کد مطلب: 42480| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳ ۱۱:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
دم خروس وعده های توخالی دولت بیرون زد!

آغاز موج جدید گرانی یک هفته پس از جهش قیمت بنزین

دم خروس وعده های توخالی دولت بیرون زد!

صنایع و بازرگانی و معدن - ایران نیوز 24: برخلاف وعده مسئولان دولت مبنی بر حفظ ثبات قیمت کالاها و خدمات پس از ۳ برابر شدن بهای بنزین، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ، از آغاز موج جدید گرانی‌ها خبر داد.. دم خروس وعده های توخالی دولت بیرون زد!

نرخ حملونقل مسافران درون‌شهری و میوه‌ و تره‌بار گاهی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد رشد داشته و بنابراین به‌طور غیرمستقیم بر هزینه تولید و در نهایت قیمت مصرف‌کننده تأثیر گذاشته‌ است. مطابق این گزارش، قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی به رقمی بین ۸.۵ تا ۱۳ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت نارنگی و پرتقال هم در روزهای اخیر رشد قیمت داشته‌اند و بهای هر کیلوگرم انار درجه یک از ۹۰۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسیده است.
خبرگزاری رسمی دولت، در این گزارش پیش‌بینی کرده که در هفته جاری موج کوچکی از گرانی فراگیر شود. به طوری که مطابق ادعای صاحب یک رستوران قیمت برنج ایرانی و مرغ، روز شنبه گذشته افزایش یافته و یک هایپر مارکت هم اعلام کرده که بر پایه فاکتور خرید روز شنبه گذشته، قیمت بسیاری از کالاها مانند ماکارونی یک برند خاص و همچنین یک نوع شربت آماده بالا رفته است. این گزارش همچنین تایید کرده که در بازار آهن هم قیمت‌ها با افزایش ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی برای هر قطعه تیرآهن مواجه بوده‌ است. این خبرگزاری دولتی در بخش دیگری از این گزارش ضمن «هیجانی» و «غیرمنطقی» خواندن موج جدید گرانی‌ها از تاکید مجدد مقام‌های دولتی بر کنترل گرانی‌های هیجانی خبر داده است.
موافقت مجلس با یک فوریت طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات ناشی از مدیریت مصرف سوخت رای دادند. دو فوریت طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالا و خدمات ناشی از مدیریت مصرف سوخت در جلسه علنی بعد از ظهر امروز یکشنبه مجلس در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده به عنوان طراح این طرح دو فوریتی گفت: مدیریت مصرف سوخت در جلسه سران قوا تایید و مورد حمایت رهبری قرار گرفت اما دغدغه و نگرانی مردم و نمایندگان و کارشناسان اقتصادی  عوارض و عواقب بعد از طرح مدیریت مصرف سوخت است و این که عده‌ای همیشه منتظر سوء استفاده و افزایش قیمت هستند.
وی یادآور شد: در این طرح پیش بینی شده که هیات وزیران میزان افزایش بهای خدمات و کالاهایی که تحت تاثیر افزایش بنزین هستند، را اعلام کند. مثلا وقتی راننده وانت بار حداقل برای قیمت بنزین ۵۰۰ تومان در لیتر با افزایش قیمت مواجه است از این افزایش آسیب می‌بیند. لذا هیات وزیران مجاز است با نیاز موجود افزایش بها را مشخص کند. بیگدلی یادآور شد: در این طرح هر گونه افزایش قیمت کالا و خدمات بدون مصوبه هیات وزیران ممنوع و مشمول ۳ تا ۵ برابر جریمه است. همچنین صد در صد درآمد باید به حساب خانوارهای مشمول هدفمندی واریز شود.
وی در پایان اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های مردم و نمایندگان این است که بدانند دولت چقدر از اجرای این طرح درآمد دارد، لذا سازمان برنامه و بودجه را مکلف به ارائه گزارش ماهانه به مردم و وزارت تعاون را مکلف به گزارش میزان واریزی به خانوارها کردیم. به گفته‌ی بیگدلی در این طرح ۱۰۰ لیتر هدیه سفر نوروزی و تابستانی به خودروهای سواری نیز در نظر گرفته شده است. نمایندگان مجلس پس از استماع نظرات مخالفان و موافقان دو فوریت این طرح با ۹۳ رای موافق، ۵۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر با دو فوریت آن مخالفت کردند.
در ادامه یک فوریت این طرح به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۱۲ رای موافق، ۴۰ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر به یک فوریت آن رای دادند. پس از تصویب یک فوریت این طرح، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس از کمیسیون مربوطه خواست این طرح را با طرح یک فوریتی الزام دولت به پرداخت تمامی حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم که به تصویب مجلس رسید ادغام کند و یک گزارش را به صحن علنی ارائه کند.

کد مطلب: 42480| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳ ۱۱:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب