کد مطلب: 42489| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۴ ۹:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
ادعای عجیب رویترز درباره محتوای جلسات فرماندهان سپاه برای حمله به عربستان

ادعای عجیب رویترز درباره محتوای جلسات فرماندهان سپاه برای حمله به عربستان

بین الملل - ایران نیوز 24: خبرگزاری رویترز در گزارشی ویژه مدعی شد حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی توسط سپاه پاسداران طراحی شده است.

رویترز مدعی شده است که ماه می (اردیبهشت/ خرداد) سال جاری، مقامات ارشد سپاه پاسداران در یک مجموعه به شدت محافظت شده در جنوب تهران گرد هم آمدند تا درباره نحوه تنبیه آمریکا به خاطر خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران گفتگو کنند. این خبرگزاری به نقل از چهار منبع آگاه از این جلسه نوشته است در حالی که سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، نظاره گر بود، یکی از فرماندهان بلندپایه شروع به صحبت کرد و گفت: «اکنون زمان آن است که شمشیرمان را کشیده و به آن‌ها درسی بدهیم.»

در این نشست درباره حمله به اماکن مهمی از جمله پایگاه‌های نظامی آمریکا صحبت شد، اما در نهایت تصمیم گرفته شد رویارویی مستقیم با آمریکا صورت نگیرد. ایران در نهایت تصمیم گرفت به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله کند. این تصمیم در جلسه مذکور گرفته شد و دست کم در چهار جلسه بعد از آن هم دنبال شد.رویترز همچنین مدعی شده است که آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب، این عملیات را به دو شرط تایید کرده است: نیرو‌های ایرانی باید از آسیب زدن به غیرنظامیان و آمریکایی‌ها خودداری کنند.

البته این خبرگزاری نوشته است که نمی‌تواند شرح وقایع مرتبط با رهبر ایران را تایید کند.رویترز همچنین نوشته است که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو ۱۷ دقیقه طول کشیده و ۱۸ پهپاد به همراه سه موشک پایین پرواز در آن نقش داشته اند.یکی از منابع آگاه گفته است نقشه فرماندهان نظامی ایران برای حمله به تاسیسات نفتی سعودی طی چند ماه توسعه پیدا کرده است. او مدعی شده جزئیات در دست کم پنج جلسه بحث شد و تصمیم نهایی در اوایل سپتامبر گرفته شد.

تمام این جلسات در یک مکان امن در مجموعه‌ای در جنوب تهران برگزار شده و رهبر ایران هم در یکی از جلسه‌ها که در محل سکونتش، در همان مجموعه، برگزار شده شرکت کرده است.یک بندر و یک فرودگاه در عربستان سعودی و پایگاه‌های نظامی آمریکا از جمله اهداف اولیه‌ای بودند که مورد بررسی قرار گرفتند. این ایده‌ها در نهایت به خاطر نگرانی در مورد کشتار وسیع که موجب واکنش آمریکا و کشیده شدن منطقه به جنگ شود، کنار گذاشته شدند.

افراد نزدیک به تصمیم گیرندگان ایرانی گفته اند حمله به تاسیسات نفتی عربستان به این دلیل اتخاذ شد که می‌توانست به تیتر اصلی رسانه‌ها تبدیل شده، رنج اقتصادی بزرگی به دشمن وارد کرده و پیامی محکم به واشنگتن ارسال کند.رویترز به نقل از یک منبع آگاه خاورمیانه‌ای که از تحقیقات یک کشور درباره این حمله باخبر است نوشت که حمله از پادگان هوایی اهواز صورت گرفته است. این خبرگزاری گفته ادعای مذکور با گفته‌های سه مقام آمریکایی، یک مقام اطلاعاتی غربی و یک منبع غربی مستقر در خاورمیانه همخوانی دارد.

این منابع گفته اند پهپاد‌ها و موشک‌های ایرانی به جای آنکه مستقیما از فراز خلیج فارس به عربستان برسند، از مسیر‌های غیرمستقیم ارسال شده اند. برخی از آن‌ها پیش از فرود در خاک عربستان از عراق و کویت عبور کرده اند.رویترز به نقل از یکی از منابع آگاه نوشته است چند ساعت پس از حمله، فرماندهان سپاه، رهبر ایران را در جریان موفقیت عملیات قرار دادند.این منبع آگاه همچنین مدعی شده است که در جلسه نهایی پیش از حمله، یکی از فرماندهان سپاه گفته است: «مطمئن باشید خداوند قدر با ما خواهد بود. برنامه ریزی برای [عملیات] بعدی را آغاز کنید

خبرگزاری رویترز در حالی جزئیات جلسات مورد ادعای خود را از زبان منابع آگاه و افراد نزدیک آن مطرح کرده که بسیار بعید است در چنین جلساتی کسی به جز بلندپایه‌ترین فرماندهان نظامی حضور داشته باشند و این که نه یک نفر بلکه چهار نفر از این جمع بخواهند جزئیات آن را برای یک رسانه فاش کنند هم بسیار عجیب است. البته این خبرگزاری نوشته است که سخنگوی سپاه پاسداران، دولت عربستان سعودی، آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) و پنتاگون اظهارنظر درباره این موضوع را رد کرده اند. علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هم با رد شرح وقایع مطرح شده از طرف منابع مورد ادعای رویترز تاکید کرده است که ایران هیچ نقشی در این عملیات نداشته، مقامات ارشد امنیتی هیچی دیداری درباره چنین عملیاتی نداشته و آیت الله خامنه‌ای هم برای هیچ حمله‌ای مجوز نداده است.

کد مطلب: 42489| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۴ ۹:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب