کد مطلب: 42689| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳۰ ۹:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
جنجال جدید عربستان و امارات در جهان اسلام

جنجال جدید عربستان و امارات در جهان اسلام

بین الملل - ایران نیوز 24: عربستان سعودی و امارات متحده عربی که سابقه اقدامات غیرمتعارف سیاسی و دیپلماتیک را در کارنامه خود دارند؛ از بازداشت نخست وزیر یک کشور دیگر در خاک خود تا قتل یک روزنامه نگار خودی در کشور دیگر، اکنون مرحله جدیدی از اقدامات نامتعارف خود را آغاز کرده اند.

عربستان و امارات کشورهایی همچون پاکستان و اندونزی را تهدید کردند که اگر در نشست سران کشورهای اسلامی در مالزی شرکت کنند، تبعاتی برای آن ها به همراه خواهد داشت.وب‌ سایت انگلیسی زبان «داون» به نقل از گزارش تارنمای ترکیه‌ای "دیلی صباح" نوشت: اردوغان در جریان گفت‌ وگو با نمایندگان رسانه‌های ترکیه گفت که پاکستان به دلیل فشارهای سعودی و احتمال تحریم‌های اقتصادی این کشور مجبور به عقب نشینی از اجلاس سران کوالالامپور شده است. در این گزارش به نقل از اظهارات اردوغان آمده است: این نخستین باری نیست که عربستان و امارات به یک کشور برای انجام کاری و یا انجام ندادن آن، فشار می‌آورند.

رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: متأسفانه فشار‌های عربستان علیه پاکستان مشهود است. آنان (سعودی‌ها) قول‌هایی نیز برای پشتیبانی از بانک مرکزی پاکستان داده‌اند. از همه مهم‌تر، نزدیک به چهار میلیون پاکستانی در عربستان مشغول به کارند و آنان تهدید کرده‌اند بنگلادشی‌ها را جایگزین نیرو‌های کاری پاکستان می‌کنند.اردوغان افزود: سعودی‌ها علاوه بر این، تهدید کردند پولی را که به حساب بانک مرکزی پاکستان ـ برای کمک به تقویت ذخایر ارزی ـ واریز کرده بودند، پس خواهند گرفت و به همین دلیل، پاکستان نیز با توجه به مشکلات اقتصادی مجبور به تسلیم شدن در برابر خواسته‌های عربستان شد.

تارنمای داون نوشت: وزارت امور خارجه پاکستان تاکنون هیچ واکنشی به اظهارات منتشره به نقل از رئیس جمهوری ترکیه نشان نداده است.در همین رابطه، روزنامه ترک «ینی شفق» در گزارشی به این مساله پرداخته و نوشت: به نظر می‌رسد آن‌ها از اقتصاد به عنوان ابزاری برای باج گیری استفاده می‌کنند.در ادامه این مطلب آمده است: ما از مشکلات، معضلات و چالش‌های پیش روی پاکستان آگاه هستیم. با این حال، هنوز هم شگفت آور و به همان اندازه غم انگیز است که تسلیم کشوری مانند امارات شد. هر دو کشور تهدیدی مشابه علیه اندونزی ایجاد کردند؛ بنابراین، جاکارتا نیز از حضور در این اجلاس خودداری کرد. آن‌ها به نمایندگی از ایالات متحده، اسرائیل و انگلستان علیه مسلمانان می‌جنگند. این اجلاس که با هدف تمرکز بر مشکلات جهان اسلام و پیشنهادها برای حل این مشکلات برنامه ریزی شده بود، توسط امارات، عربستان سعودی و مصر با اخلال مواجه شد.

بیانیه رسمی پاکستان درباره عدم حضور در نشست کوالالامپور

وزارت امور خارجه پاکستان پس از چند روز سکوت در قبال پرسش‌های متعدد رسانه‌های داخلی و خارجی مبنی بر دلایل انصراف عمران‌خان از حضور در اجلاس سران کوالالامپور، اعلام کرد: اسلام‌آباد خواهان آنچه در این بیانیه "انشقاق میان ملل اسلامی" خوانده شده، نیست.در این بیانیه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه پاکستان آمده است: اکنون زمان انجام تلاش‌ها برای رفع نگرانی‌های اصلی کشور‌های بزرگ مسلمان در ارتباط با تقسیم احتمالی بین ملل اسلامی است و پاکستان به همین دلیل در نشست کوالالامپور شرکت نکرد.در این بیانیه آمده است: پاکستان به نقش خود برای تحکیم همبستگی میان ملت اسلامی و مقابله با چالش‌های پیش روی جهان اسلام ادامه می‌دهد.

عربستان سعودی و کشور‌های حاشیه خلیج فارس آن‌هایی بودند که حمله به عراق را رهبری کردند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی دلیلی هستند که امروز یمن در این وضعیت قرار دارد. آن‌ها کسانی هستند که کودتا را در سودان ترتیب دادند. آن‌ها کسانی هستند که سوریه را به چنین فاجعه‌ای کشانده اند و همچنین بخشی از سناریوی تقسیم لیبی هستند.در ادامه این مطلب آمده است: امارات متحده عربی و عربستان در حال ایجاد یک شکاف بزرگ در جهان اسلام با محوریت مقابله با ایران و ترکیه هستند؛ اما آن‌ها باید بدانند که ثروت و شکوه پوشالی شان با یک موشک از بین خواهد رفت!

ماجرا چیست؟

اجلاس اسلامی کوالالامپور روز چهارشنبه در پایتخت مالزی با حضور سران و نمایندگان شش کشور اسلامی اندونزی، پاکستان، ترکیه، ایران، مالزی و قطر آغاز شد و امروز شنبه نیز خاتمه پیدا می‌کند.مالزی از هیچ یک از کشور‌های جهان عرب و در راس آن‌ها عربستان برای حضور و شرکت در این اجلاس دعوت نکرد و همین امر خشم و نارضایتی آن‌ها را برانگیخته است.بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران جهان اسلام، این اجلاس را «هسته سازمان جدید اسلامی» و «جایگزین احتمالی سازمان همکاری اسلامی» توصیف کردند که البته با انتقاد دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و برخی از مقامات سعودی و اماراتی و بحرینی همراه شده است.

«یوسف العثیمین»، دبیر کل سعودی سازمان همکاری اسلامی در واکنش به این اجلاس گفت: سازمان همکاری اسلامی نهادی برای گردهم آمدن همه مسلمانان است و هر اقدام اسلامی مشترک باید در چهارچوب این سازمان انجام شود. وی ضمن محکوم کردن این اجلاس، تصریح کرد: هر اقدام خارج از سازمان همکاری اسلامی، تضعیف اسلام و امت اسلامی است. برگزاری چنین نشست‌هایی خارج از این سازمان، قدرت رای دهی جهان اسلام در برابر جامعه جهانی را تضعیف خواهد کرد و این مساله به معنای ضعیف شدن اسلام و جامعه مسلمان است.

العثیمین ادامه داد: اینکه یک عضو اقدام به برگزاری نشستی مختص جهان اسلام خارج از چارچوب سازمان بکند، به معنای ضربه زدن به همبستگی اسلامی، ایجاد تفرقه و ساز مخالف زدن است. برگزاری چنین اجلاس‌ها و دیدار‌هایی خارج از سازمان به نفع امت اسلامی نیست، به ویژه در زمانی که دنیا شاهد نزاع‌های متعدد است. دبیر کل سازمان همکاری اسلامی گفت: دعوت برای شرکت در چنین دیدار‌ها و اجلاس‌هایی خارج از سازمان اتفاقی بی سابقه است. این سازمان، صدای جامع و سکوی بزرگی است که عالم اسلامی از شرق تا غرب را زیر لوای خود دارد.العثیمین در حالی به برگزاری این اجلاس انتقاد کرده که بسیاری از کارشناسان و مقام‌های عربی بار‌ها بر ناکارآمدی سازمان همکاری اسلامی در حل مشکلات و مسائل جهان اسلام تاکید کردند.

همچنین درباره عملکرد سازمان همکاری اسلامی که پس از سازمان ملل متحد دومین نهاد بزرگ بین المللی است، سوال‌های متعددی وجود دارد.به عقیده کارشناسان، کشور‌های نفت خیز و سرمایه داری چون عربستان و امارات سال هاست با دلار‌های نفتی خود، آرای شمار زیادی از اعضای سازمان همکاری اسلامی را به نفع سیاست‌های منطقه‌ای خود خریداری می‌کنند.سران عربی حوزه خلیج فارس در صفحات شخصی خود در توئیتر از این اجلاس با هشتگ «اجلاس ضِرار» که منظور اجلاسی منافقانه است، یاد کردند و مدعی شدند این اجلاس به سبب غیاب سعودی، شکست خورده است.

واکنش نمایندگان مجلس پاکستان

روز گذشته (پنجشنبه) نمایندگان مجلس پاکستان و همچنین شخصیت‌های سرشناس سیاسی این کشور که عدم حضور در نشست اسلامی کوالالامپور را معنادار می‌دانند، خواستار آگاه شدن از علل غیبت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در این کنفرانس بین المللی شدند.برخی سیاستمداران و منابع آگاه در پاکستان، عدم حضور نخست وزیر این کشور در نشست کوالالامپور را نتیجه فشار‌های خارجی به ویژه ملاحظات برخی متحدان عربی دولت اسلام‌آباد می‌دانند، اما عمران‌خان «منافع ملی» را دلیل انصراف خود از سفر به کوالالامپور اعلام کرد.سناتور "سید مشاهد حسین" از حزب مسلم‌لیگ نواز و رئیس کمیته دائمی روابط خارجی مجلس سنای پاکستان، گفت: تصمیم دولت برای انصراف از شرکت در نشست سران اسلامی بسیار تبعات خطرناکی به همراه دارد.

وی افزود: عدم حضور در نشست مهم کوالالامپور و آن هم زمانی که کشور‌های مهم منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، مالزی و ترکیه از مواضع پاکستان درخصوص مسائل منطقه‌ای حمایت می‌کنند، به ضرر کشور تمام می‌شود. به گفته منابع خبری پاکستان، عمران‌خان در کنار سران مالزی و ترکیه، جزو افرادی بود که در حاشیه اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، تصمیم گرفتند که برنامه نوینی برای مقابله با اسلام‌هراسی به اجرا گذاشته و در این خصوص نشست مهمی با حضور سران جهان اسلام برگزار کنند، اما غیبت در نشست کوالالامپور، سؤال‌های بسیاری را به دنبال دارد که چرا عمران‌خان در این مرحله حساس، تصمیم به عدم حضور در نشست کوالالامپور گرفت.

کد مطلب: 42689| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳۰ ۹:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب