کد مطلب: 42622| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۹ ۸:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
بانوی زیبای اروپایی جوان ترین رهبر جهان + تصاویر

بانوی زیبای اروپایی جوان ترین رهبر جهان + تصاویر

بین الملل - ایران نیوز 24: کشورهای اسکاندیناوی به رعایت مولفه های مدرن حقوق شهروندی معروف و شهره هستند و در زمینه حقوق زنان پیشگام.

زنان سهم عمده ای در سیاست مداری و سطوح مدیریتی کلان در فنلاند دارد و حالا جوان ترین نخست وزیر جهان بانویی فنلاندی است که پله های ترقی را به سرعت طی کرده و طی 7 سال از ریاست شورای شهر محل تولد خود اکنون در 34سالگی به بالاترین جایگاه هرم قدرت سیاسی در فنلاند رسیده است. رویتر نوشته است:حزب سوسیال دمکرات فنلاند پس از استعفای «آنتی رینه» نخست‌وزیر پیشین این کشور، «سانا مارین» زن 34 ساله وزیر ترابری را برای جایگزینی وی انتخاب کرد.

مارین به عنوان جوان‌ترین نخست‌وزیر کنونی در جهان از روز سه‌شنبه سکان هدایت دولت را در فنلاند به دست خواهد گرفت.مارین از زمانی که در سن 27 سالگی در شهر محل زادگاهش «تمپر» ریاست شورای شهر را بر عهده گرفت، رشد چشمگیری در صحنه سیاست فنلاند داشته است. وی در حالی به نخست‌وزیری فنلاند می‌رسد که این کشور در میانه اعتصابی سه‌روزه است و باعث توقف تولید برخی از بزرگترین شرکت‌های فنلاندی شده است. کنفدراسیون صنایع فنلاند میزان خسارت حاصله از این اعتصاب را 500 میلیون یورو تخمین زده است

ائتلاف احزاب چپ میانه در فنلاند که از شش ماه گذشته قدرت را به دست گرفته، توافق کرده است که برنامه سیاسی خود را با محوریت به صفر رسانده انتشار کربن ادامه دهد.دشواری دیگری که جوان‌ترین نخست‌وزیر جهان از اولین روز تکیه بر این صندلی با آن روبرو است، ریاست دوره‌ای فنلاند در اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی است. با وجود آنکه کمتر از یک ماه از سال 2019 و پایان دوره ریاست فنلاند مانده، نقش محوری این کشور در تلاش‌ها برای تصویب بودجه سال جدید اتحادیه اروپا کار مارین را سخت‌تر خواهد کرد.

رینه که حدود ۶ ماه پیش ریاست دولت ائتلافی فنلاند را به عهده گرفته بود، در پی افزایش فشارها به وی در داخل دولت ناچار به استعفا شد. وی پس از بالاگرفتن اختلافات حزبش (سوسیال دموکرات) با «حزب مرکزی» اصلی‌ترین عضو دولت ائتلافی، هفته گذشته استعفای خود را به رئیس جمهوری فنلاند تحویل داد.

کد مطلب: 42622| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۹ ۸:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب