها، انگلیس، فرانسه و حتی عربستان تماس گرفتم که همه مقامات این کشور‌ها درجواب گفتند که فعلا هیچ کمکی نمی‌توانند بکنند.من فورا با مقامات ایرانی تماس گرفتم و به آن‌ها صریحا گفتم که شهر در حال سقوط است اگر نمی‌توانید کمکی کنید ما شهر را تخلیه می‌کنیم؛ لذا مقامات ایرانی فورا شماره تماس قاسم سلیمانی را به من دادند و گفتند حاج قاسم نماینده تام الختیار ما در امور مبارزه با داعش است؛ لذا فورا با حاج قاسم تماس گرفتم و اوضاع رادقیقا شرح دادم. حاج قاسم به من گفت: من فردا صبح بعد از نماز صبح اربیل هستم. به اوگفتم فردا دیر است همین حالا بیایید.

حاجی گفت: کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار

بارزانی در ادامه می‌گوید: فردا صبح حاج قاسم در فرودگاه اربیل بود. من به استقبالش رفتم. حاجی با ۵۰ نفر از نیرو‌های مخصوصش آمده بود. آن‌ها سریعا به محل درگیری رفتند و نیرو‌های پیشمرگه را سازماندهی دوباره کردند و در عرض چند ساعت ورق به نفع ما برگشت. در ضمن کمک‌های تسلیحاتی ایران نیز برای ما رسید.حاج قاسم چند تن از نیروهایش را جهت مشاوره نظامی در اربیل گذاشت و خودش به کربلا بازگشت.

بارزانی می‌گوید: ما بعد‌ها یک فرمانده داعش را اسیر کردیم و از او پرسیدیم چگونه شد شما که در حال فتح اربیل بودید یک باره عقب نشستید؟ این اسیر داعشی به ما گفت: نفوذی‌های ما در اربیل به ما خبر دادند قاسم سلیمانی در اربیل است لذا روحیه افراد ما بهم ریخت و عقب نشستیم. بارزانی در بخش دیگری از این مصاحبه گریزی به کوبانی می‌زند و می‌گوید: اگر راهنمایی‌های سردار سلیمانی نبود در کوبانی داعش قتل عام بزرگی بوجود می‌آورد و ما خود را مدیون سردار سلیمانی می‌دانیم.

کد مطلب: 42794| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ ۱۰:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب