کد مطلب: 42620| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۷ ۱۲:۴:۱۰| نسخه چاپی
زنگنه: هر زمان اسم بابک زنجانی را می‌آوریم تا دو هفته عده‌ای حمله می‌کنند

با خود قرار گذاشته‌ام جیبم بسته و کمربندم محکم باشد

زنگنه: هر زمان اسم بابک زنجانی را می‌آوریم تا دو هفته عده‌ای حمله می‌کنند

نفت - ایران نیوز 24: بیژن نامدار زنگنه نوشت: وزارت نفت یکی از عمده‎ترین مراکز تأمین درآمد کشور است و به‌تبع، پول درآن زیاد است؛ درست مثل بانک یا جواهرفروشی. جایی هم که پول درآن زیاد باشد محل طمع افراد و گروه‎های زیادی قرار می‌گیرد که با روش‎های مختلف و ترفند‌های غیرقانونی یا دورزدن قانون از طریق برداشت‎های فریبکارانه می‎خواهند از این پول منتفع شوند.

افرادی هم که دراین وزارتخانه کار میکنند –حال فرقی نمیکند درچه سطحی باشند- درمعرض وسوسههای مختلف برای آلوده شدن هستند. البته بیشتر افرادی که در صنعت نفت کار می‌کنند، افراد سالم و خدومی هستند و ما برای صیانت و کرامت حرفه‌ای آن‌ها باید با افراد فاسد که در برخی بخش‌ها هستند، برخورد کنیم، اما چون دزدان بیشتر از میوه‌فروشی و نانوایی به بانک و جواهرفروشی دستبرد میزنند و وزارت نفت جواهر فروشی کشور است، لذا مبارزه با فساد در وزارت نفت و زیرمجموعههای متعدد آن باید همیشگی و همواره باشد و روشهای مبارزه هم باید دائما به روز شده وهوشیارانه‌تر شود.

 واقعیت این است که درگذشته منشاء بسیاری از فساد‌های کلان و سوءاستفادههای عجیب و غریب و وقیحانه که هنوز هم سرشاخه‌های اصلی آن به مردم معرفی نشده و به نوعی مسکوت و بلاتکلیف نگاه داشته شدهاند و پول به تاراجرفته بیتالمال از آن محل‌ها هم بازنگشته، بخش نفت بوده است.بهعنوان مثال برند «نفت‌خواری» مختص بابک زنجانی است و هیچ‌گاه نمی‌توان از آن گذشت. تاجایی که هر زمان که اسم بابک زنجانی را می‌آوریم تا دو هفته عده‌ای حمله می‌کنند. این نشان می‌دهد که برخی افراد تا چه حد در فساد‌کردن گستاخ شدهاند و مبارزه با این افراد چه هزینههایی درپی دارد که برای حفاظت و حراست از بیتالمال و حق و امانت مردم باید در برابر آن‌ها ایستاد. البته این ایستادگی هزینه دارد و هزینهاش را اگرچه سنگین باشد می‌پردازم و چوبش را هم میخورم.

این افراد، گروهها و حامیان آن‌ها با هرکسی که درراه اهدافشان مانع ایجاد کند دشمنند وبه ترفند‌های مختلف سعی دارند وی را تطمیع و تهدید یا بدنام کرده، ترورشخصیتی کنند و از سرراه بردارند.البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که اصلاح روشها و سیستمها، آموزش و شفافسازی و به‌ویژه مسایلی که در مناقصهها و قوانین و ضوابط آن وجود دارد، باید مدنظر قرار گیرد.ما باید از این طریق راه‌ها و زمینه‌های بروز فساد در وزارت نفت را مسدود کنیم.

مثلا در موضوع قراردادها، مشکلی که وجود دارد ناآگاهی نسبت به اجرای مناقصه‌هاست که از بخشهای مربوطه خواستهام کمیسیون معاملات، آموزشهای لازم را در این زمینه ببینند تا مناقصه به کسی واگذار شود که حقش است.به عبارت بهتر، این‌که اسناد قرارداد‌ها مبهم باشد و مسائل در آن حل نشده باشد، مشکل ایجاد می‌کند و باید پیش از ایجاد مشکل، آن را حل کرد و در صورت ایجاد مشکل هم سریع آن را برطرف کرد، چراکه در غیر این‌صورت شیطان می‌آید و البته دراین میان برخی که شیطان را هم درس می‌دهند، وارد عمل می‌شوند.

علاوه براین، بررسیها نشان میدهد فروش فرآورده‌های نفتی هم یکی از مهمترین بخش‌های فسادزای نفت است و مدیران باید به طور خاص مراقب این بخش باشند.به عنوان مثال اگر روزانه یک کامیون گازوئیل وارد نیروگاه شود و به‌جای گازوییل، آب به مخزن تحویل داده شود، هیچ فردی به جز راننده و تحویلگیرنده خبردار نمی‌شوند.هر کامیون حدود ۳۰ هزار لیتر گازوئیل دارد که اگر فردی این محموله را لیتری هزار تومان هم بفروشد در یک سال معادل ۱۱ میلیارد تومان پول به جیب می‌زند.

اکنون گازوییل به صورت مجانی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد که امکان تخلف در این بخش‌ها وجود دارد.فروش اموال هم به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت مطرح است که اگرچه نسبت به بخش‌های دیگر امکان ایجاد فساد در آن کمتر است، اما باید از آن مراقبت کرد.البته با اقداماتی که در سالهای اخیر صورت گرفته بسیاری از فساد‌های اینچنینی کشف و پرونده‌هایش برای رسیدگی به قوه قضائیه تحویل شده است.

دکل گمشده، پتروشیمی و اکتشاف ازجمله این موضوعات کشفشده هستند. همچنین گلوگاههای متعدد فساد در وزارت نفت شناسایی و مسدود شده، اما این یک واقعیت است که این اقدامات باید با قدرت و قوت بیشتری انجام شود و البته آمادگی پرداخت هزینه هم وجود داشته باشد که دراینباره من پیشقدم هستم و بار‌ها گفته‌ام تا زمانی که هستم، به امانت مردم که در دستم است، خیانت نمی‌کنم.

من در طول عمر کاری‌ام از منابعی که در دستم بوده و هست، یک رفیق هم برای خود جست‌وجو نکردهام. رفیقان من در روزی که وارد وزارت نفت شدم از اکنون بیشتر بوده است. رفیق‌بازی، گروه‌بازی، باندبازی و حزب‌بازی در چنین سیستمی بسیار خطرناک است و آن را به سمت فساد می‌برد. از زمانی که به این‌جا آمده ام با خود قرارگذاشتهام که جیبم بسته و کمربندم محکم باشد تا از این رهگذر زبان گویا داشته باشم؛ لذا تا روزی که در این وزارت‌خانه هستم مبارزه با فساد ادامه خواهد یافت و هرچند برای ریشه‌کن کردن آن همکاری سایر دستگاهها هم نیاز است، اما ما در وزارت نفت به این مبارزه بی‌امان و دشوار، اما پرثمر ادامه خواهیم داد.

کد مطلب: 42620| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۷ ۱۲:۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب